Nesvjesno izbirljivi s razlogom

Zašto plavooki muškarci radije biraju žene plavih očiju?

Portal Novilist.hr

Oko 3 do 4 posto, neka istraživanja tvrde i do 10 posto, djece rođene u Sjedinjenim Državama i Europi imaju očeve koje se smatra njihovim biološkim očevima, premda oni to nisu



Bruno Laeng, psiholog s norveškog Sveučilišta u Tromsøu, angažirao je gotovo četiristo muškaraca i žena i zatražio od njih da navedu boju očiju svojih roditelja.


Samo je jedna podskupina ispitanika pokazala izrazitu sklonost: muškarci s plavim očima.


Gotovo 70 posto plavookih muškaraca imalo je plavooke djevojke, dok muškarcima i ženama s drugom bojom očiju, te plavookim ženama, nije bila nimalo važna boja očiju njihovih partnera.




U drugom pokusu Laeng i suradnici promijenili su boju očiju žena na fotografijama i pokazali muškarcima dvije inačice: jednu s plavim očima i drugu sa ženinom prirodnom bojom očiju. I ovaj put samo su plavooki muškarci pokazali snažnu sklonost spram svoje plavookih.


Laeng smatra da su plavooki muškarci s razlogom izbirljivi.


Gledajući u ženine oči, oni možda vide njezinu dušu, ali promatraju i njezine gene. Plave su oči recesivne, što znači da će biti plave jedino ako nema dominantnih varijanti gena za smeđe oči, pa su stoga rjeđe od drugih boja očiju.



Ako su oba partnera plavooka, i njihovo će dijete imati plave oči. Gotovo je nemoguće da par plavookih roditelja dobije dijete smeđih očiju, no ako žena prevari supruga i začne dijete s muškarcem koji ima neku drugu boju očiju, puno je manje vjerojatno da će dijete imati plave oči. Stoga su plave oči jednostavan i pouzdan test očinstva i vjernosti.


To ne znači da će se svaki plavooki muškarac zagledati u vaše oči i svjesno razmišljati o svojemu očinskom nasljeđu. Istraživači tvrde da je ta sklonost nesvjesna, a točan način na koji je muškarci usvajaju ili instinktivno primjenjuju nije jasan, no njihove su bojazni u vezi vjernosti opravdane.


Oko 3 do 4 posto, neka istraživanja tvrde i do 10 posto, djece rođene u Sjedinjenim Državama i Europi imaju očeve koje se smatra njihovim biološkim očevima, premda oni to nisu.


Naravno, ta strategija nije sasvim pouzdana. Ako se plavooka žena upusti u avanturu s nekim drugim plavookim muškarcem, njezin plavooki suprug gubi prednost.


Osim toga, djeca bijelaca često se rađaju s neutralnom, obično plavo-sivom, bojom očiju, a oči im potamne nakon otprilike godinu dana. Moguće je da priroda na taj način štiti djecu od sumnjičavih očeva. No, kad otkrije istinu, plavookom bi muškarcu mogao pasti mrak na oči.


Tom se zanimljivošću u svojoj knjizi “Vole li muškarci doista više plavuše?” pozabavila Jena Pincott, čija je knjiga objavljena u izdanju Profila.