Druga HNL

NASTAVAK NIZA Nogometaši Orijenta 1919 na krilima Berkovića stigli do boda u Sesvetama

Ivana Vaupotić

Mateo Monjac, napadač Orijenta 1919/Foto Arhiva NL

SESVETE Stadion Sv. Josipa Radnika. Gledatelja: 200. Sudac: Hrvoje Kurtović (Osijek) 6. Pomoćnici: Babić (Orahovica), Jurić (Osijek). Žuti karton: Joković, I. Mikulić (Sesvete), Vidas, Tadejević (Orijent 1919).

SESVETE: M. Mikulić 6,5 – I. Mikulić 6, Moro 7, Joković 6, Briški 6 (70′ Ćosić -) – Dučkić 7, Sunagić 6,5 – Malekinušić 6, Mesec 6,5, Vranjković 6 (62′ Majić -) – Geljić 6.

ORIJENT 1919: Berković 7,5 – I. Smolčić 6, Mulac 6, Tadejević 6,5, Vidas 6 – Mohorovičić 6, Fatić 6 – Monjac 7, Liber 6,5 (86′ Antić -), Črnko 6 (63′ Fumić -) – Gerc 6 (82′ L. Petrović -).

Orijent 1919 uspješno je apsolvirao gostovanje kod Sesveta, iako je u završnih pola sata opasno visio. No, sjajna partija Carla Berkovića usmjerila je bod prema Krimeji.

– Čestitam igračima obje momčadi jer stvarno je bilo jako teško igrati po teškom terenu. Trošili smo puno energije zbog silnog blata, a u prvom poluvremenu smo bili opasni, iako su i Sesvete imale svoje prilike. Kasnije smo pali, ali nekako smo preživjeli drugo poluvrijeme. Na kraju, moramo biti zadovoljni osvojenim bodom jer smo zadržali pozitivnu seriju rezultata – rekao je Fausto Budicin, trener Orijenta 1919, nakon utakmice.

Obje momčadi u ogled su ušle otvorenog garda, pokušavajući što prije zadati udarac suparniku. Uvod je ponudio nekoliko udaraca s distance, a u 5. minuti domaći su tražili jedanaesterac zbog igranja rukom u kaznenom prostoru Orijenta 1919. Međutim, sudac Hrvoje Kurtović nije reagirao na njihove prosvjede.

Igrala se 12. minuta kada je Vedran Mesec gurnuo okomitu loptu za Marka Vranjkovića, koji je pobjegao svojim čuvarima. Navijači Sesveta ustali su sa svojih mjesta, očekujući gol, ali nisu dočekali taj trenutak. Naime, Carlo Berković istrčao je do ruba kaznenog prostora i otklonio je opasnost.

Gosti su u 19. minuti dočekali svoju priliku za traženje najstrože kazne. Mateo Monjac je na desnoj strani probio Mihaela Briškog i odigrao je prizemni pas prema vrhu peterca, gdje se Dušanu Jokoviću lopta od noge odbila u ruku. Kurtović ni ovoga puta nije ni pokušao puhnuti u svoju zviždaljku.

Novi proboj po desnoj boku donio je velik priliku za Orijent 1919 u 36. minuti. Monjac je još jednom nadmudrio Briškog, ali ovoga puta je poslao centaršut na suprotnu stranu peterca, kamo je utrčavao Emanuel Črnko. Na žalost Orijenta 1919, njegov udarac glavom usmjerio je loptu u stativu. U završnici prvog dijela Ivan Mikulić s desne je strane ubacio loptu na suprotni vrh peterca gostiju, a Mihovil Geljić je iz idealne pozicije promašio gol.

Nastavak je otvoren sjajnim solo prodorom Marija Dučkića po lijevoj strani. Veznjak Sesveta nanizao je nekoliko suparničkih igrača, a njegov udarac iskosa od bloka se odbio u korner. Na suprotnom dijelu terena Vedran Gerc je s ruba šesnaesterca pucao ravno u golmana Marka Mikulića.

U 61. minuti Dučkić je krenuo u još jedan prodor. Ovoga puta je na sebe navukao obranu gostiju, a zatim je, na vrhu kaznenog prostora, proigrao Meseca, čiji je udarac iskosa s desne strane prohujao pokraj suprotne stative. Nešto kasnije, Joković je nakon kornera glavom uputio loptu u rašlje, a Berković je vršcima prctiju sačuvao svoju mrežu. U tom razdoblju utakmice Sesvećani su se nametnuli kao dominantna sila na terenu, ali nikako nisu uspijevali probiti raspoloženog golmana gostiju.

Orijent 1919 je, pak, prijetio iz kontri, nošen pjesmom dvadesetak navijača sa Sušaka. Tako se u 75. minuti Monjac opet probio po desnom krilu. Ovoga puta je dao povratnu loptu za Vedrana Gerca, koji je snažnim udarcem s osam metar prebacio gol za nekoliko centimetar. Ostatak utakmice protekao je u znaku nove serije bezuspješnih napada Sesveta.

Utakmice 14. kola:

Međimurje – Rudeš       0:1Cibalia – Hr. dragovoljac       1:1Sesvete – Orijent 1919       0:0Solin – Osijek II       2:0Dinamo II – Hajduk II       1:0Šibenik – Dubrava TK       1:0Kustošija – Croatia       1:0BSK – Dugopolje       ned. 13.30 Šibenik       14       12       0       2    19:8   36Orijent 1919       14       7       5     2       18:14  26Rudeš       14       7       3       4    20:14   24Hajduk II       14       6       4       4    24:15   22Sesvete       14       6       4       4     20:14  22Croatia       14       6       3       5    16:14   21Dinamo II       14       6       3       5    16:16   21Dugopolje       13       6       2       5   25:23   20Međimurje       14       5       4       5   20:18  19​Osijek II       14       5       3       6   20:14  18Dubrava TK       14       3       5       6  15:17   14Hr. drag.       14       3       5       6    14:21  14Solin       14       4       2       8   15:20   14Kustošija       14       4       2       8  10:20    14BSK       13       3       3       7    13:20  12Cibalia       14       2       4       8  11:27   10

Sljedeće kolo (30. studenoga): Croatia – Cibalia (1. prosinca), Dubrava TK – Kustošija (29. studenoga), Dugopolje – Šibenik (29. studenoga), Hajduk II – BSK (2. prosinca), Rudeš – Dinamo II (1. prosinca), Osijek II – Međimurje (1. prosinca), Orijent 1919 – Solin, Hrvatski dragovoljac – Sesvete (29. studenoga).