Pazite što jedete

Zdrava prehrana je super, ali ni ona ne pomaže ako radite ovu grešku

Hina

Foto: S. DRECHSLER

Foto: S. DRECHSLER

Ranije su stručnjaci vjerovali da unos velikih količina voća i povrća može poništiti učinak većih količina soli u prehrani na krvni tlak. Te namirnice, iako mogu utjecati na snižavanje krvnog tlaka, ne poništavaju štetni utjecaj soli, pokazuje novo istraživanje



Zdrava prehrana ne može poništiti učinak unosa previše soli na krvni tlak, pokazalo je novo istraživanje.


Znanstvenici iz Imperial College London i Northwestern University, analizirajući prehranu više od 4000 odraslih osoba u dobi od 40 do 59 godina u SAD-u, Britaniji, Japanu i Kini, utvrdili su da su ljudi koji su unosili veće količine soli imali viši krvni tlak bez obzira na to koliko je bila zdrava njihova prehrana.


Rezultati istraživanja objavljeni su u znanstvenom časopisu Hypertension.




Stoga znanstvenici poručuju da je važno obratiti pažnju na unos soli u hrani a proizvođače hrane pozivaju da smanje udio soli u svojim proizvodima.


Povišeni krvni tlak pogađa najmanje svaku četvrtu odraslu osobu u Britaniji i povećava rizik za brojna stanja među kojima su i srčani i moždani udar. Vjeruje se da na pojavu tih stanja utječe čitav niz faktora među kojima su i dob, težina i unos previše soli.


Vjeruje se da vitamini i minerali u voću i povrću mogu na neki način utjecati na krvne žile omogućavajući smanjivanje krvnog tlaka.


Ranije su stručnjaci vjerovali da unos velikih količina voća i povrća može poništiti učinak većih količina soli u prehrani na krvni tlak. Te namirnice, iako mogu utjecati na snižavanje krvnog tlaka, ne poništavaju štetni utjecaj soli, pokazuje novo istraživanje.


U okviru istraživanja dobrovoljci su praćeni četiri dana i u tom razdoblju uzimani su uzorci urina, mjerena je težina i krvi tlak. Znanstvenici su proučavali koncentraciju natrija i kalija u urinu.


Natrij je glavni sastojak soli a kalij, kojega ima u zelenom lisnatom povrću, povezan je sa snižavanjem krvnog tlaka.


Znanstvenici su analizirali i 80 glavnih sastojaka prehrane ispitanika koji su inače povezani sa smanjivanjem krvnog tlaka, a među kojima su i vitamin C, vlakna i omega 3 masne kiseline. Njih ima u voću, povrću i integralnim žitaricama.


Znanstvenici su otkrili vezu između povišenog krvnog tlaka i većeg unosa soli čak i kod osoba koje su unosile velike količine kalija. Na temelju natrija u urinu i namirnica u prehrani procjenjivali su ukupni unos soli u hrani.


U Britaniji je preporučen maksimalni dnevni unos soli za odraslu osobu 6 grama.


Istraživanjem je utvrđeno da je prosječni dnevni unos soli kod ispitanika bio 10,7 grama dnevno s tim da je u Britaniji bio 8,5 grama, u SAD-u 9,6 grama, u Kini 13,4 grama i u Japanu 11,7 grama.


Povećanje unosa soli, iznad prosječnog dnevnog unosa iz ovog istraživanja, bilo je povezano s povišenim krvnim tlakom a povećanje unosa soli za 7 grama iznad prosjeka utvrđenog u istraživanju bilo je povezano s 3,7 milimetara žive višim sistoličkim tlakom (srčanim tlakom).


Foto: S. DRECHSLER


Foto: S. DRECHSLER



Dr Queenie Chan, voditeljica istraživanja kaže kako rezultati pokazuju koliko je važno smanjiti unos soli.


»Trenutno imamo globalnu epidemiju visokog unosa soli i povišenog krvnog tlaka. Ovo istraživanje pokazuje da ne postoji način da varamo kad govorimo o krvnom tlaku. Smanjeni unos soli je ključan – čak i kad je vaša prehrana u drugim aspektima uravnotežena i zdrava«.


»S obzirom na to da veliki dio soli u našoj prehrani potječe iz industrijski prerađene hrane pozivamo proizvođače da smanje udio soli«, dodaje ona.