Superhrana

Tajna mentalnog zdravlja skrivena je šalici kakaa

Karolina Krikšić

Foto Istock

Foto Istock

Kakao je iznimno bogat antioksidansima koji su odgovorni za ukupno zdravlje organizma. Ima ih više nego crno vino, borovnice, acai bobice, šipak i goji bobice zajedno



Tajna mentalnog zdravlja, dobrog raspoloženja i mladolikog izgleda skrivena je šalici kakaa! Ovaj, u odrasloj dobi, nepravedno zapostavljen napitak, ima i niz drugih pozitivnih učinaka na zdravlje zbog kojega bi svakako trebali posegnuti za ovom namirnicom, ma u kojem se obliku nalazila.


Naime, i kakao prah i kakao maslac zbog svojih se nutritivnih svojstava ubrajaju među najhranjivije namirnice na svijetu, odnosno u tzv. superhranu.


Ono što je svakako najvažnije spomenuti, jest činjenica da je kakao iznimno bogat antioksidansima koji su odgovorni za ukupno zdravlje organizma. Osim od bolesti, antioksidansi štite organizam i od slobodnih radikala, glavnih »krivaca« za starenje, a koliko je kakao bogat njima možda najbolje govori podatak da gledajući po težini, kakao ima više antioksidansa nego crno vino, borovnice, acai bobice, šipak i goji bobice zajedno.





Što se minerala tiče, upravo je kakao uvjerljivo najbolji izvor magnezija potrebnog srcu, mozgu i probavnom sustavu, ali i kostima. Visoki udio željeza još jedan kakaov adut, a tu su još i krom, teobromin (antibakterijska tvar), mangan, cink, bakar, vitamin C, omega 6 masne kiseline te anandamid, feniletilamin (PEA), triptofan i serotonin koji osiguravaju dobro raspoloženje i osjećaj zadovoljstva. Upravo zbog ovih potonjih, često se u ljudi javlja neodoljiva želja za čokoladom, no ono što svakako treba imati na umu jest da čokolade, unatoč visokom udjelu kakaa, nema pozitivan učinak na organizam. Naime, u procesu proizvodnje čokolade kakao se zagrijava i gubi svoja nutritivna i ljekovita svojstva pa je stoga preporučljivije kakao u prahu koristiti za izradu kolača, pudinga, frapea, raznih napitaka ili domaće čokolade.



Zbog delikatnog okusa i mirisa čokolade, kako maslac neizostavan je sastojak u pripremi smoothija, kolača, sladoleda ili svježe čokolade. Riječ je namirnici što se dobiva prešanjem kakao zrna, a osim za izradu ukusnih slastica i napitaka, koristi se i u izradi prirodne kozmetike. Kakao maslac je žućkasto bijele boje i pretvara se u tekućinu pri temperaturama iznad 35 stupnjeva Celzija. Sastojci kakao maslaca predstavljaju brz izvor energije za naše tijelo, jer ovaj maslac ima visok udio stearinske kiseline i ne povećava razinu lošeg kolesterola u krvi. Kakao maslac mast je što je u potpunosti izvađena iz kakao zrna pa ne sadrži šećer i proteine, a istovremeno se može pohvaliti visokim udjelom vitamina i minerala. U kozmetici se kako maslac koristi u proizvodima za njegu kože budući da pomaže kod strija, ožiljaka i mrlja te daje koži vlažnost i mekoću.


Uz sve navedeno, kakao regulira i razinu šećera i kolesterola, potiče bolje pamćenje i koncentraciju, smanjuje opasnost od srčanog udara, pomaže u regulaciji krvnog tlaka… pa ne čudi da je od davnina bio cijenjena namirnica. O tome svjedoče i povijesni zapisi o astečkom kralju Montezumi prema kojemu je ovaj napitak bio rezerviran za ratnike i društvenu elitu te je imao sakralne i svečane karakteristike, ali i oni nešto noviji prema kojima je švedski botaničar Linne kakao nazvao »hranom bogova«.


A ta hrana božanstvenog okusa raste na drveću prosječne visine 4 do 8 metara i pripada zimzelenim biljkama porodice Sterculiaceae koje je u divljem obliku danas moguće pronaći jedino u podnožju Anda na visini do 200 do 400 metara nadmorske visine, u području Amazone te u blizini rijeke Orinoco u Venezueli.



Domaća svježa čokolada


Za ukusnu domaću čokoladu potrebno je pripremiti tek tri sastojka – šalicu rastopljenog kakao maslaca, pola šalice agavinog sirupa i nekoliko žlica kakao praha. Te je sastojke potrebno dobro izmiješati (u posudi uronjenoj u vruću vodu jer se smjesa brzo zgušnjava), rasporediti u posudi prethodno obloženoj papirom za pečenje, ohladiti i – izrezati te poslužiti.



Domaće čokolatine


Maštovite, ukusne i hranjive čokolatine lako je napraviti, a za to je potrebno pripremiti 200 g lješnjaka, 100 g kakao maslaca, 2-3 žlice kakaa, zobeno vrhnje te malo (himalajske) soli i vanilije u prahu.Lješnjake je potrebno popržiti u suhoj tavi te im skinuti ovojnicu (trljajući ih tople među dlanovima), a kakao maslac rastopiti na pari. Lješnjake treba dobro izmiksati u blenderu (dok se ne napravi maslac od lješnjka), te im dodati ostale sastojke s time da se rastopljeni kakao maslac dodaje na samom kraju. Ukoliko je smjesu potrebno razrijediti, dodajte malo mlijeka te ju rasporedite u kalupe za praline ili silikonske kalupe za led (smjesa je dostatna za 40-ak čokolatina). Kalupe je na nekoliko sati najbolje staviti u zamrzivač, a kasnije je čokolatine potrebno čuvati u hladnjaku.