Oni dani u mjesecu

Fatalna ženska privlačnost u doba ovulacije – samo za solo igrače

Jasmin Klarić

Po dosadašnjim saznanjima bilo je za očekivati da studentica bude najprivlačnija svojim muškim kolegama u vrijeme kad je bila u najplodnijoj fazi svog mjesečnog ciklusa. Tako je i bilo, ali samo za one ispitanike koji nisu bili u stalnim vezama



Scena prva: prekrasna plavuša u minjaku prolazi pored prosječnog muškarca. On se, jasno, za njom okreće sa telećim pogledom i nevješto guta slinu. Scena druga: prekrasna plavuša u minjaku prolazi pored prosječnog muškarca koji je u šetnji sa svojom djevojkom/suprugom. On se za njom ne okreće, jer ju, kako je koju sekundu kasnije ustvrdio svojoj sumnjičavoj partnerici, uopće nije ni doživio.


Istraživanje koje su proveli znanstvenici na Florida State University u SAD-u pokazalo je apsolutno senzacionalan rezultat: izgleda da muškarac iz druge scene ponekad – ne slaže! A je li navodno nezainteresirani muškarac govorio istinu ovisi o – datumu.


Dakle, na Floridi je u eksperimentu sudjelovala studentica stara 21 godinu, koja je pažljivo istrenirana da ne flerta sa studentima koji su se izmjenjivali pored nje slažući zajedno lego-kockice. Odijevala se neupadljivo, nije koristila šminku i parfem, a kontakt očima i razgovor sa kolegama svela je na minimum.




Studenti koji su bili zajedno s njom u sobi, međutim, nisu sudjelovali u eksperimentu oko slaganja kockica, već su naknadno upitani da ocijene koliko im je kolegica bila atraktivna.


Po dosadašnjim saznanjima bilo je za očekivati da studentica bude najprivlačnija svojim muškim kolegama u vrijeme kad je bila u najplodnijoj fazi svog mjesečnog ciklusa. Tako je i bilo, ali samo za one ispitanike koji nisu bili u stalnim vezama. Oni s “obavezom”, međutim, ocijenili su je značajno manje atraktivnom u vrijeme dane kad je bila na vrhuncu plodnosti.


To je navelo znanstvenike da zaključe kako se možda radi o nekom od psiholoških mehanizama povezanih sa prirodnim odabirom, koji favorizira one koji ostaju dovoljno dugo zajedno da odgoje djecu. Ili, narodski, kad je studentica bila u plodnim danima, dečkima u stalnim vezama se palio nevidljivi alarm koji je govorio: “pazi se ovih dana, da ne bi bilo neželjenih… posljedica, uostalom, zar ne vidiš da i nije tako zgodna”.

E sad, je li taj “alarm” doista suptilni evolucijski mehanizam, ili tek lukavi podsvjesni trik ne-baš-monogamnog mozga, za taj odgovor će trebati sačekati neka druga istraživanja.