Zdravo i ukusno

Mrkva: obična namirnica za neobična jela

Ana Braškić

Foto Istock

Foto Istock

Mrkvu možete staviti u smoothie ili napraviti jako zdravi sok od mrkve, cikle, jabuke i limuna uz dodatak malo meda. Kuhati se može na pari, u slanoj vodi, može se glazirati ili peći u pećnici kao čips



Jedna od namirnica koju svatko ima doma jest mrkva. Vrlo vjerojatno u hladnjaku stoji da bi se koristila kao dodatak juhama, bile one mesne ili povrtne, mrkva je uvijek u njima. Još jedno u nas popularno jelo, odnosno salata, koja sadrži mrkvu jest ona koju zovemo »francuska«. Mrkvu još jedemo naribanu svježu začinjenu s par kapi limunova soka, malo soli i maslinova ulja i možda u kombinaciji s ciklom ili svježim kupusom. I to je vrlo vjerojatno to. Oni koji paze na svoju liniju mrkvu će jesti kao grickalicu, uz umak od grčkog jogurta. Mrkva je ipak zaslužila da ju koristimo i u nekim drugim jelima.


Mrkva nije oduvijek bila ovakva kakvom ju danas poznajemo. Njen davni predak uzgajao se prije više od 1000 godina na području centralne Azije i boja korijena bila joj je ljubičasta. Žuta mrkva pojavila se u doba stare Grčke i daljnjim križanjem nastala je ova sorta koju danas najčešće koristimo, narančaste boje. Danas postoje i ljubičasta i žuta i narančasta mrkva, i svaka je našla svoje mjesto u prehrani. Poznato je čak stotinjak sorti mrkve i spada među najzdravije namirnice na svijetu.






Sastojci za kalup promjera 22 cm: 420 g mrkve, 3 do 4 jaja (ovisi o veličini), 180 g šećera, 1 štapić vanilije, 200 g brašna, 100 g bademovog brašna ili fino mljevenih badema, 16 g praška za pecivo, prstohvat soli, 125 g jogurta


Za kremu: 200 g grčkog jogurta, 20 g šećera, 45 g svježeg đumbiraPriprema: Mrkve oguliti i naribati (trebali bi dobiti oko 250 grama). U posudi pomiješati obje vrste brašna s praškom za pecivo i ostaviti po strani. Pjenasto umutiti jaja sa šećerom, dodati sjemenke vanilije i postepeno umiješati smjesu brašna. U dva navrata dodati jogurt i pažljivo miješati kako smjesa ne bi »pala«. Posljednju, pomoću lopatice umiješati naribanu mrkvu. Smjesu staviti u namašćeni i pobrašnjeni kalup i peći u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva 45 do 50 minuta. Kada je gotova, tortu ohladiti i tek tada izvaditi iz kalupa.

Dok se torta peče napraviti kremu. U posudi pomiješati grčki jogurt sa šećerom i dodati sitno naribani đumbir. Tortu rezati na kriške i poslužiti s malo kreme. Torta od mrkve i jogurta može trajati 4 do 5 dana ako ju držite pod »zvonom« ili u za to predviđenoj posudi s poklopcem. Kremu valja držati u hladnjaku.



Sto grama svježe mrkve ima 41 kaloriju, od čega čak 89 posto otpada na ugljikohidrate, a ostatak čine bjelančevine i masti. Od svih vitamina mrkva ima najviše vitamina A, a jednom porcijom zadovoljit ćete 308 posto dnevnih potreba za tim vitaminom. Od ostalih vitamina mrkva je bogata vitaminom K. Boju mrkvi daje karoten, koji se najmanje iskorištava ako mrkvu jedemo sirovu u komadu. U kuhanoj mrkvi iskorištenost karotena je 18 posto dok je u naribanoj čak 82 posto.


Danas je moguće kupiti i mladu mrkvu s lišćem, u tom slučaju prije spremanja u hladnjak, lišće valja odrezati i staviti u čašu vodom, jer bi u protivnom lišće izvuklo svu vlagu iz korijena. Mrkva kada ju kupujemo ne bi smjela biti napuknuta niti meka. Mlada mrkva izuzetno je slatka, a njena boja reći će vam koliko u njoj ima karotena, što je boja jača to je više karotena. Svježu mrkvu u plastičnoj vrećici možete čuvati do dva tjedna u hladnjaku.


Neke od načina korištenja mrkve već smo naveli u uvodnom dijelu teksta. No staviti ju možete u smoothie ili napraviti jako zdravi sok od mrkve, cikle, jabuke i limuna uz dodatak malo meda. Kuhati se može na pari, u slanoj vodi, može se glazirati ili peći u pećnici kao čips. Mrkvu možete kuhati s krumpirom pa od njih napraviti pire, a zbog svoje arome jako se dobro uklapa i u kolače.


Mrkva se može staviti i u kruh, a za recept koji danas predstavljamo trebat će vam dva dana.



Kruh s mrkvom


Sastojci za 6 osoba: 150 g brašna za dizana tijesta, 1,5 g suhog kvasca, 150 g vode sobne temperature, 270 g mrkve, 370 g glatkog brašna, 190 g vode, 10 g soli, 1,5 g suhog kvasca, 10 g maslinova ulja, još malo brašnaPriprema: Za početak pomoću vilice pomiješati 150 g brašna za dizana tijesta, 1,5 g suhog kvasca i vodu. Pokriti prianjajućom folijom i pustiti da se diže 3 sata u ugašenoj pećnici. Nakon isteka vremena oguliti i naribati mrkve.U posudu staviti ostatak brašna, suhi kvasca, pomiješati, dodati dignuto tijesto i mijesiti postepeno dodajući vodu. Kada smjesa postane kompaktna umijesiti sol i ulje. Zatim umijesiti naribanu mrkvu.

Pokriti krpom i pustiti da se tijesto odmara desetak minuta. Zatim vanjske rubove preklopiti prema sredini i ponovo pustiti desetak minuta. Ponoviti isti postupak još dva puta i svaki put tijesto prekriti krpom. Nakon posljednjeg preklapanja pokriti prianjajućom folijom i pustiti u hladnjaku 12 sati. Sljedeći dan tijesto izvaditi iz hladnjaka i staviti na dva sata u pećnicu s upaljenim svjetlom, dok ne udvostruči volumen.


Zatim oblikovati štrucu staviti u dobro pobrašnjen kalup i pustiti da se diže još sat i pol. Peći 40 minuta na 240 stupnjeva u prethodno zagrijanoj pećnici u koju ste stavili zdjelicu s vodom koja će spriječiti da se kruh isuši. Kruh ohladiti na rešetki i poslužiti hladan.