Ekspert za mobilne uređaje

Dragan Petric: Zahvaljujući pisanju o tehnologiji obišao sam cijeli svijet

Vladimir Mrvoš

Dragan Petric

Dragan Petric

Potrebno je, kao i u bilo kojem drugom sektoru novinarstva, biti uvijek na licu mjesta i puno čitati i pratiti druge medije. Kad kažem "na licu mjesta", onda mislim na svjetske premijere mobilnih uređaja, najveće svjetske sajmove gdje se inovacije najčešće predstavljaju i na kongrese na kojima se okupljaju industrijski insajderi



Ne samo Berlin, već i Las Vegas, Barcelona, Hong Kong, Bruxelles, New York i mnoge druge destinacije fiksirane su svake godine u rasporedu Dragana Petrica, izvršnog urednika informatičkog časopisa Bug i jedinog hrvatskog predstavnika u EISA-i, uglednoj europskoj asocijaciji 50-ak najvećih tehnoloških eksperata iz 22 zemlje koji svake godine na IFA-i dodjeljuju glasoviti EISA Award – globalnu nagradu za izvrsnost tehnoloških proizvoda. Upravo je Berlin prošli tjedan, od svih spomenutih gradova u kojim se jednom godišnje događaju veliki tehnološki sajmovi, postao najvažnije mjesto i vrijeme kako za Petrica, tako i za EISA-u te smo u njemačkoj prijestolnici – koja mu je postala svojevrsni drugi dom – obavili ovaj razgovor. 


Te se večeri, naime, održavala gala ceremonija dodjele EISA-inih nagrada te su, pred očima 5000 novinara iz čitavog svijeta i čelnim ljudima najvećih svjetskih tehnoloških kompanija, urečene statue kojima eksperti iz ove asocijacije predstavnicima tih kompanija odaju priznanje za najbolje svjetske smartfone, tablete, televizore, Hi-Fi uređeje, fotoaparate i ostalu potrošačku elektroniku.



Lani smo  u Ameriku odveli poznati hrvatski startup DivIT s njihovim projektom Mash.me, a tko su sljedeći putnici doznat će se već 1. listopada kada će se u zagrebačkom Kinu Europa održati ovogodišnji Idea Knockout, najavljuje Dragan Petric  koji će i ove godine voditi  Idea Knockout.





Hrvatski predstavnik Dragan Petric u EISA-i drži visoku poziciju – manager je ekspertne grupe za mobilne uređaje, što znači da rukovodi žirijem sačinjenim od najvećih europskih stručnjaka koji imaju dugogodišnje iskustvo u detaljnom testiranju i recenziranju smartfona, tableta, phableta i ostale mobilne tehnike. Upravo je on bio taj koji je visokim predstavnicima ovogodišnjih laureata, u Berlinu, ispred EISA-e dodijelio respektabilne statue. 


Do ovakvog međunarodno prepoznatog statusa i karijere evidentno najuspješnijeg hrvatskog tehnološkog novinara i eksperta za mobilne uređaje Petric je došao dugogodišnjim ulaganjem u znanje, najprije tijekom školovanja i studija, a potom i kroz profesionalni rad u Bugu. O njegovom putu do europskog novinarskog i tehnološkog vrha razgovarali smo netom po završetku EISA Awards ceremonije, u čuvenom berlinskom Kempinski Bristol hotelu.


Vi, zapravo, niste novinar po struci – što ste po zvanju i kako to da ste ipak završili u novinarstvu?


– Ja sam diplomirani inženjer matematike i računarstva, a to zvanje sam stekao na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Još za vrijeme studija počeo sam honorarno pisati za informatičke časopise, pa mi je, čim sam diplomirao, glavni urednik Buga ponudio posao u redakciji tog časopisa. Prihvatio sam ponudu i od tada sam dio najutjecajnijeg i najtiražnijeg regionalnog informatičkog mjesečnika gdje već desetu godini za redom držim poziciju izvršnog urednika. 



