Kako se zaštititi

Završetkom olimpijskih igara raste rizik od zaraze zika virusom

Ljerka Bratonja Martinović

Reuters

Reuters



Olimpijske igre u Riju smatraju se jednim od najvećih rizika za širenje zika virusa Europom, no stručnjaci i dalje tvrde da rizik od takvog scenarija nije velik. Za otprilike tjedan dana očekuje se povratak većeg broja ljudi iz područja zahvaćenog ovim virusom kojeg prenose komarci, a to bi, teoretski, moglo dovesti do lokalnog prijenosa virusa kakav je odnedavno zabilježen na Floridi. Tamo je, naime, krajem srpnja po prvi puta zabilježeno nekoliko slučajeva prijenosa zika virusa ubodom komarca. 


U Europi su svi slučajevi zaraze dosad bili »uvezeni«, a osobe koje su donijele virus zarazile su se na američkom kontinentu. 


Širenje zika virusa i njegove posljedice prvi su put otkrivene prošle godine u Brazilu. Utvrđeno je da virus uzrokuje mikrocefaliju, rijetku anomaliju kod novorođenčadi, kao i druge neurološke abnormalnosti. Rizik od zaraze najveći je, dakle, za trudnice i žene koje planiraju trudnoću, dok je za ostale riječ o blagoj bolesti koja prolazi bez ikakvih posljedica. 




To što će dio Europljana koji će se uskoro početi vraćati s Olimpijskih igara biti zaražen zika virusom ne znači da će u Europi doći do epidemije, podsjećaju epidemiolozi. Morale bi se, naime, poklopiti sve okolnosti, od povratka velikog broja zaraženih osoba u Europu, do vlažne i tople klime pogodne za komarce koja bi potrajala tjednima i omogućila da se komarci namnože, da bi se epidemija dogodila. U Europu je proteklih mjeseci stiglo dosta osoba zaraženih zika virusom, ali do širenja zaraze nije došlo. Stručnjaci smatraju da šanse da tigrasti komarac, udomaćen u našim krajevima, počne prenositi taj virus nisu velike, ali ih posve ne isključuju. 


– Rizik širenja zike nakon Olimpijskih igara ne može se kvantificirati, jer putnika uvijek ima i  uvijek postoji mogućnomst importiranja virusa. Zbog tigrastog komarca jesmo u riziku, ali je taj rizik daleko manji nego da imamo glavnog prijenosnika zike, komarca Aedes aegypti. Naš tigrasti komarac dosad nije bio istaknut kao prijenosnik, i ima manji potencijal prijenosa zika virusa od brazilskih – navodi Iva Pem Novosel iz Epidemiološke službe HZJZ-a. 


Teoretski do prijenosa virusa ubodom lokalnih komaraca moglo bi doći u sezoni rojeva komaraca i istodobnog dolaska velikog broja osoba zaraženih zika virusom s američkog kontinenta. Hoće li se stvoriti takvi uvjeti ovisi, kažu epidemiolozi, i o vremenskim prilikama. Duže razdoblje visokih temperatura pogoduje širenju komaraca, pa bi bablje ljeto, ako ga bude, rizik od širenja zika virusa moglo produljiti i do listopada. 


U međuvremenu, iz HZJZ-a pozivaju na pridržavanje istih mjera zaštite koje su na snazi već mjesecima. Obzirom da se zika virus prenosi i spolnim putem, a virus je u tijelu zaražene osobe prisutan i tri tjedna od prestanka simptoma, mjere zaštite kod spolnog odnosa preporučuju se do dva mjeseca nakon zaraze, a u slučaju trudnica do šest mjeseci, odnosno do kraja trudnoće. Trudnicama se put u zaražena područja uopće ne preporučuje, a stručnjaci pozivaju na zaštitu od komaraca i zbog drugih 


bolesti koje ovi insekti prenose. Mjere su već dobro poznate – primjena repelenata, stavljanje mreža na prozorska okna,  izbjegavanje boravka vani predvečer kad su komarci posebno aktivni. U slučaju pojave simptoma gripe, treba se odmah javiti liječniku. Povratnici s Olimpijskih igara, kao i ostali koji dolaze s područja izloženog zarazi, pozivaju se da u slučaju simptoma viroze i gripe koji se pojave u roku od dva tjedna po povratku u Europu, obavezno posjete svog liječnika.