Nova kampanja borbe protiv pirata

Piratski softver više se koristi iz neznanja, nego iz namjere

Hina

Usprkos uvriježenom stajalištu da je među hrvatskim poslovnim subjektima namjera glavni pokretač softverskog piratstva, iskustva s terena i lokalna istraživanja pokazuju da to ipak nije namjera već neznanje



ZAGREB Novom edukacijskom kampanjom koju pokreće u Hrvatskoj na uzorku od pet tisuća tvrtki udruženje BSA-The Software Alliance želi dodatno promovirati korištenje licenciranog softvera u poslovnoj zajednici.


Time izbjegavaju pravne rizike i kršenje autorskih prava, zbog čega je u Hrvatskoj prošle godine, temeljem prijava i prekršajnih naloga Državnog inspektorata, naplaćeno ukupno blizu 500 tisuća kuna kazni, istaknuto je na današnjem susretu predstavnika BSA s novinarima.


Ukupno je, po njihovim podacima, prošle godine Državni inspektorat utvrdio 1.484 povrede autorskih prava povezanih s nelicenciranim softverom, te je podnio 393 optužna prijedloga i izdao 73 prekršajna naloga temeljem kojih su naplaćene kazne u spomenutom iznosu.




U novoj kampanji BSA će se posvetiti i promoviranju prednosti licenciranog softvera, poput veće funkcionalnosti, sigurnosnih ažuriranja, tehničke podrške, jamstava i drugih.


Usprkos uvriježenom stajalištu da je među hrvatskim poslovnim subjektima namjera glavni pokretač softverskog piratstva, iskustva s terena i lokalna istraživanja pokazuju da to ipak nije namjera već neznanje.


BSA će u kampanji tvrtke kontaktirati putem izravnog dopisa, potom telefonskih poziva, a tražit će i da ispune i pošalju izjavu o korištenju legalnog softvera, nakon što provedu internu reviziju licenčnog stanja te budu sigurni da koriste isključivo licenciran softver.


Osim za tvrtke BSA iduće godine planira edukacijske kampanje i programe i za predstavnike državnih tijela, najavila je vanjska pravna savjetnica BSA u Hrvatskoj Ivana Jurin Puhalo dodajući i da se nelicencirani softver više koristi iz neznanja nego iz namjere.