Estetska medicina

Priuštite koži proljetno blistavilo

Tea Brozičević, dr.med.spec. dermatologije i venerologije

Naše tijelo je programirano da se u normalnim uvjetima redovito i automatski čisti od toksina i ostalog otpada, a najviše to čini upravo u proljeće. Koža treba brigu tijekom cijele godine stoga je iznimno važno nadoknaditi mjesece u kojima smo ju zapostavljali...



Koža je naš najveći tjelesni organ, ona služi brojnim važnim funkcijama, a najočitija joj je ona zaštitna. Građena je kao zaštitna opna tijela koja malo čemu dopušta da kroz nju prođe. Koža na taj način direktno sudjeluje u imunološkom procesu štiteći tijelo od prodora virusa i bakterija, dok procesom znojenja izlučuje otpadne tvari i toksine. Koža je uistinu ogledalo zdravlja i zato se naš način života izravno ocrtava na stanju naše kože.


O vlastitom zdravlju, čitajte s vaše kože


Da bi koža bila zdrava treba najprije razlučiti kakav problem trenutno ili duže vrijeme utječe na njezino stanje, točnije, potrebno je postaviti preciznu dijagnozu. Tada je moguće odrediti medicinski pristup, kojim će se tretirati određeno stanje, a onda i kozmetološki tretman najprikladniji za postizanje cilja, a to je blistava i zdrava koža jer upravo ona odražava opće zdravlje organizma. Da bismo razumjeli stanje vlastite kože, moramo razumjeti zašto ona izgleda onako kako izgleda i zašto ima specifična obilježja. Stručno postavljanje dijagnoze zato je nemoguće bez uvida u životni stil pojedinca te načina na koji se taj stil odražava na koži.


Najpoznatiji primjeri štetnog djelovanja na vlastitu kožu su pušenje, konzumiranje alkohola, često izlaganje jakom suncu, ili korištenje iritirajućih i isušujućih kozmetičkih preparata za kožu. Svi ovi faktori znatno utječu na kožu i mijenjaju je. Između ostalog, u obzir moramo uzeti i kvalitetu prehrane, klimatske uvjete i godišnje doba. Uporaba lijekova također utječe na stanje kože. Ne zanemarujmo ni biološko stanje kože, hormonalne utjecaje, ali i određene upalne procese kao što su atopijski dermatitis i psorijaza, ili internističke bolesti kao što je dijabetes te druge bolesti, osobito metaboličke. Svi takvi utjecaju znatno djeluju na stanje kože.


Detoksikacija je ključna




Promjenom godišnjeg doba, mijenja se i stanje vaše kože. Nažalost, tijekom hladnih zimskih mjeseci, kožu nerijetko zapostavljamo. Većinom zato što manje izlazimo i vrijeme češće provodimo u toplini svog doma te čekamo toplije dane. No, koža treba brigu tijekom cijele godine, pa je od presudne važnosti za njezino dobro stanje, nadoknaditi mjesece u kojima smo ju zapostavljali.


Naše tijelo programirano je da se u normalnim uvjetima redovito i automatski čisti od toksina i ostalog otpada i to najviše u proljeće, kada se sve budi. Neki od simptoma koje možete osjetiti ako je vaš organizam opterećen toksinima su neugodan zadah i miris tijela, prekomjerna tjelesna težina, kronična glavobolja, kronični sinusitis, bronhitis i astma, reumatizam, alergije, bujanje gljivica poput kandide, kronični umor, depresija, problemi s kožom, slabo pamćenje, nadutost trbuha i plinovi, loša probava, zatvor i prerano starenje. Zato se svakako preporučuje detoksikacija ili čišćenje organizma koja pomaže tijelu vratiti prirodnu ravnotežu i potiče procese ozdravljenja. Početak svake detoksikacije je koža, kao najveći organ i najveći eliminacijski kanal za odbacivanje toksina. Upravo iz tih razloga važno je obaviti temeljito čišćenje kože kako bi se uklonile odumrle stanice, a zatim kožu valja dobro nahraniti i pustiti ju da „diše“. Tako omogućujemo i tijelu i koži da “pričaju istim jezikom”.


Tea Brozičević, dr. med. spec. dermatologije i venerologije


Tea Brozičević, dr. med. spec. dermatologije i venerologije



Sada je vrijeme da nahranite svoju kožu!


