Tian Tian Xiang Shang

“Hrvatska rapsodija” za Kineze: Sprema se TV show o Hrvatskoj koji bi moglo gledati milijardu ljudi

Hina

foto: Reuters

foto: Reuters

Snimanje je održano u studijima TV postaje Hunan TV-ja, a u mozaičnom programu su se, osim šibenskog pijaniste, pojavili hrvatski veleposlanik u Kini Nebojša Koharović, vlasnik restorana »Stari Puntijar« Zlatko Puntijar s kćeri Mateom, obitelj Xiaoting Chen-Li, vlasnici »Azije«, renomiranog kineskog restorana u Hrvatskoj, te pjevačica Lana Jurčević.



CHANGSHA/ZAGREB – U Kini će se sredinom prosinca prikazati TV show u cijelosti posvećen Hrvatskoj, koji će gledati možda i milijardu osoba.


Ekipa emisije koja se u originalu zove Tian Tian Xiang Shang (TTXS), što znači »Dobro uči i napreduj više svaki dan«, proteklog je mjeseca boravila u Dubrovniku i Zagrebu, gdje su obavili višednevno snimanje šaljivih priloga o Hrvatskoj, ljudima, kulturi, hrani, glazbi itd.


Na snimanjima su im društvo pravili Miroslav Ćiro Blažević, Jelena Rozga, Ana Rucner i Maksim Mrvica, koji u Kini već odavno ima status zvijezde.




U gradu Changsha, koji ima oko 7,5 milijuna stanovnika, prije nekoliko dana obavljen je drugi krug snimanja epizode o Hrvatskoj pod nazivom »Croatian Rhapsody«, što je naziv i Kinezima najomiljenije Mrvične skladbe.


Snimanje je održano u studijima TV postaje Hunan TV-ja, a u mozaičnom programu su se, osim šibenskog pijaniste, pojavili hrvatski veleposlanik u Kini Nebojša Koharović, vlasnik restorana »Stari Puntijar« Zlatko Puntijar s kćeri Mateom, obitelj Xiaoting Chen-Li, vlasnici »Azije«, renomiranog kineskog restorana u Hrvatskoj, te pjevačica Lana Jurčević.


Glavna nagrada – putovanje u Hrvatsku


Troje natjecatelja borilo se za glavnu nagradu – putovanje u Hrvatsku, a konačna odluka donijeta je nakon što im je »pregledana prtljaga«, odnosno jesu li se dobro pripremili za putovanje u naše krajeve i koliko dobro poznaju našu zemlju.


Ulogu glavnog suca igrao je veleposlanik Koharović, usput odgovarajući na brojna pitanja natjecatelja i voditelja, koji su što iscrpnije nastojali objasniti Hrvatsku Dalekom istoku. Kineze je osim viznog režima te (ne)izravnog leta, zanimalo i koliko dana godišnjeg odmora Hrvati koriste, koliko traje porodiljni dopust, je li Hrvatska sigurna, te koje su glavne razlike između dvaju zemalja, odnosno naroda.


Maksim Mrvica ih je u međuvremenu učio svirati svoje skladbe na klaviru, odgovarajući na brojna pitanja o vlastitom viđenju Kine, obzirom da u nju već 12 godina redovito dolazi, te je najpoznatiji hrvatski brend u tom dijelu svijeta.


Svoj prvi susret s Kinom nikako neće zaboraviti ni Lana Jurčević, koja je na snimanju proslavila rođendan pa su je domaćini počastili tortom i »rezancima za dugovječnost« – yi mian, koji se u mnogim dijelovima Kine služe za rođendane.


Pred kamerama kuhali hrvatske i kineske specijalitete


Na snimanju u srcu Kine nije nedostajalo ni tradicionalnih hrvatskih okusa, za što je bio zadužen Zlatko Puntijar koji se s kćerki Mateom na pozornici pojavio u tradicionalnoj nošnji, a pred kamerama je učio voditelje kako sabljom otvarati šampanjac i predstavio svoj primjerak najmanje kuharice na svijetu »Wiener Kochbuch« (dimenzijame 21 x 24 milimetra) koja je u Beču izdana 1905., a u njoj je 100 recepata na čak 130 stranica.


Najpoznatiji hrvatski Kinezi, obitelj Chen koja je svoj prvi zagrebački restoran otvorila početkom 90-ih, objasnili su kineskom gledateljstvu koja su kineska jela Hrvatima najdraža.


Tijekom snimanja pohvalili su se i čitavom fotogalerijom poznatih hrvatskih »faca«, od političara do estradnih umjetnika, koje posjećuju njihov restoran.


»Hrvatska rapsodija« za milijardu gledatelja 15. prosinca


Ukupno 90 minuta showa na temu Hrvatske emitirat će se 15. prosinca, a trebalo bi ga gledati i do milijardu osoba, koliko ih općenito pokriva Hunan TV. No, broj gledatelja mogao bi se i povećati s obzirom da se emisiju može gledati i putem internetskih linkova i pratiti na društvenim mrežama.


Budući da njihov satelitski program redovito prate gledatelji u Makau, Hong Kongu i Tajvanu, kao i kineska dijaspora u Sjevernoj Americi, Japanu, Australiji i Europi, brojke bi mogle biti značajno više.


Hunan TV s radom je počela 1997. a trenutno je drugi najgledaniji kanal u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta, odmah iza državnog giganta CCTV-ja i njegova prvog programa.


Središnja postaja pokrajine Hunan nalazi se u njezinom glavnom gradu Changshi, a zadnjih desetak godina usmjerila se na produkciju mozaičnih programa u kojima gostuju najveće kineske zvijezde.


Nakon emisije drastično raste broj kineskih turista


Iako su mladi njezina ciljana publika, TTXS se na humorističan način obraća svim uzrastima, a u zadnje vrijeme počela se otvarati prema regiji i svijetu. Osim pozivanja slavnih ličnosti iz Hong Konga, Makaa, Japana, Južne Koreje i s Tajvana na epizodna gostovanja, njezini voditelji počeli su raditi i tematske emisije o turizmu.


Turizam nije slučajno odabran kao ciljana tema s obzirom da su, uz brzorastuću platežnu moć i životni standard, Kinezi postali najveći turistički putnici na svjetskoj razini.


Nova kineska srednja klasa, koja se teško može usporediti s bilo kojom drugom na svijetu, potrošila je tako lani tijekom svojih inozemnih putovanja 261 milijardu američkih dolara.


Neke od zemalja koje su već na svojem terenu, a potom i u Kini snimale TTXS, poput Češke i Danske, zabilježile su u mjesecima nakon emitiranja ubrzan porast broja turista s Dalekog istoka, a time i veću zaradu.


Danci su 2014. snimili čak dvije emisije, a u drugoj je sudjelovao i sam princ Frederik, koji je biciklirao Kopenhagenom zajedno s voditeljima emisije.


Show ima četiri voditelja, a svo četvero uživa status megazvijezda u Kini.