Veliko finale u Gabonu

Zambija osvojila afrički Kup nacija: Drogba promašio jedanaesterac

LIBREVILLE Nogometna reprezentacija Zambije pobjednik je afričkog Kup nacija nakon što je u finalnom susretu igranom u Librevilleu u Gabonu pobijedila Obalu Bjelokosti boljim izvođenjem jedanaesteraca 8:7. Nakon 120 minuta igre nije bilo pogodaka.

Pobjednik je razriješen u osmoj seriji jedanaesteraca kada je napadač Obale Bjelokosti Gervinho promašio kazneni udarac, a Stoppila Sunzu bio uspješan za Zambiju. Zanimljivo, Zambija je do pobjede mogla doći i sedmoj seriji kada je Kolo Toure bio neprecizan, no nakon njega promašio je i Rainford Kalaba.

Tragičar utakmice bio je napadač Chelsea Didier Drogba koji je u 70. minuti promašio jedanaesterac. Točnije prebacio je zambijska vrata.

Zambiji je to prva kruna afričkog prvaka, nakon što je u dosadašnja dva finala (1974, 1994) gubila. Za Obalu Bjelokosti je to bilo treće finale i drugi poraz. Poražena je i 2006. godine, dok je jedini naslov dohvatila 1992.

Najbolja reprezentacija u povijesti Kupa nacija je Egipat sa sedam naslova prvaka.