Kampanja Živjeti zdravo

Nema maženja bez paženja: Na hrvatske plaže stižu plakati koje će mlade učiti stavljanju kondoma

Portal Novilist.hr

Foto Screenshot RTL

Foto Screenshot RTL



Nema maženja bez paženja. Zamimljiv je to slogan koji će vas na maženje i paženje uskoro upozoravati s jumbo plakata i svlačionica na hrvatskim plažama.


Osmislili su ga dosta progresivni stručnjaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koji žele da se mladi ovo ljeto, ali i poslije ljeta, prilikom seksa ponašaju odgovorno, koriste kondome i paze i na sebe i na svoje partnere, javlja RTL.


Kampanja je mladima očito potrebna jer se pokazalo da samo 60% dječaka i 50% djevojčica tinejžderske dobi koristi kondome. Ali i da o spolnom zdravlju znaju manje nego što su znali njihovi vršnjaci prije 12 godina.U anketi Spolno zdravlje tako se pokazalo da polovina mladih misli da HIV mogu prenijeti komarci i krpelji, 18% misli da se virus može dobiti poljupcem ili rukovanjem, a 15% misli da ga se može dobiti putem WC školjke.

Gošće RTL Direkta bile su dvije žene koje su odlučne u tome da tinejdžeri budu pametniji i odgovorniji i nositeljice ove kampanje – Lana Kasumović i dr. Sanja Musić Milanović iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.




“Proteklih godina vodimo kampanju, u sklopu projekta. Pa smo se tako ove godine odlučili na ovaj slogan”, kazala je Kasumović na pitanje otkud ova vrsta kampanje, a i slogan.


“Provodili smo redovna istraživanja i uočili smo da imamo značajan pad korištenja kondoma. Ne smijemo zatvoriti oči”, dodala je Musić Milanović.


Foto Screenshot RTL


Foto Screenshot RTL



Na pitanje kako to objašnjavaju, kažu:


“Manje je opreza. Vrlo je teško odgovoriti na to pitanje. Svjesni smo na 25-postotni pad. Sad ćemo istraživati zašto”, poručile su.


Na pitanje zašto plakati, zašto plaže, a zašto ne Internet, jer mladi danas ionako dođu na plažu pa odu na Internet, kažu:


“Da, mi smo i na internetu. Imamo mi sve”, poručila je Musić Milanović.


Kasumović dodaje:


“Zato što su mlađi ljudi više na plažama. Mogu besplatno skinuti i aplikaciju. Tamo se mladi mogu informirati, rješavati kviz, pitati stručnjaka. Dosta njih je skinulo aplikaciju”, kazala je.


“Mi se zapravo bavimo i očuvanjem i mentalnog i tjelesnog zdravlja. Ovo će doprijeti do njih. Nadamo se da će se to kod njih i primati. A onda će i nešto naučiti. Mi ih pokušavamo bombardirati sa svih strana”, istaknula je Sanja Musić Milanović.


Nevjerojatni su i ovi rezultati ankete koji kažu da mladi nemaju pojma kako se primjerice prenosi HIV…


“Mislim da nisu dovoljno educirani i informirani”, kaže Kasumović.


Musić Milanović je dodala:


“Ne volim uperiti prstom na jednoga. To je kolektivna odgovornost”, poručila je.


Kasumović vodi i savjetovalište za mlade. Na pitanje s kakvim problemima im se najčešće obraćaju, ističe:


“Mogu reći da se u zadnje vrijeme dosta lako obraćaju. Najčešće su to rizični odnosi, pucanje kondoma i tako dalje. Podjednako se obraćaju i dečki i djevojke”, kazala je u RTL Direktu.