Pusne delicije

Stari recepti: Kako napraviti savršene fritule, kroštule i presnac

Sanja Gašpert

Za dobre fritule je, osim, naravno, smjese, potrebno puno ulja, koje mora biti vruće, ali ne prevruće, jer se one peku u dubokoj masnoći. Peku se kratko uz okretanje, jer bi inače izvana poprimile smeđu boju ili zagorile, a iznutra bi ostale sirove, savjetuje Dibie Host



Vrijeme je karnevala, koje osim obilja različitih kostima, događanja, glazbe, pjesme i plesa, u prvi plan stavlja i tradicijska jela, takozvane pusne delicije. Iz Kastavštine i Ćićarije dolazi slatki specijalitet zvan presnac koji se pravi od tijesta, starog kruha, mlijeka, jaja, grožđica i cimeta.


Poznate su još i kroštule s bademima, fanjki, šurlice od slatkog tijesta, smokvenjak od suhih smokava i oraha s malo lozovače, presnac od mladog ovčjeg sira, odnosno skute i kolači od maruna.


Slastice s mirisom karnevala / Foto Roni BRMALJ


Slastice s mirisom karnevala / Foto Roni BRMALJ





Na Grobnišćini, inače poznatoj po palenti i grobničkom siru, također se za vrijeme karnevala nerijetko pripremaju fritule, a od slanih jela fažol s kobasicama i jota. Već deset godina Turistička zajednica Matulji organizira Festival pusne hrani, zanimljivu gastronomsku manifestaciju na kojoj se predstavljaju po tri mjesta sa svojom ponudom autohtonih jela koja se nude u vrijeme pusta, mesopusta ili karnevala.


Slastice s mirisom karnevala / Foto Roni BRMALJ


Slastice s mirisom karnevala / Foto Roni BRMALJ



Riječko područje je, osim po presnacu, poznato i po kroštulama, koje se obavezno nalaze i na dalmatinskim pokladnim menijima, ali i nezaobilaznim fritulama te krafnama.


Od majke i bake


U zapadnom dijelu Rijeke, na Pehlinu, nadaleko su poznate Bibine fritule i kroštule, koje već više od dvadeset godina u vrijeme karnevala priprema Dibie Host, inače odgojiteljica u dječjem vrtiću.



1 jogurt


2 jaja


1 žmuj cukara


2 žmuja cveta


1/2 pecilnog praška


1 vanil cukar


malo domaće rakije



– Već više od dvadeset godina u vrijeme maškara pripremam fritule, uz pomoć prijateljice Vesne Rudanović. Radim i kroštule, ali samo doma, ne nosim ih okolo. Naime, godinama prije smo fritule kupovali i onda sam ja odlučila da ih počnem peći po recepturi koju sam dobila od svoje majke, ali i bake. Za svaku feštu ispečem po tri do četiri velike kašete, pa mogu reći da sam ih do danas ispekla na tisuće. Istina je, moje su fritule manje od drugih, ali su jedinstvene upravo po svom gotovo jednakom obliku, ali i okusu. Pečem ih i u vrtiću, djeci, koja me, posebice u ovo pusno vrijeme gotovo svakodnevno mole da ih pripremim, kaže Dibie Host, inače u pehlinarskom kraju poznatija kao Bibi.


– Za dobre fritule je, osim, naravno, smjese, potrebno puno ulja, koje mora biti vruće, ali ne prevruće, jer se one peku u dubokoj masnoći. Peku se kratko uz okretanje, jer bi inače izvana poprimile smeđu boju ili zagorile, a iznutra bi ostale sirove. Upravo je to i razlog što su moje fritule male, modeliram ih malom žličicom. Željela sam da su prilagodljivije djeci, jer ih najviše za njih pečem, da su suhe, odnosno da se ne »napiju« ulja, ali i lijepe izgledom. Važno je tek ispečene fritule staviti na upijajući papir koji će upiti višak ulja, a potom ih posuti s malo šećera u prahu. Takve su spremne za degustaciju, kaže Dibie Host. Za jednu mjericu koristi jedan jogurt, ali kada fritule peče za karnevalske fešte, pravi mjere s dvadeset, pa i trideset jogurta.


Tajni recept


Dibie peče i presnac, koji pravi s rižom, dok se ta karnevalska delicija drugdje priprema sa starim kruhom. Kaže kako svako selo ima svoj recept, kako za fritule i kroštule, tako i za presnac. Ona sama radi i takozvane »tamne« fritule, s čokoladom i voćem, ali za koje recept ne želi dijeliti, jer ga je dobila od svoje bake i ljubomorno ga čuva. Kaže, samo, da su ove fritule još i bolje od tradicionalnih.



1 margarin


3 žumanjka


8 žlica cukara


1 kg cveta


1 dcl rakije


1 pecilni prašak


korica 1 lemuncina



U obitelj Dibie Host maškaranje ima dugu tradiciju, a ljubav prema maškarama i svemu vezanom uz njih naslijedila je od svojih roditelja – majke Eleonore i oca, danas pokojnog Stene Maraspina.


– Moji su roditelji godinama u maškarama, i mene su »povukli« sa sobom. Tata je, nažalost, preminuo, a mama, koja danas ima 79 godina, još uvijek šiva kostime za karneval. Također, moji su roditelji bili redoviti članovi old timera, mama još uvijek, a i tata je bio sve do svoje smrti, kaže Dibie.


Nisu samo slastice ono što se tradicionalno sprema za vrijeme karnevala na Pehlinu. Tu su i razna slasna slana jela, posebice jota, kiseli kupus i kobasice te pržene lignje koje se na Pehlinu pripremaju na pusni utorak, za Halubajske zvončare. Za vrijeme trajanja manifestacije Maškarani Pehin, koji, kao i ostala karnevalska događanja na Pehlinu organiziraju Vijeće Mjesnog odbora Pehlin, Pusni odbor Pehin, Pehinarski feštari i Pehinarska gospoda, a koja se održava već punih 26 godina, kuha se »kazan« s jotom, u kojem se pripremi oko 500 porcija ovog jela za sve sudionike manifestacije.



Tijesto: 300 g cveta1 jaje


10 g margarina


1 žlica soli


1 žlica cukara


2 žlice kvasa


20 ml vode


Nadjev: 2 jabuke


700 g cukara


500 g masti


400 g riže


400 g mrvica


300 g cizibe


korica 3


lemuncina


3 jaja


20 g cimeta


5 g papra