Derbi kola

OSAM BODOVA PREDNOSTI Rijeka svladala Osijek i dodatno pobjegla Dinamu

Marko Cvijanović

Rijeka je cijeli susret bila puno bolja, stvorila gomilu šansi, pogodila dvije grede, ali je utakmicu prelomila tek na kraju

RIJEKA Nogometaši »Rijeke« svladali su na Rujevici »Osijek« (2:0), iskoristili još jedan posrtaj »Dinama« i šest kola prije kraja prvenstva stekli ogromnih osam bodova prednosti u odnosu na maksimirskoga rivala, u utakmici poslije koje je nebo nad Rujevicom obasjao spektakularni vatromet, a cijelim gradom još dugo u noć odjekivala šampionska pjesma razdraganih riječkih navijača.

Navijača koji sanjaju otvorenih očiju. Euforiju je doista teško obuzdati, povijesna titula sve je bliže. »Izađite na balkone, podravite šampione…«

U 89. minuti Črnic je poveo kontru Riječana i pravodobno gurnuo loptu u for Vešoviću, sprint kojega je prema Maleničinim vratima prekršajem u osječkom šesnaestercu zaustavio Škorić.

Franko Andrijašević bio je neumoljiv s bijele točke. Na semaforu je zasvijetlio 2:0 u korist domaće momčadi, Franko potrčao prema zapadnoj tribini i visoko uzdugnutim rukama zapadnoj tribini, a zapravo cijeloj nogometnoj Hrvatskoj, pokazao povijesnu »osmicu« riječkoga nogometa.

Bodovna prednost Riječana nad »modrima« u ovom se trenutku doista čini nedostižnom, pogotovo uzmu li se u obzir stanja duha i tijela dviju momčadi koje se bore za naslov prvaka. Rujevicom je potekla šampionska »Rijeka«…

Neposredno pred početak rujevičke utakmice među riječkim navijačima prolomili su se spontani urlici oduševljenja. Sasvim razumljivo s obzirom na činjenicu da su iz Koprivnice stigle dobre vijesti.

Riječani su slavili osamnaestogodišnjaka Brunu Bogojevića, koji je u smiraju koprivničkoga dvoboja postigao pobjedonosni pogodak za »Slaven Belupo« protiv »Dinama«.

Otprilike pola sata ranije predsjednik »Rijeke«, Damir Mišković, prohujao je press centrom ne želeći ni pogledati prema velikom televizoru na kojem se pomno pratio prijenos koprivničke utakmice.

– Ne gledam to… – poručio je prvi čovjek riječkoga prvoligaša sa znakovitim smješkom na licu. Naravno da ga je zanimalo, ali valjda nije htio ureći. Poslije utakmice je dočekao još jednu veliku pobjedu svoje momčadi zbog koje se nikome nije išlo kući s Rujevice. Kako i bi…

Rujevičku utakmicu u velikoj su mjeri usmjerile dvije nesmotrene reakcije osječkih nogometaša u prvom poluvremenu. Matas je u 10. minuti igrao rukom poslije Bezjakova udarca i omogućio Riječanima rano vodstvo s »kreča« (Bezjak, 11’), a Ejupi (45’) nepotrebno zaradio isključenje i dodatno olakšao posao domaćinu koji je odigrao utakmicu u jednom dahu.

Prije i poslije Bezjakova pogotka i Ejupijeva isključenja domaći su navijači u prvom poluvremnu sijaset puta ostajali bez daha dok su se redale prilike pred Maleničinim vratima.

S Marijom Gavranovićem u glavnoj ulozi.

Napadač »bijelih« do odmora je promašio čest izglednih prilika, od kojih dvije spadaju u red stopostotnih (3’, 34’), dvije u red onih zbog kojih se obično proklinje zla kob (31’ greda, 41’ greda), a dvije (4’, 6’) u red onih koje samo mirišu na pogodak.

Preostale riječke (polu)prilike (Mišić 5’, Andrijašević 10’, Mišić 22’, Vešović 26’) valja staviti u kontekst silne nadmoći domaće momčadi, posebno izražene u omjeru udaraca (16:5).

Budući da se od odmora ništa značajnije nije promijenilo u pristupu i načinu igre obiju momčadi, u nastavku se na rujevičkom travnjaku igrala utakmica u kojoj je Osječane na životu držao isključivo aktivan rezultat.

