Gitarističko "čudo od djeteta"

Julian Lage otvara Avantgarde Jazz Festival u Rovinju

Davor Hrvoj

S osam godina već je svirao s legendarnim Carlosom Santanom. Iako je odavna bio stekao reputaciju virtuoznog glazbenika, odlučio se obrazovati u jazzu i klasici



U Rovinju će se tijekom svibnja, lipnja i srpnja ove godine održati prvi »Avantgarde jazz festival«. Na različitim lokacijama u gradu – a to su hotel »Monte Mulini«, Pozornica Monte, Bivša TDR i travnjak hotela »Eden« – nastupit će slavni jazz glazbenci – Anat Cohen kvartet (27. 5.), Dr. Lonnie Smith trio (10. 6.), New Gary Burton kvartet (1. 7.), George Benson (8. 7.) i Return to Forever IV (17. 7.). 


»Avantgarde jazz festival« svojim će nastupom u petak, 13. svibnja, otvoriti Julian Lage group koncertom u »Maistrinom« boutique hotelu »Monte Mulini«. Jazz gitarist, skladatelj i aranžer Julian Lage rođen je 1987. u Santa Rosi u Kaliforniji. O njemu afirmativne tekstove pišu ugledni glazbeni, ali ne samo glazbeni magazini poput »Down Beata«, »Planet Jazza«, »Just Jazz Guitar Playera«, »San Francisco Chroniclea«, »National Geographicsa« i »Los Angeles Timesa«. 



Julian Lage prvi put nastupa u Hrvatskoj. Kao njegov prateći bend nastupit će renomirani glazbenici – Tupac Mantilla (bubnjevi i perkusije), Jorge Roeder (bas gitara), Dan Blake (saksofon) i Aristides Rivas (violončelo).





Proglašen »čudom od djeteta«, Lage je javno počeo nastupati kao šestogodišnjak, a dvije godine kasnije svirao je s legendarnim Carlosom Santanom. Marc Becker je o njemu snimio dokumentarni film »Jules at Eight« koji je nominiran za Oscara. Kao trinaestogodišnnjak, 2000. je godine nastupio na dodjeli nagrade »Grammy«. Iako je već stekao reputaciju virtuoznog glazbenika, odlučio se glazbeno obrazovati na području jazza i klasične glazbe. 


Nove skladbe za novu turneju


Tijekom karijere surađivao je sa slavnim glazbenicima, među ostalima s Patom Methenyjem, Herbiem Hancockom, Charlesom Lloydom, Bobbyjem Hutchersonom i Tootsom Thielemansom. Godine 2009. objavio je prvi CD kao vođa sastava naslovljen »Sounding Point«, koji je dobio sjajne kritike i bio nominiran za nagradu »Grammy« u kategoriji najboljeg albuma suvremenog jazza. U međuvremenu Julian Lage je snimio i drugi samostalni album koji će predstaviti na koncertu u Rovinju. 


– Svirat ćemo skladbe s mojeg novog albuma, kao i nova djela što smo ih pripremili za nove turneje. Novi album »Gladwel« za mene je poseban jer je usredotočen na moj sastav s kojim redovito idem na turneje tijekom nekoliko zadnjih godina. Zajedno razvijamo nove skladbe i trudimo se postići čvršći zvuk banda. Osjećam da ova ploča nudi pogled u proces našeg stvaranja glazbe, a glazbeno i konceptualno, u našu cijelu glazbenu priču. 


Zašto volite jazz?


– Jazz volim zato što on za me predstavlja glazbeni stil koji se zasniva na slobodi istraživanja i promicanju ogromnog raspona skupnog međudjelovanja. Sviđaju mi se brojni oblici i forme koje jazz može preuzeti i različitost osobnosti koje sviraju tu glazbu čineći glazbenu zajednicu. 


Kako ste otkrili jazz glazbu?


– Kad sam kao petogodišnjak počeo svirati gitaru, bio sam zaljubljen u blues. Slušao sam glazbu Steviea Raya Vaughana, T-Bonea Walkera i Muddyja Watersa. Kako sam napredovao u učenju te glazbe, prirodno sam otkrio jazz. Kako sam sve više ulazio u suštinu te glazbe, otkrivao sam svirače koje sam doista zavolio i s čijom sam se glazbom povezao. 


Kako ste odlučili postati jazz glazbenikom?


– Želio sam svirati jazz jer mi je ta glazba pružala velike mogućnosti kao sviraču. Toliko načina improviziranja… to mi omogućuje veliku slobodu kao sviraču. 


Zašto ste se odlučili baš za gitaru?


– U gitaru sam se zaljubio slušajući oca kako ju svira. Tada sam imao četiri godine. Vidjevši koliko uživa svirajući ju zainteresirao sam se za to glazbalo, a ta znatiželja je i danas prisutna.   


Utjecaji i nadahnuća


Koje gitariste najviše cijenite?– Od gitarista uvijek sam se divio Jimu Hallu, Djangu Reinhardtu, Charlieu Christianu, Eddieu Langu, Tonyju Riceu, Johnu Abercrombieu, T-Boneu Walkeru i Docu Watsonu. 

Kome ste od njih najviše privrženi?


– Jim Hall je izvršio najveći utjecaj na mene, kao svirač i kao osoba. Obožavam njegovu glazbu i cjelokupnu filozofiju – pristup sviranju gitare, ali i shvaćanju glazbe.   


Fantastični Gary Burton


Tko je otkrio vašu nadarenost?


– Prvi sam put snimao s Davidom Grismanom, ploču »Dawg Duos«, i to kao jedanaestogodišnjak. Bio je to predivan ulazak u svijet profesionalne glazbe i snimanja albuma. Ubrzo sam počeo suradnju s Garyjem Burtonom koji me uveo u svijet turneja i snimanja ploča. Ta dva iskustva imala su golem utjecaj na moju karijeru, a suradnje s tim glazbenicima su se nastavile razvijati. 


Što je suradnja s Garyjem Burtonom značila za početak vaše karijere?


– Svirati s Garyjem Burtonom bilo je doista fantastično. Teško je opisati koliko sam naučio i koliko još učim od Garyja. On je za mene najznačajniji glazbenik, ne samo kao nevjerojatan svirač nego i kao vođa sastava i poslovan čovjek. Osjećam duboku zahvalnost što surađujem s njim od svoje dvanaeste godine. On utjelovljuje cjelovitost – sjajnu osobu i glazbenika. To je nepresušan izvor nadahnuća. 


Nastojite istraživati razne stilove poput jazza, bluesa, folka, klasične i indijske glazbe?


– Veliki sam ljubitelj raznih glazbenih stilova. Privlači me znatiželja i posebnosti svakog stila. To me izaziva na istraživanje različitih stilova, posebice onih koji su izvan mojeg uobičajenog područja djelovanja.