Snažna ciklona

NOVO NEVRIJEME U Istri opasnost od pijavica, prognoza za Rijeku nije dobra sve do petka

Hina

Foto I. Tomić / Istramet

Foto I. Tomić / Istramet

Prognoza za idući tjedan ne donosi ništa dobro - sljedeća četiri dana na riječkom bi području trebalo biti dosta oborina, a prvi dan bez kiše bit će petak. Temperatura će padati do dnevnog prosjeka od 16 stupnjeva



Nema predaha od nevremena nad Hrvatskom – stranica Istramet javlja o jakom razvoju oblaka na zapadu Istre i upozorava na moguće pijavice! Također je javljeno o jako grmljavinskom nevremenu kod Poreča.


Nova je kiša počela padati i u Rijeci, iako zasad ne previše jako. Kiša bi, prema prognozi trebala prestati tijekom večeri, a potom opet početi padati sutra ujutro.


Prognoza za idući tjedan ne donosi ništa dobro – sljedeća četiri dana na riječkom bi području trebalo biti dosta oborina, a prvi dan bez kiše bit će petak. Temperatura će padati do dnevnog prosjeka od 16 stupnjeva.




Nova kiša očekuje se iduće subote i nedjelje, a dobre vijesti ne donosi ni dugoročna prognoza do kraja mjeseca. Očekuje se da će tek rijetki dani na riječkom području biti bez oborina. 


Najteža situacija danas je bila na području Ogulina gdje se iz korita izlila rijeka Dobra. Ogulin je posjetio i premijer Andrej Plenković.



U Ogulinu gdje se iz svog korita zbog obilnih kiša izlila rijeka Dobra, premijer Andrej Plenković u nedjelju je obišao poplavljena mjesta, nazočio sjednici Stožera civilne zaštite, zahvalio svima koji pomažu u sanaciji posljedica poplave: Karlovačkoj županiji, Gradu Ogulinu, vatrogascima, HGSS-u, Crvenom križu, Državnoj upravi za zaštitu i spašavanje, policiji i drugima te naglasio da je ključ rješenja za to područje izgradnja retencije kod Hreljina.


Plenković je naglasio da u prevenciju od poplava treba uložiti i u cijeloj Karlovačkoj županiji jer je Karlovac proteklih godina doživio puno poplava.


Investicije obrane od poplava treba proglasiti strateškom projektima, dati zadaće nadležnim resorima i Hrvatskim vodama i u najvećoj mogućoj mjeri dići razinu prevencije, rekao je premijer u Ogulinu u neposrednoj blizini glavne ulice dok je iza njegovih leđa protjecala bujica vode.


U Ogulinu je poplavljeno oko 200 objekata, privatnih kuća. Vlada će sagledati procjenu šteta kad podatke dostave službe Grada Ogulina i Karlovačke županije, najavio je Plenković, no, dodao je da je već sad potrebno učiniti što je više moguće da Ogulin što spremnije dočeka nove veće oborine, možda već u srijedu.


Sada sve službe rade, struja je isključena, voda se dostavlja, dolaze mali čamci HGSS-a vidjeti najnužnije potrebe, pripremna je i vojska, rekao je te dodao da bi u Ogulin uskoro mogli stići isušivači iz Zagreba jer je iz Karlovačke županije proteklih dana dio isušivača otišlo u Zadar, gdje je također bila poplava.


Hrvatske vode, uz pomoć HGSS-a i njihovih čamaca, vade iz vode Đulinog ponora velike količine naplavina granja i raznog smeća koje se odvoze kamionima.


Na poplavljeno područje Ogulina u međuvremenu je stiglo i 50 pripadnika Namjenski organiziranih snaga Oružanih snaga, jedna amfibija i potrebna sredstva i vozila, kao pomoć civilnom stanovništvu od poplava.


Na sastanku Stožera za civilnu zaštitu i gradskih čelnika bili su nazočni, uz premijera Plenkovića, i potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Damir Krstičević, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović te ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić.


Predsjednik Skupštine Karlovačke županije Ivan Vučić, inače Ogulinac, rekao je da se poplave u Ogulinu, nažalost, ponavljaju u zadnjih 20 godina, a najveća poplava bila je 1999. kad je materijalna šteta iznosila 35 milijuna kuna. Gradnja retencije u Hreljinu koštala bi oko 30 milijuna kuna, izvijestio je te naglasio kako bi se u tu investiciju svakako isplatilo krenuti.