Opuštajuća i čarobna

Senzorna igra s kinetičkim pijeskom: Zabavna aktivnost za razvoj fine motorike kod djece

P. N.

Foto: iStock

Foto: iStock

Čarobni kinetički pijesak idealan je za igru u kući jer se može rastezati i oblikovati, a kroz ovu zabavnu aktivnost koja ima terapeutski učinak, dijete razvija finu motoriku i uči se stjecanju pažnje



Kinetički pijesak djeci je prava čarolija. Dolazi u neobičnim bojama, miče se i prolazi kroz prstiće, a može ga se oblikovati na tisuću načina. Njegov terapeutski učinak dobro je poznat i odraslima- ova zabavna senzorna igra zaista relaksira i umiruje, a može satima držati pažnju djece.


Osim terapeutskog, igra s kinetičkim pijeskom ima i brojne druge pozitivne učinke na razvoj djeteta: kroz igru s pijeskom dijete razvija finu motoriku, uči se stjecanju pažnje, razvija govorne vještine, a crtanjem i pisanjem pomoću prstića razvija preduvjte za grafomotoričke sposobnosti.


Kinetički pijesak možete i sami izraditi kod kuće, bilo da ste pijesak donijeli sa plaže ili kupili u trgovini. U nastavku saznajte kako možete sami napraviti kinetički pijesak, a donosimo i zabavne ideje za igru koje potiču razvoj fine motorike.




Sastojci za izradu kinetičkog pijeska:


1 šalica pijeska


½ žlice gustina


1 žličica deterdženta za suđe


Voda (po potrebi)


Izrada:


1. U plastičnoj kutiji dobro izmiješajte pijesak i gustin (uključite i malog pomoćnika).


2. U posebnu posudu stavite deterdžent i vodu, miješajte dok se ne naprave mjehurići.


3. Polako dodajte vodu u pijesak i dobro miješajte, dodavajući vode po potrebi dok ne dobijete željenu teksturu.



Ideje za igru kinetičkim pijeskom


1. Senzorna kutija s kinetičkim pijeskom


U kutiju postavite kinetički pijesak i sitnije predmete poput žireva, češera, gumbića ili Lego kockica i figurica. Kakve tragove ostavljaju u pijesku? Možete napraviti i svoje gradilište s malim bagerima i sitnim kamenčićima.



2. Kolačići od pijeska


Napravite svoju slastičarnu tako što ćete na veliki pladanj staviti kutiju s kinetičkim pijeskom, žlicu za sladoled, ukrase za kolačiće, kalupe i košarice za muffine. Tko je za jedan cupcake?



3. Iskopavanje dinosaura


Strašni dinosauri sakrili su se u pijesku, a samo vaš istraživač može će ih pronaći. Pripemite male žličice i drveni kuhinjski pribor za igru, a osim dinosaura, možete sakriti i male gumene šumske ili morske životinje.



4. Učimo brojeve i slova


Poslužite se šarenim, plastičnim brojkama i slovima koje mališan može utisnuti u pijesak pa podignuti. Učite brojeve tako što ćete u pijesak utaknuti žireve i staviti odgovarajući broj pored njih. Složite na pijesku jednostavnu riječ pomoću plastičnih slova, npr. pas, puž, mama ili ime djeteta. Sakrijte jedno slovo u pijesku i neka ga dijete traži a zatim odgonetne o kojem je slovu riječ.



5. Pišemo prstićem


Neka vaše dijete prstićem ispiše slovo A, zatim s vremenom uvodite nova slova ili jednostavne riječi poput “mama”, “tata” ili djetetovog imena. Poslužite se kalupima za kolače ili kalupima za plastelin kako biste utisnuli razne oblike, a zatim pokušajte s djetetom ponoviti isti oblik služeći se prstima. Koristite plastični valjak i plastične nožiće kako biste istražili pijesak- zabavi nema kraja!



Foto: schooltimesnippets, hookandneedlesmama Instagram, Piaxabay