EISA 


EISA je europska organizacija, sačinjena od 50 specijaliziranih magazina iz 22  zemlje, a najpoznata je po  EISA nagradama.  Nastala 1982. godine kada su se glavni urednici pet europskih foto-magazina okupili kako bi po prvi put izabrali “Kameru godine”. Oni tada nisu znali da će, nekoliko godina kasnije, iz njihovog sastanka nastati EISA – European Imaging and Sound Association (Europsko udruženje za sliku i zvuk). Ovaj povijesni trenutak dogodio se 1989. godine, nakon što se još 10 foto-magazina priključilo grupi. Nakon toga,  organizacija se razvila u dva panela –  Video panel i Audio panel. Prateći evoluciju audio-uređaja od dvokanalnih ka surround-sustavima,  Audio panel se do tada razvio u Audio/HT panel. Nekoliko godina kasnije, nekoliko EISA članova koji su se bavili i Mobilnom elektronikom, udruženi s nekoliko drugih magazina iz ugašene  ECAP organizacije, pokrenuli su In-Car Electronics panel. Godine 2005.,  EISA je predstavila i Zelene nagrade. Ove nagrade dodjeljuju je u saradnji sa Sveučilištem za znanosti i tehnologiju u Trondheimu,  Sveučilištem UN u Bonnu i Fakultetom za inženjering u industrijskom dizajnu pri Sveučilištu Delft u Eindhovenu. Convergence panel je 2007. preimenovan u Mobile Devices panel, kako bi se prilagodio i preciznije obuhvatio rastući broj uređaja koji istovremeno pripadaju audio, video i mobilnom segmentu. EISA je tijekom 2013. napravila određene promjene u unutrašnjoj organizaciji, kako bi struktura bolje oslikavala promjene koje su se odigrale na tržištu posljednjih godina. Ranija podjela članova po panelima zamijenjena je Ekspertskim grupama, čime se bolje definira ekspertiza EISA članova, a ujedno omogućava fleksibilnije učešće u diskusijama koje su direktno povezane s njihovim poljem stručnosti. 



Matematikom se, na koncu, niste nikada bavili?


– Zapravo jesam. Moje prvo objavljeno djelo, još za vrijeme studija, bila je knjiga „Graf funkcije“ koja je izašla u izdanju Školske knjige. Bila je to prva knjiga u Hrvatskoj s kojom se isporučivao i digitalni medij kao dodatni bonus. Posrijedi je bila disketa na kojoj se nalazio istoimeni program za PC kojeg sam isprogramirao sam, a koji je crtao graf bilo koje funkcije. Honorar koji sam dobio za tu knjigu s disketom je, u stvari, prvi novac kojeg sam zaradio svojim poznavanjem tehnologije i vještinama pisanja. 


Osim u Bugu, jeste li objavljivali svoje recenzije elektroničke opreme i komentare kurentnih zbivanja na tržištu tehnologije i u drugim medijima?


– Da, kroz mojih 20-ak godina novinarskog rada objavljivao sam svoje tekstove u gotovo svim hrvatskim dnevnim novinama, tjednicima i mjesečnicima, kao i na televiziji, radiju i internetskim portalima. Kada se sve to zbroji, moji su se komentari i recenzije pojavljivali u točno trideset hrvatskih medija. Osim u hrvatskoj, objavljujem i danas redovito i u inozemstvu. Ponajviše se to odnosi na Sjedinjene Američke Države, gdje surađujem s nekoliko izuzetno utjecajnih tehnoloških medija, kao i s Consumer Electronics Associationom, organizacijom koja stoji iza najvećeg svjetskog sajma novih tehnologija, CES-a i koja izdaje jedan od najutjecajnijih tehnoloških časopisa u Americi. U Europi redovito pišem za medije srodne Bugu iz Srbije i Slovenije, a moje su tekstove objavljivali i kolege iz EISA-e.


Na kojim su se sve jezicima do sada prevodili i objavljivali vaši tekstovi?


– Najviše na engleskom, dosta često na srpskom, a ponekad i na njemačkom, španjolskom, talijanskom, pa čak i mađarskom i finskom. Radi se ponajviše o recenzijama mobilnih uređaja, što je kroz godine postala moja uža specijalnost u tehnološkom novinarstvu. Kolege urednici iz europskih i američkih medija prepoznali su u mojim recenzijama razinu objektivnosti, stručnosti i stila koji kod njihovih čitatelja ulijeva povjerenje i zato ih rado objavljuju. Vjerodostojnost se u današnjem novinarstvu ponajviše vezuje uz ime autora teksta i tko stekne vjerodostojnost kod čitatelja, moći će graditi međunarodnu karijeru tehnološkog novinara.


Je li vam ta vjerodostojnost koju uživate na internacionalnoj razini donijela i poziciju managera u EISA-i?


