Zdravlje djece

Kako ojačati imunitet djeteta prirodnim putem i pripremiti ga za sezonu prehlada i viroza

P. N.

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Iako su bolesti sastavni dio odrastanja i neke je prehlade i viroze nemoguće potpuno izbjeći, postoje načini kojima ćete ojačati djetetov imunitet i time ga pripremiti za vrtićke i školske bolesti



Početak vrtića i škole i dolazak hladnijih dana otvara sezonu prehlada i viroza koja brine mnoge roditelje. Pogledajte na koje sve načine možete ojačati djetetov imunitet prirodnim putem i pripremiti ga za izloženost prehladama i virozama.


Boravak grupe djece u zatvorenim prostorima pogoduje masovnom razvoju virusa i bakterija, posebno ukoliko dijete ima oslabljeni imunitet. Razne prehlade, crijevne i želučane viroze, upale grla i kašalj često se znaju nizati jedna za drugom, što dodatno oslabljuje djetetov imunitet, a često obole i ostali članovi obitelji. No, također morate imati na umu mišljenje pedijatara kako izloženost i borba protiv uzročnika bolesti zapravo jača djetetov imunitet i čini ga otpornijim.


Iako su bolesti sastavni dio odrastanja i neke je prehlade i viroze nemoguće potpuno izbjeći, postoje načini kojima ćete ojačati djetetov imunitet i time ga pripremiti za zimske mjesece u kojima je njihova pojava puno češća. U nastavku donosimo savjete kako jačati dječji imunitet prirodnim putem.


1. Osigurajte djetetu pravilnu i raznovrsnu prehranu




Učite dijete od malih nogu na različite okuse i teksture kako bi i u kasnijoj dobi usvojilo navike zdrave prehrane. Poslužite raznovrsno i sezonsko voće i povrće koji su bogati karotenoidima i vitaminom C koji će vašem djetetu pomoći da se bolje izbori protiv virusa i bakterija.


Namirnice biljnog podrijetla sadrže fitonutrijente- antioksidanse koji štite biljke od slobodnih radikala koje mogu oštetiti stanice. Oni također pomažu tijelu u borbi protiv kroničnih bolesti i bolesti srca. Nutricionisti se slažu kako je djetetu potrebno pet porcija voća i povrća dnevno, stoga mu ponudite porcije tijekom dana u više navrata i budite uporni.


Dobro rješenje su i vegetarijanske plate u kojima može uživati cijela obitelj.



2. Osigurajte djetetu dovoljno sna


Manjak sna kod odraslih osoba može smanjiti njihov imunitet, a isto pravilo vrijedi i za djecu. Ne zaboravite na važnost spavanja koje utječe na pravilan razvoj djeteta. Pri tome se vodite općim pravilom da vrtićkoj djeci treba oko 13 sati spavanja dnevno, a predškolcima oko 10 sati sna.



3. Vježbajte zajedno


Redovita tjelesna aktivnost iznimno je bitna za pravilan razvoj djeteta, ali i zdravlje i imunitet odraslih. Budite uzor svom djetetu koje će navike redovnog vježbanja steći gledajući vas. Uključite dijete u obiteljske aktivnosti i provozite se skupa na biciklu, planinarite, igrajte se loptom, plivajte u bazenu, trčite…



4. Izbjegavajte antibiotike ukoliko za njih nema potrebe


Većina dječjih bolesti uzrokovana su virusima, a ne bakterijama. Iz tog razloga na bolesti koje se uzrokovane virusima poput upale uha, prehlade ili grlobolje antibiotik neće djelovati. Ako dijete nepotrebno uzima antibiotik, kada zaista dođe do upale uzrokovane bakterijom, antibiotik neće djelovati jer će bakterije postati otporne na njega. Svakako zatražite od svoga pedijatra da napravi nalaze kako bi se ustanovilo radi li se o bakterijama ili virusima te se savjetujte s njim o daljnim postupcima liječenja.



5. Pazite na pravilnu higijenu djeteta


Iako higijena neće ojačati djetetov imunitet, ojačat će njegovu otpornost. Pripazite da dijete redovno pere ruke prije i poslije jela, nakon dolaska kući izvana, puhanja nosa ili nužde. Ukoliko vam se dijete razboli, ne zaboravite odmah zamijeniti njegovu četkicu za zube novom, jer se može ponovno zaraziti istom bakterijom ili zaraziti ostale članove obitelji.



djeca, imunitet djece, prehlade i viroze