Uspjeh američkih istraživača

Paralizirani muškarac hodao koristeći čitač mozga

Slavka Aničić

Foto UCI News

Foto UCI News

Kompjutorom su očitani moždani valovi te je zatim kompjutor pokrenuo i upravljao električnom stimulacijom nožnih mišića 26-godišnjaka. Istraživanje je pokazalo da je spomenuti muškarac bio u stanju hodati uz podupiranje nešto kraće od četiri metra



Dvadesetšestogodišnji muškarac kojemu su paralizirane obje noge hodao je po prvi put u pet godina – samo zato što je pomislio na hodanje. 


On je naime prva osoba kojoj su stručnjaci snimali moždanu aktivnost te je koristili za kontroliranje naprave za stimuliranje mišića njegovih nogu, javlja portal New Scientist.



BBC prenosi istu vijest navodeći da je paralizirani muškarac uspostavio djelomičnu kontrolu nad svojim nogama koristeći tzv. čitač mozga.




Istraživački tim na Klaifornijskom sveučilištu Irvine su predvodili biomedicinski inženjer Zoran Nenadic i neurolog An Do, doznaje se na portalu spomenutog sveučilišta.


“Želimo ponovo uspostaviti vezu između mozga i nožnih mišića, kako bismo obnovili funkciju nogu koja je nekad postojala”, rekao je Zoran Nenadic, kako prenosi portal “New Scientist”.


Istraživanje, čiji su rezultati objavljeni u časopisu »Journal of Neuroengineering and Rehabilitation«, pokazalo je da je spomenuti muškarac bio u stanju hodati uz podupiranje nešto kraće od četiri metra, prenosi BBC.


Stručnjaci kažu da je održavanje ravnoteže predstavljalo problem s kojim se još trebaju pozabaviti.


Uspostavljen tijek poruka


Naime, oštećenje kičme sprječava tijek poruka iz mozga. Međutim, mozak je još uvijek sposoban odaslati poruke, a noge su još uvijek sposobne primati ih. Istraživači s Kalifornijskog sveučilišta Irvine koristili su vezu kompjutera i mozga kako bi ispravili oštećenje kod muškarca koji je paraliziran već pet godina, prenosi BBC. Pomoću kape za elektroencefalogram (EEG) očitana je aktivnost njegova mozga, a njegov početni trening bilo je kontroliranje virtualne osobe u kompjuterskoj igrici.

Napredak


Elektrode su mu postavljene na nožne mišiće, a pacijent je počeo trenirati pokušavajući pomicati noge. Kada osoba pomisli na hodanje mišići su stimulirani da naizmjenično pomiče desnu i lijevu nogu sve dok ne prestane misliti na hodanje. »Pokazali smo da je moguće ponovno omogućiti intuitivno hodanje pod kontrolom mozga nakon potpune ozljede kičme. Ovaj neinvazivni sustav za stimulaciju nožnih mišića je obećavajuća metoda i predstavlja napredak u odnosu na naše sadašnje moždano-kontrolirane sustave koji koriste virtualnu realnost ili ekso robota«, tvrdi jedan od istraživača dr. An Do. Dr. Mark Bacon, iz humanitarne organizacije za proučavanje kralježnice Spinal Research, smatra ove rezultate uspjehom. »Ovo je zanimljivo istraživanje u ranoj fazi. Ono što ga čini zanimljivim je iskorak iz virtualnog svijeta aktiviranjem mišića nogu odnosno hodanjem. U tom pogledu istraživači su bili uspješni. Samostalno hodanje još uvijek nije postignuto jer se stručnjaci još nisu pozabavili pitanjem ravnoteže«, tvrdi Bacon za BBC.