Novi zakon donosi promjene: Država otvara i mogućnost prodaje turističkog zemljišta

Vezano
-
- Članci
- Država vraća pod kontrolu zemljište vrijedno milijarde. Do sada su ga tvrtke koristile - besplatno
- Država nikako da regulira problem turističkog zemljišta. Zakon je donijet još 2010. ali nikad nije zaživio
- PROPUŠTENE MILIJARDE Zašto Hrvatska ni nakon 26 godina nije zaštitila svoju najvredniju imovinu
Novim zakonom, zemljišta koje koriste hoteli, turistička naselja i kampovi, a koje nije ušlo u njihov temeljni kapital, postat će vlasništvo JLS-a, a korisnici će biti zakupci, s time da će im biti omogućena i kupnja zemljišta po cijeni koju odredi sudski vještak
ROVINJ Turističke tvrtke u Hrvatskoj stupanjem na snagu novog Zakona o neprocijenjenom građevinskom zemljištu postaju zakupci neprocijenjenog turističkog zemljišta oko hotela, u turističkim naseljima i kampovima i to na 50 godina.
Naime, turističko zemljište nužno za uporabu hotela i turističkog naselja prema novom će zakonu biti vlasništvo jedinica lokalnih samouprava, a turističke tvrtke postaju zakupci koji plaćaju zakupninu između 6 i 10 kuna po četvornom metru.
Prihodi od zakupa se dijele tako da 60 posto pripada JLS-u, 20 posto županiji i 20 posto Fondu za turizam. U kampovima je neprocijenjeno turističko zemljište vlasništvo države, a turističke tvrtke plaćaju zakupninu od 12 kuna po kvadratu godišnje, s time da na otocima kampovi ostvaruju 10 posto popusta na iznos zakupnine, kampovi s 4 zvjezdice 5 posto popusta, a oni s 5 zvjezdica dodatnih 5 posto popusta.
Time se ukida dosadašnji paušal od 3 kune po kvadratu i dva posto na polovicu ukupnog godišnjeg prihoda kampa.
Suvlasničke zajednice
Rečeno je to jučer u novom Valamarovom Premium Camping Resortu Istra u Funtani gdje je održan skup o budućem Zakonu o neprocijenjenom građevinskom zemljištu, a koje turističke tvrtke godinama koriste praktički bez naknade.
Tim zakonom zamijenjen će biti postojeći Zakon o turističkom zemljištu iz 2010. godine. O novom zakonu koji bi u prvo saborsko čitanje trebao u rujnu ili listopadu, i čije se donošenje očekuje naranije početkom iduće godine, govorili su Goran Marić, ministar državne imovine, Gari Cappelli, ministar turizma, Danijela Križman Pavlović s Fakulteta ekonomije i turizma dr. Mijo Mirković, Petar Miladin s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Boris Miletić, gradonačelnik grada Pule.
Kako je tom prilikom istaknuo ministar Marić, riječ je o »najreformskijem zakonu« koji će zasigurno donijeti promjene nabolje. Konkretno, rješavanje pitanja turističkog zemljišta trebalo bi turističkim tvrtkama omogućiti pravnu sigurnost u poslovanju, odnosno ulaganju u objekte.
Novost je da se više neće sklapati suvlasničke zajednice, kako je definirao još uvijek aktualni zakon, no s usvajanjem novog zakona taj se institut briše. Pokazalo se, naime, da u praksi u osam godina primjene starog zakona, nije uspostavljena ni jedna suvlasnička zajednica države i turističke tvrtke.
Tvrtke čiji se objekti nalaze na neprocijenjenom zemljištu, postaju dakle njegovi zakupci.Novost je i da država najmoprimcima omogućava i kupnju tih kvadata vrijednog turističkog zemljišta i po cijeni koju odredi sudski vještak.
U raspravi skupa bilo je govora i o toj novosti, pa se komentiralo kako dugoročno nije dobro prodavati vrijedno zemljište, već je u interesu države i lokalnih samouprava dugoročan kontinuiran prihod.
