Navike se teško mijenjaju

Hrvati preferieraju “keš” iako beskontaktno plaćanje sve više raste

Vladimir Mrvoš

Radi o bržem i jednostavnijem načinu plaćanja kod kojeg je sigurnost čak i veća nego kod ostalih vrsta plaćanja, kazao je Uran.

Radi o bržem i jednostavnijem načinu plaćanja kod kojeg je sigurnost čak i veća nego kod ostalih vrsta plaćanja, kazao je Uran.

- U javnoj percepciji postoji sumnja u sigurnost beskontaktnih platnih instrumenata, iako se radi o bržem i jednostavnijem načinu plaćanja kod kojeg je sigurnost čak i veća nego kod ostalih vrsta plaćanja, kazao je Uran. 



Među zanimljivijim temama na ovogodišnjem tehnološkom skupu MIPRO bila je i ona na temu »Sigurnost beskontaktnih platnih instrumenata« uz moderiranje glavnog savjetnika HUB-a Zorana Bohačeka.


Na radionici su sudjelovali Sergio Uran (MIPRO), docent Marin Vuković s FER-a koji se dotaknuo tehnologije zaštite podataka kod ove vrste plaćanja, Davor Kršul kao Visa Country Manager za Hrvatsku te Tomislav Mišić iz HNB-a.


– U javnoj percepciji postoji sumnja u sigurnost beskontaktnih platnih instrumenata, iako se radi o bržem i jednostavnijem načinu plaćanja kod kojeg je sigurnost čak i veća nego kod ostalih vrsta plaćanja, kazao je Uran.




Sudionici skupa saznali su i neke zanimljive podatke. Tako je Kršul istaknuo da je u Europi 1 od 5 plaćanja sada beskontaktno, da postoj 165 milijuna kartica i 3,2 milijuna uređaja za prihvat takvih kartica, a da se prosječan mjesečni iznos potrošnje kreće oko 14 eura.


Po penetraciji beskontaktnog plaćanja, Hrvatska je na 5. mjestu u Europi, a direktor direkcije za nadzor platnog prometa u HNB-u, Tomislav Mišić, kazao je kako nikad nije zaprimljena niti jedna prijava koja bi se odnosila na beskontaktno plaćanje.


Udio beskontaktnog plaćanja u Hrvatskoj je porastao od 18 posto 2014. godine na 37 posto 2016. godine, no hrvatski građani još uvijek preferiraju gotovinska plaćanja – pa samo 24 posto trgovačkih subjekata u zemlji ima mogućnost prihvata negotovinskih oblika plaćanja.


Preko interneta, inače, odvija se tek oko 1 posto plaćanja u Hrvatskoj.


– Jasno je da je keš i dalje cijenjen u Hrvatskoj, ali posljednjih godina stvari se ipak mijenjaju jer se vidi porast od 8,4 posto kod broja transakcija plaćenih karticom i malen pad kod broja transakcija, ali i ukupnih iznosa plaćenih gotovinom, zaključio je Mišić.