Zabranjeno emitiranje

Lady Gagu, Britney Spears i Backstreet Boys na crnoj listi kineskih cenzora

Danijela Bauk

Zabrana je namijenjena uvođenju »reda« na tržište glazbe koje mora biti očišćeno od pjesama »koje štete sigurnosti državne kulture«, no nije preciziran kriterij cenzure

PEKING Zašto Kini smetaju hitovi Lady Gage, Beyonce Knowles, Katy Perry, Britney Spears, Backstreet Boysa i Take That? Jer upravo su to neki od svjetski poznatih izvođača koji su se našli na crnoj listi kineskog ministarstva kulture. Naime, tamošnje je ministarstvo izdalo zabranu glazbenim on line stranicama emitiranje stotinjak pjesama, a zabrana je, kako se naglašava, namijenjena uvođenju »reda« na tržište glazbe na internetu koje mora biti očišćeno od pjesama »koje štete sigurnosti državne kulture«. U zabrani stoji da pjesme sa crne liste nisu prošle proces odobravanja nadležnih institucija jer je Kina još 2009. godine donijela uredbu kojom zabranjuje pjesme koje imaju tekstove vulgarnog sadržaja. Zabrana se odnosi na legalne servise za »skidanje« glazbe, i na nelegalne, a ti servisi moraju prije svega provesti samoinspekciju i samokorekciju. Zanimljivo je da skladbe na autorizaciju kod kineskog ministarstva kulture ne mogu poslati vlasnici glazbenih servisa već samo autori pjesama.   

I stari i novi hitovi


Iako se na listi u najvećoj mjeri nalaze japanske i tajvanske pjesme, zabrana se odnosi i na desetke »zapadnjačkih« skladbi koje se uskoro, od 15. rujna, neće moći slušati u Kini. Ostaje tajna kojim su se kriterijima vodile tamošnje institucije zadužene za »sigurnost državne kulture«. Na listi su i pjesme stare 12 godina poput »I Want It That Way« Backstreet Boysa, ali i aktualni hitovi. Primjerice, ministarstvo nije objasnilo podrobnije zašto su pjesme poput »The Edge of Glory«, »Hair«, »Marry the Night« i »Bloody Mary« Lady Gage zahvaćene novom zabranom na snazi od 19. kolovoza. Upravo je Lady Gaga prošla najgore – na listi pjesama zabranjenih na mreži cenzuriranoj u Kini nalazi se čak šest njenih naslova, uz navedene još »Americano« i »Judas« – sve s aktualnog albuma »Born This Way«. Pa ipak, na listi se nije našla naslovna skladba tog albuma čiji tekst spominje teme koje su i dalje tabu u Kini poput homoseksualizma, što je u konačnici vrlo nelogično.   

Cenzurirani Dylan




Na listi zabranjenih pjesmama je i »Run the World (Girls)« Beyonce, »Last Friday Night« Katy Perry te »Burning Up« Britney Spears. I kanadski rokeri Simple Plan imaju 4 zabranjene pjesme, američka kantautorica Natalie Walker tri kao i američki Owl City.


Ranije ove godine zabranu su dobile i neke pjesme Eminema, Christine Aguilera i Kylie Minogue. Nadalje, kinesko ministarstvo kulture pozorno kontrolira i koncerte te od stranih izvođača zahtjeva listu pjesmama što namjeravaju izvesti. Primjerice, na meti kritika u svibnju našao se Bob Dylan jer je podlegao cenzuri kineskih vlasti, zbog kojih je na svojim prvim kineskim koncertima ispustio dvije najpoznatije protestne himne »Blowin’ in the Wind« i »The Times They Are A-Changin«. Slično se 2006. godine dogodilo Rolling Stonesima koji nisu izveli »Let’s Spend the Night Together« i »Honky Tonk Women«, dok je cenzorima promakla »Start Me Up«.