– Rekao bih da najvećim dijelom jest. Tu sam poziciju stekao svega godinu dana nakon što sam kao urednik u Bugu postao prvi (i jedini) predstavnik Hrvatske u toj uglednoj asocijaciji. Svake četiri godini EISA bira managere svojih ekspertnih grupa, vrlo rigoroznim postupkom, pazeći da ekspertnom skupinom rukovodi onaj član koji ima i povjerenje proizvođača mobilnih uređaja na razini čitave Europe, a ne samo povjerenje čitatelja. EISA je svojevrsna Europska komisija za tehnologiju, a manageri ekspernih grupa su tom logikom njezini povjerenici. Dakle oni u koje njihovi kolege i čitava industrija pojedine ekspertne grupe – u mojem slučaju je to industrija mobilnih tehnologija – imaju ponajviše povjerenja. 


Industrija mobilnih uređaja izuzetno je dinamična i inženjeri stvaraju tehnološke novotarije doslovce iz dana u dan. Kako uspijevate sve to pratiti i držati svoje poznavanje te tematike aktualnim?


– Ne radi se o nekoj posebno kompleksnoj formuli. Potrebno je, kao i u bilo kojem drugom sektoru novinarstva, biti uvijek na licu mjesta i puno čitati i pratiti druge medije. Kad kažem “na licu mjesta”, onda mislim na svjetske premijere novih mobilnih uređaja, najveće svjetske sajmove novih tehnologija gdje se inovacije najčešće predstavljaju i na kongrese na kojima se okupljaju industrijski insajderi. Na taj je način moguće biti u izravnom kontaktu s onima koji inovacije stvaraju. Druge medije, pogotovo one koji su također članovi EISA-e kao i Bug, pratim kako bih upijao znanja koja su na način sličan meni stekli kolege novinari iz drugih zemalja kojima najviše vjerujem. 


Često ste, dakle, na putu?


– Rekao bih da je to pozitivna nuspojava posla kojim se bavim jer sam zahvaljujući pisanju o tehnologiji obišao cijeli svijet. Uvjeren sam da putovanja razvijaju inteligenciju i čine nas boljim ljudima jer nam šire vidike i stvaraju temelj za lakše sagledavanje globalnog konteksta svake situacije. Sjećam se apsolutno svakog svojeg putovanja u životu, a bio sam na njih stotine. Upravo su takve uspomene ponajviše zaslužne što izuzetno volim svoj posao.


Omogućili ste i mladim hrvatskim znanstvenicima da otputuju u Ameriku i svijetu prezentiraju svoje ideje. O čemu se radi?


– Već drugu godinu za redom organizator sam Bugovog natjecanja tehnoloških ideja nazvanog Idea Knockout. Nagrada koju osvaja pobjednički tim je putovanje u Las Vegas na najveći sajam novih tehnologija, CES. Pobjednici, međutim, ne osvajaju samo aviokarte i hotelski smještaj u Americi, već i izlagački štand na CES-u gdje se tijekom čitavog trajanja sajma mogu predstaviti najvažnijim svjetskim investitorima, tisućama tehnoloških novinara iz cijelog svijeta i stotinama tisuća industrijskih insajdera koji su tamo u porazi za poslovnim partnerima s takvim talentom. Lani smo tako u Ameriku odveli poznati hrvatski startup DivIT s njihovim projektom Mash.me, a tko su sljedeći putnici doznat će se već 1. listopada kada će se u zagrebačkom Kinu Europa održati ovogodišnji Idea Knockout. 


Ove vam je godine ugledna ICT udruga MIPRO dodijelila Povelju za iznimna dostignuća na polju tehnološkog novinarstva. Koliko vam znači ta nagrada?


– MIPRO je, ne samo u Hrvatskoj, veći i puno šire, simbol suživota s digitalnim tehnologijama. Iza njega stoje ljudi koji su na ovom podneblju najzaslužniji za prenošenje i širenje inženjerskih znanja o digitalnim tehnologijama već generacijama. Ljudi, dakle, kojima sam se divio kao dijete, od kojih sam učio tijekom školovanja i studija i koji su meni i tisućama drugih usadili strast prema elektronici. Priznanje koje su mi dodijelili je, utoliko, za mene osobno uvjerljivo najvažnija nagrada koju sam do sada primio za svoj rad.