Interpelacija zbog "Za dom spremni"

SDP traži saborsku raspravu i obvezivanje Vlade da će spriječiti korištenje zabranjenih simbola i pozdrava ZDS

Hina

Edina Zuko/PIXSELL

Edina Zuko/PIXSELL

Nedjelovanje Vlade i relativiziranje ustaških zločina u društvu dovelo je do toga da Koordinacija židovskih općina bojkotira obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Holokausta, te do narušavanja međunarodnog ugleda Hrvatske, tvrdi SDP



Klub SDP-a u četvrtak je u saborsku proceduru uputio Interpelaciju o radu Vlade radi njenog nečinjena u vezi s učestalom zlouporabom ustaškog pozdrava “Za dom spremni”.


SDP-ovih 28 zastupnika traži od Hrvatskog sabora da otvori raspravu o toj temi i jasno obveže Vladu da svojim djelovanjem spriječi korištenje simbola i pozdrava koji su u Hrvatskoj zabranjeni na temelju Ustava, zakona i jasne sudske prakse.


SDP-ov Klub podsjeća da su njegovi zastupnici brzo intervenirali, nakon što je u studenom 2016. u Jasenovcu podignuta spomen ploča s riječima “Za dom spremni”, pred saborskim Odborom za Ustav pokrenuta je rasprava, koja je 14. prosinca 2016. rezultirala Zaključkom kojim se ističe da postavljanje ploče vrijeđa sve žrtve tog ustaškog logora i sve žrtve ustaškog režima.




SDP traži saborsku raspravu i obvezivanje Vlade da spriječi korištenje Ustavom i zakonima zabranjenih simbola jer od tada ploča nije maknuta, a nedjelovanje Vlade i relativiziranje ustaških zločina u društvu dovelo do toga da Koordinacija židovskih općina bojkotira obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Holokausta, te do narušavanja međunarodnog ugleda Hrvatske.


Saboru predlažu zaključke kojima će utvrditi da je pozdrav “Za dom spremni” korišten kao službeni pozdrav ustaškog pokreta i totalitarnog režima tzv. NDH, te da je Vlada dužna u roku osam dana ukloniti Spomen ploču poginulim hrvatskim braniteljima i pripadnicima HOS-a u Jasenovcu s riječima “Za dom spremni”, kao i da je dužna u roku 15 dana pokrenuti postupak nadzora nad registriranim pravnim osobama koje u svom nazivlju ili znakovlju koriste riječi “Za dom spremni”, te od njih zatražiti promjene statuta.