Snimio Sergej DRECHSLER
Pacijentima koji uzimaju ove lijekove savjetuje se da u slučaju spomenutih simptoma ketoacidoze odmah prestanu uzimati lijek i potraže liječničku pomoć, te da budu oprezni osjete li simptome urinoinfekcije, probleme kod mokrenja, bol u donjem dijelu trbuha ili krv u urinu
Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) označit će skupinu lijekova protiv šećerne bolesti upozorenjem na potencijalno opasne nuspojave, ketoacidozu i urosepsu. Riječ je o skupini SGLT2-inhibitora, u koje se ubraja i dapagliflozin, lijek koji od prošle godine primaju i hrvatski pacijenti s dijabetesom tipa 2.
Prema izvješću FDA, od ožujka 2013. do svibnja 2015. ta je agencija evidentirala ukupno 73 slučajeva ketoacidoze u pacijenata s dijabetesom koji su liječeni SGLT2-inhibitorima. To je ozbiljno stanje visoke razine ketona u krvi, a simptomi su mučnina, povraćanje, bol u trbuhu, umor i otežano disanje.
Od ožujka 2013. do listopada 2014. godine, FDA-u je prijavljeno i 19 slučajeva potencijalno smrtonosne urosepse i pijelonefritisa, bubrežne infekcije. Svi su pacijenti hospitalizirani, a neki od njih završili su na dijalizi zbog zatajenja bubrega ili su liječeni u jedinicama intenzivne skrbi.
Pacijentima koji uzimaju ove lijekove savjetuje se da u slučaju spomenutih simptoma ketoacidoze odmah prestanu uzimati lijek i potraže liječničku pomoć, te da budu oprezni osjete li simptome urinoinfekcije, probleme kod mokrenja, bol u donjem dijelu trbuha ili krv u urinu. Liječnici u Hrvatskoj kažu kako se s teškim nuspojavama ovog lijeka nisu susreli, te da one nisu razlog da se prestane primjenjivati ova vrlo djelotvorna skupina lijekova.
– Pokazalo se da su SGLT2-inhibitori daleko bolji od ostalih antidijabetika u pogledu kardiovaskularnih ishoda. Dijabetičari najčešće umiru od kardiovaskularnih bolesti, a upravo kod ove skupine lijekova smrtnost od kardivaskularnih bolesti je niža – objašnjava Ivana Pavlić Renar, dijabetologinja Zavoda za endokrinologiju KBC-a Zagreb. Liječnici i pacijenti, tvrdi, upoznati su s rizicima terapije, a liječnici paze kome se ovi lijekovi propisuju.