FOTO/Flickr
Ispitanice su prve upitnike ispunile još 1996. godine.
Žene koje ranije ulaze u menopauzu, pod većim su rizikom za mnoge zdravstvene probleme u kasnije životu, prenosi Yahoo. Znanstvenici Sveučilišta Queensland izradili su studiju na više od pet tisuća žena u dobi od četrdeset do pedeset godina, tijekom vremenskog razdoblja od dvadeset godina.
Otkrili su da žene koje ulaze u menopauzu prije pedesete godine, imaju veću šansu za razvijanje morbiditetnih bolesti do šezdesete godine te trostruki rizik za razvijanje istih nakon spomenute dobi.
U brojkama, 71 posto žena koje su ušle u ranu menopauzu razvilo je morbiditetne bolesti do šezdesete godine, u odnosu na 55 posto žena koje su ušle u menopauzu sa pedeset ili pedeset i jednom godinom, objasnio je autor studije Xiaolin Xu.
Menopauza nastupa kada žena prestane dobivati menstruaciju te više ne može ostati trudna prirodnim putem. Yahoo prenosi da je to sasvim normalan dio procesa starenja i obično se događa između četrdeset i pete i pedeset i pete godine života.
Da bi otkrili rizike rane menopauze, istraživači su svake tri godine ispitanicama davali dodatne upitnike. Prve su upitnike ispunile još 1996. godine.
Pritom su bilježili slučajeve kada su žene oboljele od dijabetesa, visokog krvnog tlaka, srčanih bolesti, srčanog udara, artritisa, osteoporoze, astme, depresije, anskioznosti, raka dojke ili kronične opstruktivne bolesti pluća (KOBP).
Multimorbidnost je definirana kao dijagnosticiranje ili liječenje za dva ili više opisana stanja. Rezultati pokazuju da su žene koje su ušle u ranu prirodnu menopauzu (ne izazvanu liječenjima), kasnije sklonije zdravstvenim komplikacijama.
“Otkrili smo i da je rana menopauza povezana s učestalim individualnim kroničnim stanjima”, kaže Xu. Rezultati su ostali isti i nakon prilagođavanja čimbenika koji utječu na zdravlje, kao što su razina vježbanja, indeks tjelesne mase i pušenje.
Znanstvenici naglašavaju da nije jasno stvara li rana menopauza zdravstvene probleme, već da postoji veza između njih.