Riječani više nisu stvarali stopostotne prilike kao u prvom poluvremenu, ali je Malenica zbog nekoliko obrana (Andrijašević 48’, 69’) stekao visoku ocjenu za svoj nastup.

Za nešto više od minimalna vodstva u Riječana je nedostajalo mirnoće u završnom pasu, u samoj završnici i rutine.

Ova je pobjeda, međutim, previše značajna da bi joj se tražile mane.

TIJEK SUSRETA;

KRAJ. Rijeka je slavila i otišla na 8 bodova prednosti u odnosu na Dinamo

90 + 1′ Igra se 3 minute nadoknade

90′ – GOOOOOOOOOOOOOOL Franko Andrijašević zabio je za 2:0

89′ – Penal za Rijeku

85′ – Iz igre izlazi izlazi Mario Gavranović, u igri je Mate Maleš

81′ – Dva pokušaja Osijeka iz slobodnog udarca, ali prošla je opasnost po bijele

78′ – Nakon ubačaja Zute, Osijekov golman je falio loptu, ali ona prolazi pokraj gola. Sudac je nakon toga svirao i faul

74′ – Kontra Rijeke, Črnic, koji je ušao umjesto Bezjaka, je povukao skoro sa svog 16-erca i nakon trka preko cijelog terena loše pucao po sredini gola

69′ – Andrijašević krade loptu i puca, ali brani Malenica. Rijeka ne prestaje stiskati, ali nikako da zabije drugi gol

67′ – korner za Rijeku, Andrijašević puca glavom pored gola

65′ – Lijepa akcija Rijeke, ali blokiraju Osječani

63′ – Sada puca Zuta s ruba 16-erca, ali lopta odlazi preko gola

62′ – Slobodan udarac za Rijeku, tribine traže da puca Leonard Zuta. Puca Gavranović, ali u živi zid

58′ – Pritisak Riječana traje, ali ne uspijevaju probiti zgusnuti blok gostiju

56′ – korner za Rijeku, ali Osječani izbacuju

53′ – polukontra Rijeke, Gavranović ne stiže na loptu, ali sudac je ionako svirao zaleđe

48′ – Kakva obrana Osijekovog vratara, Andrijašević puca s peterca, ali Malenica brani

46′ – Počelo je drugo poluvrijeme

—————-

45′ + 1 – Gotovo je prvo poluvrijeme, Rijeka vodi 1:0 golom Bezjaka iz jedanaesterca

45′ – Drugi žuti karton za Ejupija, Osijek ostaje s igračem manje

41′ –  Nevjerojatno, Gavranović opet poteže iz daljine, ali opet prečka. Rijeka sada nije imala sreće

34′ – Nova šansa za Rijeku, Bezjak je proigrao Gavranovića koji puca nekoliko centimetara pokraj gola

32′ – Dva kornera za redom za Rijeku, ali bez ozbiljnije opasnoti za gol Osijeka

31′ – Kakva prilika za Rijeku, Gavranović je potegao iz daljine i pogodio prečku, nakon gužve Riječani nisu uspjeli ugurati loptu u gol

26′ – Nakon slobodnjaka za Rijeku, Vešović puca glavom, ali odlazi to pokraj Osijekovog gola

22′ – Josip Mišić je iskoristio šansu iz polukontre i opalio sa 16 metara, ali lopta ide pokraj gola

19′ – Dobra prilika za Osijek, ali Boban puca preko gola

15′ – Udarac Mioča odlazi daleko od gola Rijeke

13′ – Žuti karton za Bradarića, ali i Ejupija nakon naguravanja na centru igrališta

11′GOOOOOOOOOOOOOL, bezjak pogađa za 1:0

11′ – Jedanaesterac za Rijeku, rukom je igrao Matas

10′ – prilika za Rijeku, Malenica brani udarac Andrijaševića

5′ – Nova akcija Rijeke, novi korner opet Gavranović, ali ide preko gola

4′ – Novi pokušaj Gavranovića, odlazi lopta u korner nakon kojeg nema opasnosti za Osijek

3′ – Prva prilika za Rijeku, pucao je Gavranović glavom, ali ide pokraj gola

0′ – Počela je utakmica