Protiv predrasuda

Večer Vlade Krauthakera i Denija Srdoča: Primorje i Slavonija u skladnom gastro zagrljaju

Edi Prodan

Zajedništvo Primorja i Slavonije – Deni Srdoč, Vlado Krauthaker, Jurica Obrola i Mario Štokić

Zajedništvo Primorja i Slavonije – Deni Srdoč, Vlado Krauthaker, Jurica Obrola i Mario Štokić

Uvriježeno je mišljenje u Primorju, a pogotovo u Dalmaciji, kako slavonska vina nisu dostojna serviranja uz morske specijalitete. Po prilici – graševini je mjesto samo u gemištima, ali nije tako



LOVRANSKA DRAGA – Večer rušenja predrasuda, oda autohtonim namirnicama i vrhunskoj gastronomiji definirali su subotnju večer u restoranu Draga di Lovrana. Tamo su naime Vlado Krauthaker, sasvim sigurno bard hrvatske vinske scene i njezin najveći autoritet, te s druge strane, pa i u dobnom smislu, kuhar, chef »Drage« Deni Srdoč kojem iako je tek 26 godina slobodno možemo dodati čitav niz značajnih atributa. Primjerice i onaj kako od tradicionalnih primorskih namirnica stvara svjetske gastronomske rapsodije.


– Uvriježeno je mišljenje u primorskom dijelu Hrvatske, ne samo kod vas možda još i više u Dalmaciji, kako slavonska vina, graševina posebno, nisu dostojna serviranja uz morske specijalitete. Po prilici – graševini je mjesto samo u gemištima! Naravno da nije tako, naravno da graševina može biti vrhunsko vino, koje se zbog niza svojih karakteristika odlično sljubljuje upravo s laganim morskim jelima, pojasnio je prisutnima Tomislav Razumović iz vinarije »Krauthaker«. Pa se to onda krenulo i dokazivati.


Vrhunski pjat


S druge strane nakana chefa Srdoča nije bila samo pokazati kao su Slavonija i Primorje u eno-gastronomskom smislu iznimno kompatibilni, nego je želio pokazati da najjednostavnija jela, odnosno namirnice uobičajene u primorskim pjatima mogu dosegnuti gastronomske vrhunce. Konkretno, riječ je bila o repi i broskvi. Većina o njima ima loše mišljenje, ne voli jela kojima dolaze, još je manje ljudi koji sami pripremaju takva jela. Primjerice što napraviti s broskvom, češnjakom i krumpirom? Starije kuharice i kuhari znaju, mlađi se groze. Osim Srdoča koji je sve te namirnice skladno povezao i dodao ih creskoj janjetini te sve zajedno ukrasio dehidriranim listom broskve.




Iznimni gastro talent - Deni Srdoč


Iznimni gastro talent – Deni Srdoč



Repa je pak bila sljubljena s pekmezom od kapule, još jedne »profane« namirnice, tako da su se njezina slatkoća i kiselost u dropima ukiseljene repe skladno povezali. Prema viđenom i kušanom, Srdoč bi morao već sada dobiti nagradu Primorsko-goranske županije kao osoba koja na posebno dobar, inovativni način implementira vrijednosti primorske tradicije u svjetske gastronomske tokove.


Educirati goste


Sa svim se time složila i vlasnica restorana Sanja Nikolac koja je itekako ponosna na svog mladog chefa, a upravo u događajima ovakvog tipa vidi način da se ostvare kvalitativni pomaci u restoranskoj ponudi Kvarnera ili konkretno Liburnije.



A Vlado Krauthaker, koji je podrobno pojašnjavao servirana vina – od prema službenim ocjenama najbolje hrvatske graševine, preko chardonnaya koji dolazi s jedne od najznačajnijih hrvatskih vinogradskih pozicija, znamenitog Mitrovca, pa sve do crnih vina koja su zahvaljujući globalnom zatopljenju i u Slavoniji sve moćnija, i Deni Srdoč su u svakom slučaju uspjeli razbiti predrasude. Stoga, svi vi koji ste i dalje skeptični, urazumite se jer graševina i riba se već i sada jako dobro – razumiju.



– Sve je u redu dok traje puna sezona, no kad dođe vrijeme jeseni, prinuđeni smo na skraćivanje broja radnih dana jer promet naglo opada. Mi permanentnim prezentacijama prvenstveno želimo educirati goste ali i općenito javnost o vrijednostima koje posjedujemo, o mogućnostima da se s domaćim namirnicama naprave prava gastronomska čuda. No jednako bi nam tako bilo drago kad bi se profesionalna turistička zajednica detaljnije uključila u takve procese. Mišljenja sam naime da Liburnija i njezini restorani, koji idu u sam vrh hrvatske ponude, moraju imati znatno veći broj gostiju i kad prođe ljeto, naglasila je Nikolac.