Hrvatska premijera "vRiska"

“Rat i mir” Borisa Dežulovića: Balkanski Apsurdistan – vol. 3

Davor Mandić

Publika je premijerno na pozornici mogla vidjeti duo Boris Dežulović i Zoran Predin koji je zajednički predstavio novu Dežulovićevu knjigu – izbor njegovih tekstova objavljivanih u ljubljanskom »Dnevniku«



RIJEKA  Boris Dežulović vjerojatno je jedini svjetski pisac koji u svom opusu ima »Zločin i kaznu«, »Crveno i crno« te »Rat i mir«. Posljednja je ujedno i najnovija, predstavljena u sklopu 6. sajma knjiga i festivala autora »vRIsak«, a ako su prva i druga knjiga zbirke tekstova pisanih u Srbiji, odnosno Hrvatskoj, logično je da su došli na red i tekstovi pisani u Sloveniji. 


   »Rat i mir« u izdanju V.B.Z.-a izbor je Dežulovićevih tekstova o hrvatsko-slovenskim odnosima objavljivanih u ljubljanskom »Dnevniku«, a njeno riječko ukazanje popratio je nesvakidašnji događaj. Premijerno je naime publika u Hrvatskoj mogla vidjeti duo Boris Dežulović i Zoran Predin na pozornici, a prema viđenom u baru »Pepe Rosso« mogao bi to biti i zametak jednog novog pozorničkog druženja s pjevanjem i pucanjem. 


   Jest da je Predin kao glavno oružje izabrao gitaru i vokal, otpjevavši neke od svojih najpoznatijih pjesama, no u verbalnom nadmetanju i dometanju s duhovitim Dežulovićem, pokazao je da se u najmanju ruku može nositi s njim. Šteta je jedino što to voditelj predstavljanja Drago Glamuzina nije malo više iskoristio. 


  Nenadmašni satiričar




No od Dežulovića se manje nije ni očekivalo, čemu je pripomogla i činjenica da su tekstovi koje je čitao, ovdje uglavnom nepoznati. No zato ih se u Sloveniji željno iščekivalo – kako je to rekao Predin. 


   – Nama fali jedan Dežulović, a budući da ga nemamo morali smo ga uvesti. Ali kad smo ga uvezli, shvatili smo da bi bilo bolje da ga nemamo. Svake subote jedva smo čekali na te kolumne, a uskoro se počelo događati i da drugi novinari prepisuju njegove misli – rekao je Predin. 


   A imali su što i prepisivati. Pročitani tekstovi još su jednom pokazali da je Dežulović nenadmašan satiričar ovih prostora. Bilo da piše o »mriještenju« dalmatinskih »skijaša« na Pohorju, ideji o zajedničkim ambasadama Slovenaca i Hrvata, hokeju ili Sloveniji kao utopiji 80-ih, on uspijeva začudnim povezivanjem naoko udaljenih fenomena i njemu svojstvenim fabuliranjem postići jasnoću uvida, jasniju od fenomena samih. Pa će tako znanstveno neobjašnjiv egzodus poslovično lijenih i smrznutih Dalmatinaca na skijanje usporediti s migracijama neretljanskih jegulja u Sargaško more, a ideju o zajedničkim slovensko-hrvatskim ambasadama konfabulirati u fajtklabovskom sučeljavanju podvojenog hrvatsko-slovenskog ambasadora.   

Krah obećane zemlje


No priču o Sloveniji, koja je 80-ih bila obećana zemlja pravednih i naprednih, a u 90-ima odjednom od Piranskog zaljeva napravila svoje Kosovo, odnosno napučila javnu retoriku najgorim oblicima nacionalizma, sjajno je poentirao Predin, u jednoj rečenici izrekavši sve apsurde ovih prostora. 


   – Tih smo godina jednom dijelili pozornicu Bora Đorđević i ja, i on je u jednom trenutku povikao: »Free Janez Janša!« 


   Tandem Predin – Dežulović gotovo da nije mogao s pozornice; čak dva dupla bisa i krcat »Pepe Rosso« pokazali su da je ovaj program bio pun pogodak Sajma.