Šifra zdravlja

Mliječni zubi vrijede zlata: Uzimanje matičnih stanica iz pulpe dostupno i u Hrvatskoj

Barbara Čalušić

Snimio Sergej Drechsler

Snimio Sergej Drechsler

Naši stomatolozi već šalju izvađene mliječne zube pacijenata čiji roditelji žele da im u jednoj škotskoj bolnici pohrane matične stanice njihove djece, koja bi jednog dana mogla vlastite stanice koristiti u regeneraciji i izgradnji tkiva, te liječenju raznih  bolesti



Osim iz pupkovine, matične stanice mogu se dobiti i iz mliječnih zubi. Istraživanja na dobivanju matičnih stanica iz mliječnih zubi počela su oko 2000., a već nekoliko godina u svijetu postoje laboratoriji koji pohranjuju matične stanice izvađene iz pulpe mliječnih zuba.


Iako još nema konkretnih garancija o mogućnosti primjene ovih stanica, istraživači tvrde da bi se u skoroj budućnosti matične stanice iz mliječnih zubi mogle primjenjivati u regeneraciji i izgradnji raznih tkiva i liječenju brojnih bolesti. Tako se navode srčane bolesti, obnavljanja srčanog mišića, izlučivanje inzulina, liječenje dijabetesa melitusa, oporavak vida nakon ozljede, liječenje krvnih žila, obnavljanje i ponovni rast tkiva.



– Privatne tvrtke koje imaju laboratorije za skladištenje matičnih stanica iz zubiju zasad to pohranjuju za slučaj da ova metoda njihove primjene u liječenju raznih bolesti završi u širokoj primjeni, dodaje prof. dr. Braut koji upozorava i da mliječni zub iz kojeg se planiraju izolirati matične stanice, osim što treba biti zdrav, treba biti i izvađen na vrijeme pa bi takav zub trebalo izvaditi prije ispadanja.





Primjena dentalnih matičnih stanica vidi se i u presađivanje kože nakon opeklina ili u rekonstrukcijskoj kirurgiji, u obnavljanju živaca u kralježničnoj moždini, oštećenjima mozga i niza neuroloških bolesti te, naravno, za popravak ili zamjenu zuba.


Eksperimentalni model


Prof. dr. Alen Braut s Katedre za endodonciju i restaurativnu stomatologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci kaže da je riječ o obećavajućoj, ali ne i potpuno istraženoj metodi. Prof. dr. Braut od 2000. do 2003. boravio je na University of Connecticut Health Center u Sjedinjenim Američkim Državama gdje je u istraživačkom timu prof. dr. Mine Mina istraživao mogućnosti primjene matičnih stanica izoliranih iz zubiju miševa. Istraživanja se i dalje provode, a trenutno u istom timu boravi i dr. Ivana Vidović s riječke Katedre za endodonciju i restaurativnu stomatologiju.


– Istraživanje ima uspjeha. Ipak poanta cijelog istraživanja matičnih stanica na miševima jest kako izolirane matične stanice diferencirati u ono što želimo. Drugim riječima, na eksperimentalnim modelima još uvijek ne možemo uspješno kontrolirati razvoj stanica odnosno da iz njih dobijemo točno ono što želimo, što znači da je potrebno ispuniti još podosta uvjeta da ova metoda uđe u našu rutinu, kaže prof. dr. Braut.


Matične stanice iz mliječnih zubi, kako kaže, pohranjuju se u tekućem dušiku na temperaturi od minus 80 stupnjeva Celzijevih i tako se mogu čuvati praktički beskonačno. Jednostavan postupak

Danas u Hrvatskoj sve više privatnih doktora dentalne medicine surađuje s inozemnim laboratorijima koji izoliraju i pohranju matične stanice iz mliječnih zubiju. Pohraniti matične stanice iz mliječnih zubiju mogu i otočani, a dr. Svebor Bival čija se ordinacija dentalne nalazi u sklopu Lječilišta Veli Lošinj, objašnjava kako izgleda sam postupak.



– Sa žaljenjem mogu reći da čak ni danas neki kolege ne pridaju važnost očuvanju mliječne denticije, nego ih olako i prerano vade ili ih ne žele popravljati jer će ionako ispasti. Inače, za dobivanje matičnih stanica iz zuba mogu se koristiti i trajni zubi do 26. godine starosti pacijenta pri čemu se uglavnom koriste umnjaci, zubi s najmanjom biološkom vrijednosti u čeljusti, kaže dr. Bival.



– Postupak je zapravo vrlo jednostavan. Kada roditelj ili stomatolog primijeti da se neki mliječni zub klima i da će uskoro ispasti, kontaktira se američka tvrtka BioEden preko posredničkog zastupnika za Hrvatsku u Zagrebu. Pacijent tu dobije svoju šifru pod kojom ga se evidentira te uplatnicu na 1.830 eura koje uplaćuje direktno u podružnicu te firme u Europi, u Škotskoj. Nakon toga dolazi sa potvrdom o uplati stomatologu koji će zub ekstrahirati na odgovarajući način te ga pravilno pohraniti za hitni transport u laboratorije u Škotsku.


Osim tog zuba, pacijentu se uzima i jedna epruveta krvi iz vene koja zajedno sa zubom odlazi u laboratorij gdje će se iz pulpe zuba izolirati matične stanice. Pritom treba napomenuti da uspjeh izolacije nije uvijek zagarantiran kod prvog pokušaja. U slučaju neuspjele izolacije i kultivacije matičnih stanica, tvrtka obavještava klijenta da je potrebno dostaviti novi zub, sljedeći koji će ispasti. Pri tome, pacijent ne plaća ništa i tako sve dok se ne dobije kultura matičnih stanica. Ako ne uspije niti jedan pokušaj, što je ako se počne s prvim klimavim mliječnim zubićem, gotovo nemoguće, pacijentu se vraća 1.530 eura, a ostatak se zadržava za pokrivanje laboratorijskih troškova. Kultura stanica koja se dobije, u okviru uplaćenog iznosa, pohranjuje se u njihovoj banci matičnih stanica u Škotskoj na 21 godinu.


Nakon isteka tog perioda, ako stanice nisu iskorištene, pohrana se uz dodatnu nadoplatu može produžiti. U slučaju da jednoga dana nekom liječniku, za liječenje neke bolesti ili ozljede zatrebaju matične stanice nekog pacijenta, liječnik uz pristanak vlasnika zatraži tu kulturu matičnih stanica iz laboratorija u kojoj su pohranjene, objašnjava dr. Bival.


Polica osiguranja


On smatra da je ova mogućnost dodatan razlog za povećanu brigu o čuvanju i kontroli mliječnih zuba, o održavanju pravilne higijene i redovite, odgovorne kontrole što kod djece predstavlja i zadatak roditelja.


Mliječnim se zubima, kako ističe, u prošlosti pridavalo jako malo značenja. Mliječne zube gledalo se na one koji će ionako ispasti pa nisu vrijedni veće pažnje.


– Vjerujem da prosječnog građanina najviše brine 1.830 eura koliko cijeli postupak košta. Podsjetit ću samo da taj iznos otprilike svatko od nas godišnje uplati HZZO-u u sklopu našeg zdravstvenog osiguranja i svi se nadamo da nam nikad neće trebati korištenje tih sredstava. Isto tako se nadamo da nam i matične stanice nikada neće zatrebati. No, ako nam te stanice jednom ipak zatrebaju, ova mogućnost predstavlja jednu vrijednu policu osiguranja za naše dijete, zaključuje dr. Bival.