- Do sada smo od turističkog zemljišta uprihodovali oko 30 milijuna kuna godišnje, a sada se procjenjuje da će se uprihodovati oko 130 milijuna kuna na godinu. Ono što je najvažnije kod ovog prijedloga, kojim reguliramo status zemljišta koje u pretvorbi i privatizaciji prije 30-ak godina nije ušlo u temeljni kapital tvrtki, jest to da mijenjamo odnos prema državnoj imovini. Same tvrtke, pak, neće morati prolaziti kroz duge i složene procedure. one će svoj status regulirati stupanjem zakona na snagu, i to na 50 godina, kazao je Marić.
Potencijal za investicije
Ministar Cappelli istaknuo je kako je turističko zemljište jedan od tri goruća problema hrvatskog turizma, uz kadrove i porezno opterećenje, upravo zbog izostanka većeg obima investicija. Odnosno, ako se i investiralo, tvrtke su to radile uz rizik.
- Investicije znače dužu popunjenost, višu cijenu i donose više benefite tvrtki, ali i cijeloj Hrvatskoj. Novim zakonom otvara se oko 2,5 do 3 milijarde eura potencijala za investicije, istaknuo je Cappelli.
Inače, o tome o kakvom se potencijalu radi, dovoljno govori činjenica da samo u kampovima ima oko 14,5 milijuna »kvadrata« turističkog zemljišta, a kako od stupanja na snagu starog zakona niti jednom kampu nije dana koncesija, znači da imaju bespravni status.
Kada je riječ o pomorskom dobru, ministar državne imovine je rekao kako društvo mora dobiti koncesiju na zauzetom pomorskom dobru i tako trajno riješiti ovo pitanje.
Odluku o koncesijama donosit će samo Ministarstvo državne imovine. Iznos naknade bit će dvostruki iznos zakupnine za turističko zemljište, a koncesijska naknada će se dijeliti i kao zakupnina za turističko zemljište.
Ako je na pomorskom dobru kamp, iznos naknade bit će dvostruki iznos zakupnine zemljišta u kampovima.Prijedlog zakona pozdravili su i u Hrvatskoj udruzi turizma (HUT) čiji je direktor Veljko Ostojić kazao kako u udruzi smatraju kako bi bilo najbolje kako bi cijena naknade po kvadratu iznosila oko jednog eura.
- Sada se cijena kvadrata plaća oko 4,5 kune, međutim, ovaj zakon treba gledati u razvojnom i investicijskom pogledu. Mi sada još nekoliko godinama možemo raspravljati hoće li cijena biti devet ili deset kuna, ali će svima biti više od koristi da se umjesto toga domaćem turizmu dogode nove investicije koje znače, uz ostalo, i nova radna mjesta, kazao je Ostojić.
Križman Pavlović je pak nadodala kako ovaj zakon bitno može pridonijeti konkurentnosti hrvatskog turizma, kao i da će njime biti obuhvaćeno 77 kampova.Miladin je istaknuo kako je ovo jedna od ključnih reformi Vlade, primjer strukturne reforme koja može izroditi nešto dobro.
- Turizam, najpropulzivnija djelatnost u našoj zemlji, djeluje u najnepovoljnijem okruženju, ukazao je ovaj pravni stručnjak.
