KONDICIJA I IZDRŽLJIVOST

Trideset minuta plivanja dnevno jamči dug život. Evo kako početi

Šarlota Brnčić

Foto: Roni Brmalj

Foto: Roni Brmalj

Kako je pokazalo istraživanje sveučilišta u Indiani koje je provedeno 30 dana na uzorku od 3.000 ispitanika svih uzrasta, plivanje se pokazalo blagotvorno za cijeli organizam



O zdravom životu posljednjih godina priča se i piše više nego ikada, a mnogima ne pada na pamet da postoji jednostavan, svima dostupan, univerzalan i besplatan eliksir zdravlja i dugovječnosti – plivanje. Plivanje je jedna od najboljih aerobnih aktivnosti koja aktivira cijelo tijelo – mišiće nogu, ruku, leđa, trbušne mišiće, a doprinosi i fleksibilnosti.


Osim što povećava pokretljivost i elastičnost zglobova, istraživanja su pokazala da plivanje doprinosi i boljoj gustoći kostiju, posebno kod žena u razdoblju poslije menopauze. Ukoliko se želite zaštiti od osteoporoze i drugih oboljenja koštanog sustava, iskoristite baš svaku priliku za plivanje. Čak i ako ste imali neke ozljede, plivanje vam neće škoditi, već će ubrzati vaš oporavak.


Porast energije


Kako je pokazalo istraživanje sveučilišta u Indiani koje je provedeno 30 dana na uzorku od 3.000 ispitanika svih uzrasta, plivanje se pokazalo blagotvorno za cijeli organizam. Čak 92 posto plivača prijavilo je poboljšanje raspoloženja i porast energije, 63 posto ih je smršavjelo, a primijećen je boljitak kod gotovo svih koji su bolovali od srčanih tegoba.




Ovi rezultati nisu iznenađujući, ako uzmemo u obzir da plivanje pokreće mišiće čitavog organizma bez mogućnosti ozljeda, a uz to oslobađa takozvane hormone sreće. Plivanjem jačaju srčani mišići, a upravo njihovim jačanjem produbljuje se disanje i tijelo dobiva više kisika. Samo 30 minuta kontinuiranog plivanja svakoga dana dovoljno je da se stekne kondicija i izdržljivost, što značajno usporava proces starenja.


Plivanje pozitivno utječe i na rad hormona, što je jedan od glavnih faktora zdravlja, posebno kod žena. Uzmemo li u obzir i činjenicu da se za pola sata plivanja potroši oko 320 kalorija, što je više nego tijekom hodanja ili vožnje bicikla, jasno je i koliko je ovaj sport dobar za našu liniju. A optimalna tjelesna masa je bez sumnje jedan od uvjeta, ali i pokazatelja dobrog zdravlja. Gdje je dobro zdravlje, tu je i dug i kvalitetan životni vijek, a u njegovom postizanju plivanje nam je od najveće koristi!


Mentalne dobrobiti


Redovno plivanje smanjuje stres i nervozu te poboljšava san. Dovoljno je da polako plivate kako biste osjetili i mentalne dobrobiti, a ova vrsta aktivnosti ima meditativni učinak sličan jogi. Naime, dok plivate, usmjereni ste na vlastiti ritam disanja, a istovremeno slušate šum mora koji ima opuštajući učinak.


Plivanje produbljuje disanje, čime se snižava nivo kortizola, hormona stresa, i automatski umiruje cijeli organizam. Odavno su poznati pozitivni učinci plivanja kada je riječ o dobrom raspoloženju. To se događa zahvaljujući otpuštanju hormona sreće, endorfina. Plivanje ima i učinak takozvane hipokampalne neurogeneze, što znači da smanjuje štetne učinke stresa na vaš mozak i moždane funkcije. Takođe, poboljšava pamćenje i mentalne funkcije. Iz tog razloga, ako osjećate da stres narušava vaše zdravlje, uskočite u vodu i otplivajte nekoliko krugova.


Potaknite i vašu djecu da plivaju. Plivanje blagotvorno utječe na cjelokupni razvoj djeteta jer se plivanjem posebice jačaju pluća i srce te razvija osjećaj koordinacije pokreta i samokontrole. Plivanje je ujedno i druženje, iskorištavanje slobodnog vremena, jačanje samopouzdanja te pozitivno utječe na psihosocijalni i fizički razvoj djeteta.