Festival u pustinji

Coachella ili Anti-Woodstock

Vedrana Simičević

Foto Reuters

Foto Reuters

Priča o festivalu koji spaja najveća imena svjetske glazbene scene, umjetničke instalacije i otkačeni modni izričaj, započela je jednim od najpoznatijih samostalnih koncerata Pearl Jama



Samo 20 minuta – toliko je trebalo da se rasprodaju karte za ovogodišnje izdanje jednog od nekolicine najvećih glazbenih festivala na svijetu – kalifornijske »Coachelle« koja već šesnaestu godinu zaredom spaja najveća imena svjetske glazbene scene, umjetničke instalacije i otkačeni modni izričaj koji ga razlikuje od ostalih sličnih elitnih događanja u svijetu. 


   Ove se godine festival održava u dva dijela – prvi nastupi održani su od 10. do 12. travnja, dok će nastavak uslijediti od 17. do 19. travnja. Među headlinerima su AC/DC, Drake, Jack White, Florence and the Machine, Hozier, Kaskade, Alesso, The Weekend, Tame Impala, Interpol, Steely Dan, Alabama Shakes, Alt-J i Ryan Adams. Festival poznat po tome da ga posjeti oko pola milijuna ljudi, a utržak prelazi 70 milijuna dolara, proteklih je dana već ubilježio i neke medijski opširno popraćene »celebrity« trenutke, poput Madonninog gostovanja na Drakeovom nastupu tijekom kojeg je kraljica popa svog »domaćina« počastila sočnim poljupcem u usta ili pak slomljene noge Florence Welch. 


   Priča o Coachelli započela je još 1993. godine i to ni manje ni više no jednim od najpoznatijih samostalnih koncerata Pearl Jama. Bila je to poznata faza benda u kojoj su Vedder i ekipa bojkotirali monopol tvrtke Ticketmaster na cijenu ulaznica, pa je njihov menadžment odabrao pustinjski teren blizu gradića India u pustinji Kolorado, odnosno točnije u dolini Coachella, za alternativno mjesto koncerta na području Južne Kalifornije. Pearl Jam je odsvirao pred više od 25 tisuća fanova, što je producenta Paula Tolletta koji je pomagao bendu da nađe lokaciju nagnalo da upravo ovo mjesto počne razmatrati poprištem prvog velikog kalifornijskog glazbenog festivala koji je u budućnosti planirao organizirati. 




   – Htjeli smo nešto što nije blizu »civilizacije«. Nešto s čega se ne možete brzo vratiti kući. Htjeli smo da publika ode tamo, umori se i proklinje show do nedjelje popodne, pojasnio je Tollet kasnije ističući da je mjesto izgledalo odlično i zbog karakterističnog fenomenalnog zalaska sunca. Šest godina kasnije, u listopadu, startao je prvi »Coachella Valley Music and Arts Festival«, a prvi su headlineri uključivali Becka, The Chemical Brothers, Tool, Morrisseya, Rage Against the Machine i Underworld. Obzirom da su organizatori birali glazbenike prema umjetničkom dojmu, a ne prema trenutnim pozicijama na ljestvicama popularnosti, festival si je zaradio nadimak »Anti-Woodstock«. Godine 2001. cijela se manifestacija premjestila za travanj, zbog prevelikih vrućina u listopadu. Tada je uveden i vizualno-umjetnički dio festivala, koji od tada uključuje postavljanje velikih umjetničkih instalacija i skulptura, a negdje »usput« festival je dobio etiketu i poprišta krajnje egzotičnih modnih »intervencija« za koje se brinu sami posjetitelji.