Zdravlje

Još nije kasno za proljetni detoks: Zelenilo na tanjuru i u čašama

Karolina Krikšić

Važno je tijelu omogućiti detoksikaciju koja će rezultirati većom razinom energije, boljim zdravljem i cjelokupnim osjećajem te izostankom takozvanog proljetnog umora



Osim viših temperatura zraka, duljih dana i zelene boje u prirodi, proljeće, koje je u punom mahu, znači i promjenu u našoj prehrani. Sve češće zalazimo u vrtove ili tržnice u potrazi za svježe ubranim namirnicama koje pak možemo pronaći i u šetnji prirodom. Jer upravo nam priroda na najbolji način govori što bismo u ovom godišnjem dobu trebali raditi.


Buđenje prirode, rađanje novog života i rast upućuje da bismo isto trebali napraviti i mi. Dakle, masnoćama i začinima bogatu hranu, ako još niste zamijenite laganijom i manje začinjenom kako biste i svome tijelu omogućili rast, odnosno kako bismo se uskladili s prirodom i na najbolji mogući apsorbirali energiju koju ovo razdoblje donosi.


Ječam i leća


Od kuda početi? Od čišćenja, dakako. Baš kao što ćemo svome domu priuštiti proljetno čišćenje, isto treba omogućiti i tijelu. Treba se očistiti od svih viškova kako bismo započeli novo godišnje, ali i kulinarsko razdoblje, no to ne znači odabrati kakvu rigoroznu dijetu. Imajmo na umu blagost prema svoje tijelu jer najbolji se rezultati postižu upravo sustavnim radom koji podrazumijeva uvijek nove i uvijek male izazove. A njih je moguće pronaći na svakom koraku.





Naime, baš kao i ono koje se tiče kuće, i proljetno čišćenje organizma moguće je napraviti na više različitih načina među kojima je pak potrebno odabrati onaj po svojoj mjeri ili kombinirati ih prema vlastitom raspoloženju, raspoloživom vremenu i trenutačno dostupnim namirnicama.



Zeleno, zeleno, zeleno! – Najvažnije je proljetno pravilo kojeg se treba držati i tijekom detoksa i nakon njega. Zeleno lisnato povrće najveći je saveznik imunološkog sustava te se smatra najboljom zaštitom od srčanih bolesti i karcinoma, a klorofil koji sadrži obogaćuje našu krv, dok vlakna pozitivno utječu na probavu. Dakako, zeleno lisnato povrće najučinkovitije je ukoliko se konzumira sirovo, no budući da je raznovrsnost jedan od uvjeta zdrave prehrane, napomenimo da ga je moguće uklopiti u obroke na najrazličitije načine. Dakle, osim »suhog« posipanja po jelu, »zeleno« će se odlično uklopiti u smoothije (kod tvrđih listova potrebno je prije odstraniti središnju žilu), a ukoliko se odlučite za termičku obradu, svakako treba imati na umu da povrće treba zadržati svoju zelenu boju. U tom smislu, najbolje je odlučiti se za blanširanje u (malo) slane vode.



Koji god način odabrali, važno je tijelu omogućiti detoksikaciju koja će rezultirati većom razinom energije, boljim zdravljem i cjelokupnim osjećajem te izostankom tzv. proljetnog umora. Period kojim ćete vlastitom organizmu omogućiti »restart« ovisi o vlastitoj procjeni/volji/situaciji u kojoj se nalazite. Uglavnom, dobro je znati da je već sa samo jednim tjednom detoksa, moguće postići bolju probavu, više energije i bolji cjelokupni osjećaj.


Kad je o žitaricama riječ, svakako treba istaknuti ječam koji sam po sebi ima učinak blagog čišćenja organizma. Upravo stoga, trebao bi se naći što češće na tanjuru, a da ne bi dosadio, dobro ga je kombinirati i s drugim žitaricama, primjerice, integralnom rižom. Osim kao prilog, kuhani ječam je ukusno pomiješati i sa salatom koja onda može poslužiti i kao glavni obrok tijekom detoksa, a svakako treba u jelovnik uvrstiti i proteinima bogatu kvinoju.


A koje namirnice koristiti za detoksikaciju?


S obzirom na to da je cilj iz organizma izbaciti toksine, logično je da je potrebno konzumirati namirnice koje potiču mokrenje, ali i povećati unos tekućine u tijelo. U tom smislu, svakako treba češće u dnevne menije uključivati juhe i to one lagane. U program detoksa najbolje će se uklopiti miso juha zbog miso paste, odnosno fermentirane soje koja ima izrazito blagotvoran učinak na jačanje imuniteta i zdravu probavu, a što se proteina tiče, proljetni »must have« u kuhinji svakako je leća.


