Pratite seriju savjeta

I sa vratoboljom aktivan život je moguć

Prim. Vlasta Brozičević, dr.med., spec.fizikalne medicine i rehabilitacije, reumatologije, Poliklinika TERME Selce

Foto: iStock

Foto: iStock

Jedna od najčešćih zdravstvenih poteškoća suvremenog čovjeka je vratobolja. Učestalost bolesti raste sa životnom dobi.



Složena građa vratne kralježnice kao i suvremeni način života uzrokuju svakodnevne mikro-traume koje potenciraju nastanak degenerativnih promjena, a sve više i u mlađih osoba.


Brzim načinom života raste učestalost stresa, što dodatno pogoršava vratobolju. Umor, nekvalitetan noćni odmor na neadekvatnom jastuku te spavanje na trbuhu, uzrok su bolovima u vratnoj muskulaturi. Vožnja automobilom bez pauze, izravno izlaganje klimatiziranim uređajima, periodične sportske aktivnosti i nepravilne tehnike, neki hobiji, učestalost prometnih nezgoda i degenerativne promjene, pogoršavaju vratobolju.


Zaštitnim položajima i pokretima u dnevnom životu, te korištenjem pomagala, izbjegavamo mikro-traumu, a redovitim svakodnevnim vježbanjem održavamo mišiće vratne kralježnice dovoljno snažnima.


Oblici bolesti




Bolovi u predjelu vratne kralježnice popraćeni su ukočenošću vrata i ograničenim pokretima, a mogu se širiti prema jednom ili oba ramena, lopaticama ili prednjoj stijenci prsnog koša. Učestalo uz bolove koji se iz vrata šire i u jednu stranu glave, mogu se javiti  šum ili zujanje u ušima, vrtoglavica, mučnina i povraćanje, poremećaji ravnoteže, smetnje vida, glavobolja. Bolovi se mogu širiti u jednu ili obje ruke, sve do prstiju, često popraćeni trncima, smanjenom ili povećanom osjetljivošću kože i gubitkom snage u ruci.


Bolove mogu uzrokovati i neke bolesti unutarnjih organa kao npr. tumori, ali i razna stanja lokomotornog sustava, kao što su npr. loše držanje, upalne reumatske bolesti, itd.


Osobe koje imaju visok rizik za vratobolju


Svi koji rade više sati za računalom i sjedilačkim poslovima, u radu s vibrirajućim alatima i uređajima, “ovisnici” o telefoniranju mobitelom, rekreativni tenisači s nepravilnim tehnikama, izuzetno visoke i niske osobe zbog ergonomskih prepreka, majke koje doje, mladi i odrasli s lošim držanjem i drugi.



U Poliklinici Terme Selce provodimo oko 50tak procedura fizikalne terapije. Ako tegobe traju više od tri dana PROGRAM BOLNE VRATNE KRALJEŽNICE kreira se individualno, a sastoji se od:


1. Pregleda specijalista fizijatra i drugih


2. Funkcionalne i neuroradiološke dijagnostike (RTG, MR, Color Doppler, EMNG)


3. Ergonomskog savjetovanja i korekcije posture


4. Individualne fiziokineziterapije, 3D dekompresije, MBST-a, Orthokin-a, akupunkture



 



1. Provjerite očni vid


2. Zauzmite pravilan položaj pri čitanju, sjedenju, pisanju, nošenju


3. Koristite ergonomska pomagala u kući i na poslu


4. Provodite kratke vježbe istezanja, vježbe za oči, ramena i gornje ekstremitete