SEZONSKO VOĆE

Višnje: rijetko ih jedemo svježe, ali imaju široku primjenu u kulinarstvu

Ana Braškić

Foto Istock

Foto Istock

Za razliku od trešanja višnje je najbolje pripremiti istog dana kada su kupljene ili ubrane, ali neće im ništa biti niti nakon dva dana u hladnjaku. Dakle, ako ste u prilici, trk po svoju dozu višanja i pripremite ukusan džem, kompot ili umak u kojem ćete moći uživati ostatak godine



Na spomen višanja često se sjetim velike tegle pune tih tamno crvenih bobica koje je nona držala na suncu, a mi smo čekali da bude gotov umak kojim smo preljevali sladoled od vanilije i čokolade. Baš zbog svoje kiselosti višnje se rijeđe jedu svježe, a češće se od njih pripremaju ukusni kolači, kompoti, marmelade, džemovi, rakije i likeri. Pa glavni sastojak popularne Schwarzvald torte uz čokoladu i šlag upravo su višnje. To nije niti čudno jer višnje jako »vole« čokoladu i aromatične začine, ali i citrusno voće.



Sastojci za 8 muffina: 90 g omekšalog maslaca, 1 jaje, 1 žutanjak, 190 g brašna, pola vrećice praška za pecivo, 125 ml mlijeka, 8 višanja iz umaka (recept u nastavku), 100 g šećera, prstohvat soli, mahuna vanilijePriprema: Maslac pjenasto izmješajte sa šećerom, dodajte jaje i žumanjak i nastavite miješati. Postepeno dodajte mlijeko, a zatim sve skupa pomiješajte s brašnom u koje ste umiješali prašak za pecivo. Na kraju umješajte sjemenke koje ste skinuli sa štapića vanilije. Smjesu rasporedite u 8 kalupa za muffine i u svaki stavite po jednu višnju. Pecite na 180 stupnjeva 25 do 30 minuta. S ovom smjesom se možete igrati pa umiješati nasjeckanu čokoladu ili kakao. Gotove muffine možete i preliti glazurom od čokolade.


Prve uzgojene sorte višanja pojavile su se na obalama Kaspijskog i Crnog mora, a u 3. stoljeću prije Krista uzgajali su je stari Grci. Kao i trešnju Europom su je raširili Rimljani. Iako kiselija, kaloričnija je od trešnje, pa na 100 grama ima 50 kalorija. Od minerala višnje sadrže značajnije količine kalcija, željezo, magnezij, fosfor, cink i bakar, dok od vitamina ima najviše vitamina C. Prema jednom istraživanju dvadeset višanja dnevno ili sok od te količine višanja djeluje jednako kao aspirin ili ibuprofen. Višnje su odličan antioksidans i imaju jači učinak od crnog vina, tamne čokolade ili sok od naranče. Koncentirani sok od višanja jako je zdrav, a dobar učinak imaju i sušene višnje. Sok višanja treba piti tijekom intenzivnih treninga jer pomažu bržem oporavku mišića.




Za razliku od trešanja višnje je najbolje pripremiti istog dana kada su kupljene ili ubrane, ali neće im ništa biti niti nakon dva dana u hladnjaku. Dakle, ako ste u prilici, trk po svoju dozu višanja i pripremite ukusan džem, kompot ili umak u kojem ćete moći uživati ostatak godine.



Liker od višanja


Sastojci: 1 kg višanja, 500 g smeđeg šećera, 500 g alkohola, teglice s poklopcima i staklene bocePriprema: Obratite pozornost da voće mora biti svježe i neoštećeno jer bi se u protivnom liker mogao pokvariti. Tegle i poklopce steriliziajte. Škaricama višnjama odrežite dio peteljke (ostavite im po 1 cm) rasporedite u suhe teglice i prelijte smjesom alkohola i šećera. Protresite kako bi tekućina svuda doprla. Stavite poklopce i čuvajte tri mjeseca na suhom i tamnom mjestu. Povremeno ih protresite. Nakon tri mjeseca vaš je liker gotov.


Ušećerene višnje


Sastojci: 1 kg višanja, 1 kg šećera, sterizirane staklenkePriprema: Višnje operite, uklonite im peteljke, a ako želite i koštice. Višnje rasporedite u teglice i pazite da ih dobro nagurate kako između ne bi ostalo puno praznog prostora. Na višnje rasporedite šećer i zatvorite poklopcem. Teglice stavite na sunce i pustite da tako stoje 40 dana. Svako toliko okrenite teglicu kako bi se višnje jednako obložile. Nakon 40 dana vaše su višnje spremne za korištenje. Čuvajte ih na tamnom i hladnom mjestu.