Zelena, smeđa, crvena, žuta, crna…, sve su vrste ove mahunarke dobrodošle u maneštrama, umacima, ali i salatama. Samo 100 grama sadrži 27-28 grama proteina, neznatan udio masnoće, a bogata je vlaknima i željezom.



Baš kao i u ostale dane, i u dane detoksa limun ima itekako važnu ulogu. Brojni su načini na koje je moguće ovu vitaminsku bombu uvrstiti u svoju prehranu, a možda najjednostavniji i za detoks najlogičniji svakako je onaj da se dan započne toplom limunadom. Naime, sok pola limuna najbolje je razmutiti u čaši-dvije tople vode i popiti odmah nakon buđenja, natašte.



I na koncu ono najvažnije: zelena je boja proljeća. Upravo stoga zeleno lisnato povrće trebalo bi se naći u baš svakom obroku. Dakle, blitva, špinat, brokula, mladi kupus, raštika, ali i lišće mrkve, rotkvice, korabe, brokule…, baš kao i zeleno koje pronalazimo u prirodi – medvjeđi luk, lišće maslačka, kopriva, šparoge, rikula…


Upravo tzv. divlje zelenje osigurava »divlju životnu energiju« neophodnu za prilagodbu na promjene okoliša i njegove uvjete. Te zelene poslastice moguće je pronaći u bujnim vrtovima kao korov, na divljim oranicama, šumama, kraj mora i hridi, čak i u gradskim parkovima te pukotinama pločnika, a savršeno će se uklopiti u salate i smoothije.


Upravo je divlje zelenje izrazito efikasno u procesu detoksikacije i čišćenja limfnog sustava, a općenito, zeleno lisnato povrće organizmu će omogućiti folnu kiselinu, vitamin C, kalcij, željezo…


Neka gastronomsko proljeće ove godine uđe i vašu kuhinju i neka svaki proljetni obrok sadrži bar malo zelene boje!


Zeleni sok od maslačka



Sastojci:


1 banana


300 ml vode


100 g šumskog voća (svježeg ili smrznutog)


100 g listova maslačka


1 žlica tekućeg zaslađivača (agavinog sirupa, javorovog sirupa…) ili dvije datulje


Priprema: Sve je sastojke (dostatne za jednu osobu) potrebno staviti u blender te na taj način usitnjavati jednu do dvije minute. Sok je najbolje popiti odmah.


Proljetna salata


Sastojci za salatu:


2 šalice kelja narezanog na trakice


2 šalice sitno narezanog crvenog kupusa


2 šalice cvjetova brokule, blanširane


2 velike mrkve


1 crvena paprika


2 avokada


1/2 šalice peršina


1 šalica oraha


1 žličica sjemenki sezama


Sastojci za preljev:


1/3 šalice maslinovog ulja


1/2 šalice soka limuna


1 jušna žlica naribanog svježeg đumbira


2 žličice senfa


2 žličice agavinog ili javorovog sirupa


soli po ukusu


Priprema: U veliku zdjelu staviti kelj, kupus, brokulu, papriku i mrkvu. Dodati željenu količinu preljeva (sastojke za dresing prije dobro izmiješati, može i u blenderu) te nakon toga dodati peršin, avokado narezan na kockice, sezam i orahe i sve dobro izmiješati te servirati.


Detoks nije samo hrana


Kako bi detoks bio što učinkovitiji, osim na prehranu potrebno je imati na umu i nekoliko drugih proljetnih rituala. Buđenje prirode i topliji vremenski uvjeti najbolja su pozivnica da više boravimo vani, po mogućnosti u šetnji. Naime, kretanje/vježbanje pridonijet će boljoj detoksikaciji organizma te je preporučljivo svakog dana, barem 15 do 20 minuta.


Osim šetnje ili vježbanja, u dnevnu rutinu svakako uvedite trljanje ručnikom. Budući da se time podiže energija, najbolje je trljanje prakticirati ujutro i to suhim ručnikom nakon tuširanja ili ručnikom prethodno uronjenim (i potom dobro ocijeđenim) u vruću ili, još bolje, đumbirovu vodu (vodu u koju je nakon vrenja dodan oko tri centimetara velik komadić korijena đumbira. Trljanjem se skida sloj mrtvih stanica te koža dobiva sjaj i mekoću.


Ono na što također treba obratiti pažnju jest – spavanje. Raniji odlazak u krevet (oko 22 h) jedan je od jamaca uspješnog detoksa.