Kriza u slavonskobrodskoj tvrtki

Andrej Plenković o Đuri Đakoviću: ‘Dugoročno imamo nekoliko jako dobrih ideja’

P. N.

Reuters

Reuters

Premijer ne zna koliko će to državu koštati. "Ne, u ovom trenutku radimo na ovom rješenju, ali dugoročno imamo nekoliko jako dobrih ideja", napominje.



Na pitanje koje je dugoročno rješenje za tvrtku Đuro Đaković, premijer Andrej Plenković danas bez konkretnog odgovora, ali kaže – imaju dobrih ideja, javlja Dnevnik Nove TV.


Na pitanje je li Đuro Đaković još jedna tvrtka koju će država spašavati, premijer odgovara:


“Radit će se na ozbiljnom restrukturiranju. U ovoj fazi je najbitinije da se plate radnicima plaće. Na tome radimo”, kaže.




Premijer ne zna koliko će to državu koštati.


“Ne, u ovom trenutku radimo na ovom rješenju, ali dugoročno imamo nekoliko jako dobrih ideja”, napominje.


Plaću za rujan 600 radnika “Đuro Đaković” grupe trebali bi s velikom vjerojatnošću dobiti tijekom sljedećeg tjedna, rekao je u subotu brodsko-posavski župan Danijel Marušić na konferenciji za novinare u Slavonskom Brodu.


Radnici u slavonskobrodskoj tvrtki štrajkaju već deset dana zbog neisplate rujanske plaće. Iz Sindikata metalaca Hrvatske – Industrijski sindikati najavljuju da će odluku o eventualnom prestanku štrajka idući tjedan donijeti štrajkaški odbor.


Horvat: “Izvor financiranja plaća je osiguran”


Ministar gospodarstva Darko Horvat najavio je u subotu da će radnicima Đuro Đaković grupe uskoro biti isplaćena zaostala plaća te da se budućnosti te kompanije razmatra s dva potencijalna strateška partnera i Vladom SAD-a.


Horvat je potvrdio današnju informaciju brodsko-posavskog župana Danijela Marušića da će radnici Đure Đakovića dobiti plaću sljedeći tjedan.


“Mogu potvrditi da je izvor financiranja plaće osiguran i, siguran sam, isplatit ćemo ju sljedeći tjedan”, rekao je Horvat u stanci razgovora s poslovodstvom Đure Đakovića i bankarima.


Dodao je da će rješenje za isplatu plaća biti slično kao u Uljaniku i 3. maju.


Zamolio je dobavljače koji su krenuli u blokadu računa Đure Đakovića d.d. ili ovisnih društava za strpljenje, dodavši kako ministarstvo ima plan međufinanciranja dovršetka proizvodnje onoga što je pred isporukom.


Izvijestio je i da su “dvije vlade vrlo blizu vrlo interesantnog ugovora, predmet kojega je budućnost Đure Đakovića”, o pretvaranju Đure Đakovića u logistički i servisni centar vojne opreme. Na pitanje koja vlada, uz hrvatsku, sudjeluje u tim pregovorima, rekao jer da je to vlada SAD-a.


Objasnio je da traju razgovori između hrvatskog i američkog ministarstva obrane o zajedničkom projektu u koji bi se financijski, logistički i transferom znanja, uključilo američko ministarstvo obrane.


“Perspektiva postoji, na stolu je lijep financijski aranžman i mislim da bismo se i mi u Vladi i menadžment Đure Đakovća trebali potruditi da do tog posla dođe”, rekao je Horvat.


Mediji su nedavno izvijestili o navodnom interesu američke kompanije BAE Systems za ulazak u vlasničku strukturu Đuro Đaković grupe, pri čemu BAE razmatra otvaranje središta za održavanje oklopnih vozila Bradley u u Slavonskom brodu.


Razmatra se, rekao je Horvat, i strateško partnerstvo za Đuru Đakovića, te izvijestio da su u tijeku razgovori s dvije europske kompanije koje su pokazale interes. Njihovi predstavnici pozvani su su Hrvatsku, a jedna je potvrdila da će se odazvati, rekao je Horvat.


Novi predsjednik uprave bit će imenovan u iduća dva tjedna


Novi predsjednik uprave Đuro Đaković grupe trebao bi po njegovim riječima biti imenovan u iduća dva tjedna.


Na tvrdnje župana Marušića kako novac možda “nestaje” u Đuri Đakoviću, rekao je da se, bude li potrebe, revizija poslovanja može napraviti i prije kraja poslovne godine.


Zbog neisplate plaće za rujan, od četvrtka, 24. listopada većina radnika Đure Đakovića je u štrajku te, osim plaća, traže i ostavku članova Uprave jer smatraju da nisu sposobni voditi tvrtku.


Predsjednik Uprave Đuro Đaković grupe Marko Bogdanović 30. listopada podnio je ostavku, uz obrazloženje da se grupacija nalazi u nezavidnoj situaciji zbog dva ključna problema – nemogućnost financijskog praćenja proizvodnje vagona za izvoz i nedostatka vlastitog kapitala u društvu. (Hina)