Iz kategorije: Hrvatska
Pogledaj sve-
Predsjednik SDSS-a
"Ovo se nije događalo ni u najgora poratna vremena": Pupovac o napadima na Srbe kraj Knina
-
Slika na kaminu
Lovro Kuščević: 'Na fotografiji nije Ante Pavelić, nego moj djed. Ili pradjed'
-
Napad na Gordana Marasa
U SDP-u tinja novi sukob, sada žele srušiti Marasa: 'Iza svega stoji dio stranke povezan s Bandićem'
-
Slučaj nasilja u kafiću
Plenković o napadu kod Knina: Riječ je o djelu pojedinaca, ne o klimi u društvu
-
Zoran Milanović o napadu na Srbe kod Knina: Kolinda Grabar Kitarović šuti. Valjda se konzultira s malim od Šešelja
-
Plenković pozvao diplomate da pripaze na suradnike. Kaže i da nije mogao vjerovati kad je vidio Kuščevićevog Pavelića

- Ona je uspjela: Boca i bikini dok joj se dojke loptasto "meškolje"
- Mišković kaže da je dao maksimum za današnju Rijeku: "Svatko tko može više, dobrodošao je"
- OPASNA VREMENA Prije 28 godina JNA napustila Rijeku: Iz Beograda je stigla naredba za napad na grad, ali...
- Neće, pa neće: "Santiago" opet nije stigao u Rijeku. Ovaj put se stvarno radi o višoj sili
- Rakitić vodio Barcu kao kapetan, Ajax ispao, Rusi najveći tragičari večeri
- Nakon Škore, Grabar-Kitarović zaoštrila i prema Milanoviću: "Državu je vodio iz - kafića"
- Snijega će sutra biti i u nizinama, a idući tjedan stiže nova promjena vremena
- VIDEO Bizarni bikini koji ništa ne ostavlja mašti: Glavni materijal je - izolir traka
- Uznemirujuće snimke iz Rijeke: ''Jednom sam pozvao policiju, ali narkomani su i dalje nastavili ondje sjediti'
- Kako će koja riječka škola nadoknađivati nastavu zbog štrajka? Neke kreću već ove subote
- Kozmetika popularnog beauty brenda stigla je u Rijeku. Zavirili smo u ponudu
- 'Dirnite u leglo politike i prva reakcija je: vi ste neprijatelj Hrvatske. Zato nam mladi i odlaze'
- Pogledajte nevjerojatnog morskog kapitalca ulovljenog na Kvarneru. Priča, na žalost, ima i tamniju stranu
- Ova tri horoskopska znaka pratit će velika sreća u 2020. godini
- BRANKO MIJIĆ Izborna ćirilica
- Prije 28 godina Merčepovci su ubili 12-godišnju djevojčicu Aleksandru Zec i njenu obitelj
- Riječani večeras spavaju kao beskućnici: 'Pretvorimo prazne poslovne prostore u prihvatilišta'
- U Velikoj Gorici uklonili snjegoviće jer su vrijeđali osjećaje katolika, objašnjenje je genijalno
- Riječani u znak solidarnosti s beskućnicima noćili pod vedrim nebom. Među njima - glumci, sportaši, znanstvenici...
- ANKETA Grabar Kitarović, Milanović ili Škoro? Pitamo vas kako biste glasovali u drugom krugu izbora
- DR. SLAVKO SAKOMAN U PULI Priča da je kanabis lijek obična je glupost. Tinejdžeri su od trave vidjeli reptile i babu Čaratangu
- NISI SAMA - IDEŠ S NAMA! Kampanja za prijevoz žena na kemoterapiju: Kupite odjeću koju je dizajnirao Juraj Zigman
- KONCESIJA Lush će za svoju kozmetiku koristiti more iz senjske luke
- Riječani večeras spavaju kao beskućnici: 'Pretvorimo prazne poslovne prostore u prihvatilišta'
- 'Dirnite u leglo politike i prva reakcija je: vi ste neprijatelj Hrvatske. Zato nam mladi i odlaze'
- Riječani u znak solidarnosti s beskućnicima noćili pod vedrim nebom. Među njima - glumci, sportaši, znanstvenici...
- Odvjetnička društva su u zadnjih deset godina na ovrhama zaradila dva do tri Pelješka mosta
- DR. SLAVKO SAKOMAN U PULI Priča da je kanabis lijek obična je glupost. Tinejdžeri su od trave vidjeli reptile i babu Čaratangu
- Pretraži članke