Istraživanje

Antibiotici u trudnoći oslabljuju novorođenčetov imunosni sustav

Hina

Foto. Vedran KARUZA

Foto. Vedran KARUZA

Ova vrsta lijekova može utjecati na razvoj imunosnog sustava novorođenčeta na način da uništi i dobre i loše bakterije u crijevima



CINCINNATI Izloženost fetusa antibioticima u majčinoj utrobi potencijalno može oslabjeti bebin imunosni sustav i povećati opasnost od obolijevanja od bolesti poput upale pluća kasnije tijekom života, pokazalo je istraživanje američkih znanstvenika.


Ova vrsta lijekova može utjecati na razvoj imunosnog sustava novorođenčeta na način da uništi i dobre i loše bakterije u crijevima.


Testiranja provedena na laboratorijskim miševima pokazala su da se rast imunosnih stanica koje štite jedinku od bolesti pluća kod beba prekida u trenutku kad njihove majke počnu uzimati antibiotike širokog spektra.


Ranija istražvanja provedena na ljudima pokazala su da antibiotici mogu utjecati na razvoj bebinog imunosnog sustava tako da unište i dobre i loše bakterije u crijevima.»Željeli smo ustanoviti na koji se način ovo događa te otkriti postoje li mehanizmi kojima bi se taj proces spriječio«, rekao je voditelj studije Hitesh Deshmukh iz Dječjega bolničkog centra u Cincinnatiju za Independent.

»Za potrebe istraživanja miševima smo davali dva ili tri najčešće propisivana antibiotika u neonatalnom razdoblju, četiri do pet dana prije porođaja. Ljudima se obično daju antibiotici 48 ili najviše 72 sata prije porođaja, dakle sličnost je približna. Pokazalo se da davanje antibiotika miševima utječe na prekid razvoja limfoidnih stanica u plućima fetusa, a oni su važni jer štite od infekcija i upale pluća koje uzrokuju razni virusi ili gljivice«, kazao je dr. Deshmukh.


Antibiotici se rutinski daju ženama koje su rodile carskim rezom da bi se spriječila potencijalna infekcija, a u nekim slučajevima i nakon vaginalnog porođaja zbog zaštite od potencijalno smrtonosnih bakterija iz grupe B streptokoka (GBS).


Ljudskome imunosnom sustavu za potpuni je razvoj potrebno oko godinu dana, što znači da njegovo slabljenje u razdoblju dok se beba još razvija može biti dugoročno, čak i permanentno, upozorio je dr. Deshmukh.


On i njegovi kolege najavili su kliničku studiju čiji će cilj biti ustanoviti koliki su sigurnost i dobrobit za majku i novorođenče ukoliko se upotreba antibiotika ograniči.I mnoga novorođenčad u odjelima neonatalne intenzivne skrbi dobiva antibiotike kako bi ih se zaštitilo od GBS-a, vodećeg uzroka infekcija sa smrtonosnim ishodom kod tek rođenih beba.

Pretjerano korištenje antibiotika u ranoj fazi života moglo bi objasniti zašto se kod nekih ljudi kod kojih nema očiglednih genetski rizičnih faktora kasnije u životu razviju astma ili druge plućne bolesti, objasnio je dr. Deshmukh.


Rezultati studije objavljeni su u časopisu Science Translational Medicine.