Sunce nije štetno ako se na suncu pravilno, odgovorno i kontrolirano ponašamo. Svi znamo da je sunce izvor života, da sudjeluje u sintezi vitamina D, da utječe na oslobađanje endorfina – poznatog i kao hormon sreće, zbog čega se na suncu osjećamo dobro, raspoloženo, sretno, snažno. Sunce je štetno onoliko koliko mu se izlažemo, pa se svako pretjerano i nekontrolirano izlaganje treba izbjegavati, jer će, u suprotnom, bez ikakve sumnje, doći do oštećenja kože.


Uz korištenje određenih preparata – krema sa zaštitnim faktorom SPF i  pravilnom prehranom bogatom antioksidansima, možemo utjecati na proces starenja kože te uistinu prevenirati nastanak najupadnijih “staračkih” promjena na koži lica. U njih spadaju neujednačene pigmentacije i sunčeve pjege, tzv. solarne lentige, proširene kapilare, specifična “žućkasta, zadebljana koža”, ili solarne elastoze te specifične “sitne” naboranosti kože.


Za kožu se važnima smatraju antioksidansi iz skupine karotenoida, beta karoten, likopen, zatim vitamin C, ali i drugi koje nalazimo u narančastom i crvenom povrću i voću. Primjerice, dinja se smatra prvoklasnom antiaging namirnicom, ali naravno tu su i druge vrste voća, kao lubenica, bobičasto voće poput borovnica, grožđa, malina, kupina, brusnica i ribizla te citrusi- narača i limun. Tu je i nezaobilazno maslinovo ulje bogato mononezasićenom oleinskom kiselinom koja pomaže koži da se dubinski hidratizira i prevenira nastanak akni. Zeleno lisnato povrće poput špinata i raštike kao i orašasti plodovi poput badema, oraha, lješnjaka, mrkve, rajčice i ribe poput lososa, tune, sardine, skuše preveniraju ubrzano starenje, potiču obrambene mehanizme kože te pomažu u smirivanju stanja poput crvenila lica i atopijskog dermatitisa.


Pilingom tijela do zdravije kože i lakšeg tamnjenja


Da bismo spremno dočekali proljeće potrebno je napraviti dobru eksfolijaciju kože točnije, napraviti piling kože lica. On je nužan kako bi se uklonile odumrle stanice i očistio površinski sloj kože, no pritom često zaboravljamo i na kožu tijela. Piling tijela zaglađuje i omekšava suhu i grubu kožu. Dobro izbalansirani aktivni sastojci nježno otpuštaju i skidaju rožnate stanice kože. Zbog istovremenog efekta masaže, stimulira se mikro cirkulacija krvnih žila i time se poboljšava cirkulacija krvi. Pomognemo li pilingom koži da odbaci mrtve stanice, učinit ćemo kožu jako zahvalnom. Bolje će disati, djelovat će pomlađeno i biti glatka i sjajna. Ako imate masnu kožu, piling bi trebali raditi dva do tri puta tjedno. Kod suhe kože potrebno je piling napraviti jednom tjedno ili jednom u dva tjedna, ako je ona izrazito osjetljiva. Pilinzi postoje svakojaki, a koji vam doista odgovara svakako se dobro raspitajte.Osim što će vaša koža izgledati ljepše i biti meka na dodir, redovna eksfolijacija osigurava vam lakše tamnjenje tijekom ljetnih mjeseci te uravnotežen izgled kože. Koliko god se hidratacija činila uobičajenom, ona je ključna za zdrav izgled vaše kože. Dobro hidratizirana koža djeluje čvrsto i svježe te brže zacjeljuje od oštećene. Kada koži nedostaje vlage, ona gubi na debljini, postaje suha, boja joj je blijeda i vrlo je osjetljiva. Tada dolazi i do bržeg nastajanja bora. Osim pijenjem adekvatnih količina vode, koža se dodatno hidratizira kremama i losionima, no treba voditi računa da ne sadrže alkohol. Pritom je ključno ne zaboraviti da je hidratacija potrebna i vašem vratu i dekolteu.

Ovisno o vašem tipu kože i njezinu podložnost većim problemima ljeti, preporučuje se mjesečni posjet dermatologu i klasični tretman čišćenja lica. Ovako spriječavamo nastanak mitesera i akni, koje nam slijedi uslijed obilnog znojenja, počevši s proljećem.


Više o temi saznajte OVDJE