HAC izgubio 17 milijuna?

Afera bojanja tunela: Županijski sud odbio izdvojiti dio dokaza, na potezu Vrhovni sud

Hina

NL arhiva

NL arhiva

Odbijen je zahtjev da se iz spisa u aferi bojanja tunela Sv. Rok i Mala Kapela, pri čemu su Hrvatske autoceste (HAC) 2008. navodno oštećene za 17,7 milijuna kuna, izdvoje dokazi za koje obrana tvrdi da su prikupljeni nezakonito



ZAGREB Optužno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u srijedu je odbilo zahtjev da se iz spisa u aferi bojanja tunela Sv. Rok i Mala Kapela, pri čemu su Hrvatske autoceste (HAC) 2008. navodno oštećene za 17,7 milijuna kuna, izdvoje dokazi za koje obrana tvrdi da su prikupljeni nezakonito.


»Zahtjev je odbijen bez posebnog obrazloženja, a kada dobijemo pisani otpravak odluke slijedi žalba Vrhovnom sudu«, izjavila je Hini odvjetnica Višnja Drenški Lasan. Dodala je da će tek nakon odluke Vrhovnog suda o zakonitosti dokaza optužno vijeće odlučivati o osnovanosti optužnice u ovom slučaju.


Zahtjev za izdvajanjem dokaza obrana je prošloga tjedna potkrijepila tvrdnjom da su telefonski i e-mail kontakti petorice optuženika prikupljeni bez sudskog naloga, odnosno po odredbama starog Zakona o kaznenom postupku (ZKP) koji nije propisivao da nadzor telefonskih razgovora i elektronske pošte mora odobriti sudac istrage.




Odvjetnik Krešimir Vilajtović tada je ustvrdio da se cijela optužnica temelji na novom ZKP-u te da je tužiteljstvo »bilo dužno primijeniti sve odredbe novog ZKP-a, a ne samo ono što im ide u prilog«. Vilajtović smatra i da će konačna odluka Vrhovnog suda biti značajna zbog svih budućih predmeta, a tvrdi da obrani u prilog ide i praksa Europskog suda za ljudska prava.


Optužnicom, koju je Županijsko državno odvjetništvo podiglo u lipnju obuhvaćeni su bivši predsjednik Uprave HAC-a Jurica Prskalo, član Uprave Marijo Lovrinčević, direktor sektora za građenje Goran Legac, glavni inženjer poslovne jedinice Željko Kandžija te direktor Skladgradnje Slaven Žužul, čija se tvrtka navodno okoristila bojanjem tunela.