Hiperpigmentacija

Svaka druga žena ima tamne mrlje na koži. Evo o čemu se radi

Šarlota Brnčić

Foto iStock

Foto iStock



Pigmentacijske mrlje na licu nastaju od viška melanina, smeđeg pigmenta koji proizvodi normalnu boju kože, a koji formira naslage na koži. Pigmentacijske mrlje se nažalost pojavljuju gotovo kod svake druge žene! Često ih mrzimo više nego bore i kad nam se pojave na koži, posebice na licu, osjećamo se nelagodno. Naglašenije su nakon ljetne sezone upravo zbog dugih i prekomjernih izlaganja kože suncu. No, hiperpigmentacije se pojavljuju ne samo kao rezultat ili nakon izlaganja suncu, već i ako tijekom ljeta uzimate lijekove koji se temelje na estrogenu, antibiotike i neke protuupalne lijekove. Mogu nastati i ako koristite kozmetiku koja sadrži parfeme ili tvari koje su fotosenzibilne.


Kad više niste preplanuli, ovisno o vrsti mrlje, a što utvrđuje dermatolog, moguće je započeti s nekim depigmentativnim tretmanom. Obično se tretmani sastoje od niza pilinga kod dermatologa i praćeni su kućnim dermokozmetičkim tretmanom. Najučinkovitiji piling za mrlje na licu može sadržavati kao aktivne sastojke glikolnu kiselinu, askorbinsku kiselinu, ekstrakte soje i niacinamid. Obratite se dobrom dermatologu kako biste započeli niz tretmana koji mogu uključivati, ovisno o slučaju, uporabu specifičnih kiselina, lasera ili dermoabraziju. Nadalje, posvijetlite ih i spriječite kozmetičkim proizvodima s naprednim formulama koje reguliraju proizvodnju melatonina suprotstavljajući se promjenama pigmentacije.


Prije kupnje određenih proizvoda koje možete pronaći na tržištu, a koji su vrlo skupi, isprobajte »uradi sam« prirodne i jeftine maske. One vam mogu pomoći posvijetliti boju lica i drugih dijelova tijela, ali za zadovoljavajuće rezultate bitno je redovito provoditi tretmane. U svakom slučaju, prvi korak je prevencija. Moguće je usporiti pojavu mrlja i ožiljaka slijedeći vrlo jednostavna pravila.




Prvo pravilo je da koristite dnevnu kremu sa zaštitnim i anti-UV indeksom tijekom cijele godine. Barem jednom tjedno učinite piling tretman kako biste uklonili mrtve stanice koje začepljuju pore, pridonose zadebljanju teksture kože i kvare vaš ten. Ne zaboravite vlažiti kožu dnevnom kremom ili uljem pogodnim za vašu vrstu kože. Ne dirajte prištiće: riskirate da ostavite ružan ožiljak. Za kraj, zapamtite da je za blistavu kožu ključno jesti zdravo i uravnoteženo. Znate li da je vitamin B često povezan sa sjajnom kožom? U prehranu uključite namirnice koje ga sadrže i rezultati će biti vidljivi.


Za kraj donosimo vam i dva prirodna recepta za izbjeljivanje kože lica i vrata.


Bitno je napomenuti da se sve domaće maske i pilinzi moraju pripremiti nekoliko minuta prije nanošenja i ne mogu se naknadno ponovno koristiti, već moraju biti svježi. Ako patite od alergija ili imate osjetljivu kožu, pitajte svog kozmetičara ili dermatologa za savjet prije nego što pokušate problem riješiti novim tretmanom, kako biste izbjegli moguće rizike. Nadalje, ako se namjeravate izlagati suncu, čak i na vrlo kratko vrijeme, nemojte praviti maske na bazi citrusa. Takve maske su fotoosjetljive i povećan je rizik od crvenila kože i opeklina.


Maska od krastavaca


Operite i naribajte krastavac s korom. Stavite ga u zdjelu i dodajte sok organskog limuna. Dobro promiješajte. Smjesu rasporedite po licu i vratu i ostavite da djeluje 15 minuta prije ispiranja. Limunov sok ima ljekovita svojstva i ubrzava proces ozdravljenja opeklina, akni, prištića.


Maska s limunovim sokom i rajčicom


Ocijedite 2 rajčice, dodajte 1 žličicu organskog limunovog soka, pomiješajte i namažite preparat po licu. Ostavite 15 minuta.Rajčica se često koristi kao tonik, za zaglađivanje i blistavost kože. Bogata je antioksidansima, a njezina kiselost, što je jedna od karakteristika rajčice, pomaže nježnom čišćenju pora na koži.