Radionice

Tehnički muzej: Brum, brum za sve klince i one koji se tako osjećaju

Danko Radaljac

Foto: Denis Lovrović

Foto: Denis Lovrović

Tijekom radionica  svi imaju priliku u nečem sudjelovati. Na kraju se izrađuju i modeli vozila, tako da to dodatno potiče samu kreativnost i djeca provedu subotnje jutro u krajnje neobičnoj i korisnoj aktivnosti



Ako ste se ikad u takozvanoj »špici« vozili kroz Zagreb onda podatak da na svijetu ima »samo« 450 milijuna automobila zvuči skoro pa nestvarno. Dapače, dojma ste da ih je toliko samo na ulicama hrvatske metropole. No, u Tehničkom muzeju »Nikola Tesla« baš su taj podatak iznijeli djeci od 6 do 12 godina koja su ovaj vikend imala radionicu »Brum Brum Povijest i razvoj automobila«.


Podatak je potpisniku ovih redova bio toliko nevjerojatan da ga je morao provjeriti na internetu. Jasno, tu onda dolazi borba s metodologijama, pa su brojke u rasponu od 400 do 750 milijuna, ali hajdemo pokloniti vjeru onima koji su ipak školovani za to. Šok, drama i nevjerica, na svijetu je 15-ak osoba na jedan automobil, tko bi to rekao.


Tko prvi…


Tehnički muzej, jedna od najživljih kulturoloških institucija u gradu Zagrebu, vikendima organizira razne radionice, tako da je ovaj na redu bila i o automobilima. I vjerovali ili ne, nije jednostavno upasti. Radi se po načelu »tko prvi, njegova djevojka«, kad se prijavi određen broj, prijave prestaju.




– Mi smo zakasnili s prijavom, može li se ipak nekako srediti da upadnemo? – tako je pitao pred sam početak otac jednog vidno razočaranog malca, s kartom za redovni postav. Pojašnjeno mu je da ne može, ali jedan od zaposlenika mu je ipak kazao da ako stoje dovoljno blizu grupi da može čuti bar što se priča. Potom su se tata i sin sljedećih devedesetak minuta poput kakvih komandosa prišuljavali grupi koja je na radionici. Možda nije u skladu sa svim pravilima, ali bilo je lijepo vidjeti da se ljudi na sve načine snalaze za nešto što je u srži edukacijsko.


Jasno, prilagođeno je najmlađima, pa je glavni voditelj radionice stigao pred sam ulaz u Tehnički muzej starim »spačekom«, što je izazvalo oduševljenje djece već na startu. Mala digresija, moderna vremena preuzimaju i automobilistički dio kad je djetinjstvo u pitanju, omjer curica i dečkića bio je gotovo 50-50. Ono što promatrača sa strane mora oduševiti je razina znanja koju djeca već imaju. Skrušeno moram priznati da sam mislio da je Mercedes bilo ime kćeri Karla Benza, no to nije točno, a neka djeca su znala da se radi o kćeri nekog prodajnog agenta. I tu se morao internet konzultirati, zbilja je Mercedes bilo ime kćeri Emila Jellineka, koji je svoj rad s Karlom Benzom uvjetovao takvim imenovanjem. Čovjek uči dok je živ, pa čak i od djece.


Obiteljski izlazak


Mora se pohvaliti i metodologija radionice, jer se djeci ne priča usuho podatke, već se i njih uključuje u priču. I za nas koji smo u školi kod ispitivanja minute provodili provjeravajući vezice na tenisicama i izbjegavajući susretanje pogleda profesorice, svakako je iznenađenje spremnost djece da se uključuju. Kad se traže dobrovoljci za nešto, većina je ruku u zraku.


– Ja, ja, ja! – viču oni ekstrovertniji, dok oni smireniji samo hrabro dižu ruku čim više. Radionica je tako napravljena da zapravo do kraja svi imaju priliku u nečem sudjelovati i to očigledno pali kod ovog uzrasta. Na kraju radionice izrađuju se i modeli vozila, tako da to dodatno potiče samu kreativnost i djeca provedu subotnje jutro u krajnje neobičnoj i korisnoj aktivnosti.


Za kraj, treba kazati da se zabavljaju i roditelji koji su u pratnji djece. Svako malo iskoriste trenutak za fotografirati se uz neki od izložaka, bračni parovi vole sjesti i zajedno zabilježiti trenutak, a teško je ne zamijetiti da se neki zaigraju kao i sama djeca. Tehnički muzej Nikola Tesla svakako je sjajno mjesto za obiteljski izlazak subotom ujutro.