Radionica u Rijeci

Upotreba mokse: Moćni štapići od sušenog i mljevenog divljeg pelina

P. N.

Ilustracija

Ilustracija

Zainteresirani za edukaciju mogu se prijaviti mailom na [email protected] ili telefonom na 091/14-04-081. Prijave su u tijeku



U ožujku u Rijeku dolazi Mauro Stabellini, naturopat i instruktor Ohashiatsu metode iz Bologne, a povodom dvodnevnog seminara “Upotreba mokse” što će biti održan 5. i 6. ožujka od 10 do 17 sati u Hostelu Lavanda na Zametu.


Zainteresirani za edukaciju mogu se prijaviti mailom na [email protected] ili telefonom na 091/14-04-081. Prijave su u tijeku. Više o programu može se saznati i putem Facebooka ili web stranice.


Moksibustija je jedna od metoda pomoći nastalih u sklopu tradicionalne kineske medicine. Zagrijavaju se akupunkturne točke sa zapaljenim štapićem (moksom). Štapići mokse su napravljeni od sušenog i mljevenog divljeg pelina. Pelin (Artemisia vulgaris) se pokazao kao najbolja trava, čije jednakomjerno sagorijevanje oslobađa toplinu, te na taj način omogućava terapijsko djelovanje. Koristi se već više tisuća godina. U kombinaciji s ostalim tehnikama rada na tijelu poput shiatsua, masaža i ventuze (cupping terapija) postižu se izuzetni terapijski učinci, a može se koristiti i kao samostalna terapija ovisno o pojedinim tegobama.





Zadatak i krajnji efekt moksibustije je da, u prvom redu, zagrije akupunkturne točke na meridijanima i iz njih eliminira “hladnoću”, zatim da uspostavi kretanje vitalne energije (qi) i krvi, podigne Yang iz kolapsa i da prevenira mnoga stanja i bolesti. Čak se navodi u literaturi o tradicionalnoj kineskoj medicini da povremeno tretiranje akupunkturnih točaka moksom na zdravom čovjeku prevenira različite vrste bolesti i podiže vitalne energije u tijelu.


Kako izgleda tretman? Moksa štapići su dugački 20-ak centimetara i promjera su oko 1,5 centimetar. Sa zapaljenim štapićem zagrijavaju se točke s razmaka od nekoliko centimetara. Za vrijeme tretmana klijent osjeća ugodnu toplinu na dijelovima koji se zagrijavaju i automatski se tijelo počinje opuštati. Moksa se radi kod reume, loše cirkulacije (hladni ekstremiteti), proljeva, kroničnog umora, bolesti bubrega i mokraćnoga mjehura…


Ovaj seminar uz teoriju nudi i praktično iskustvo primjene moksibustije u svakodnevnom životu, s naglaskom na prevenciju te kao nadopunu ostalim metodama očuvanja zdravlja, kao što su shiatsu,  tuina i druge masaže, joga, borilačke vještine, fizioterapija, naturopatija. Program predviđa učenje porijekla moksibustije, teoriju, terapiju zagrijavanjem, zašto i kada se koristi moksa, načela i dobrobiti moksibustije, neizravna moksibustija, točke i dijelovi tijela, posebne kombinacije, osobna moksa i moksa za dom, upotreba magneta i terapije po određenim točkama, moksibustija i shiatsu, tonifikacija i sedacija, korištenje Mu i Shu točaka, moksibustija i simptomi, direktna moksibustija.