NOVOSTI IZ VINARIJE BENVENUTI

Crna kupaža Caldierosso: Od ljubičice do zumbula i kestenovog meda

Davor Šišović

Crna kupaža Caldierosso prvi je put predstavljena na ovogodišnjoj Vinistri / Snimio Davor ŠIŠOVIĆ

Crna kupaža Caldierosso prvi je put predstavljena na ovogodišnjoj Vinistri / Snimio Davor ŠIŠOVIĆ

Uz najbolje hrvatsko bijelo i crno vino, iz istarske vinarije Benvenuti stiže i nova kreacija, crna kupaža Caldierosso sačinjena od terana, merlota, nebbiola i tempranilla



Za vinariju Benvenuti iz Kaldira tekuća je godina vjerojatno najuspješnija otkako se braća Nikola i Albert Benvenuti uopće bave vinarstvom: na dva najuglednija svjetska godišnja ocjenjivanja vina, Decanter World Wine Awards i International Wine Challenge (oba u Londonu) ova je vinarija osvojila priznanje za najbolje hrvatsko crno i za najbolje hrvatsko bijelo vino. Takvo što dosad (a na tim inozemnim ocjenjivanjima hrvatski vinari sudjeluju tek u zadnjih petnaestak godina) nije uspjelo nikome. Imali su hrvatski i istarski vinari dosad pojedinačnih uspjeha s pojedinim vinima, lani je čak vinarija Veralda sa svojim vinom Istrian na Decanterovom ocjenjivanju dobila platinastu medalju za najbolje monosortno crno vino na svijetu, ali jedino braća Benvenuti mogu za svoj ovogodišnji uspjeh reći: dvaput je dvaput!



Veliki potencijal odležavanja


Idemo ipak jedno po jedno. Žiri uglednog britanskog vinskog časopisa Decanter na ovogodišnjem je ocjenjivanju Decanter World Wine Awards dodijelio platinastu medalju Benvenutijevom teranu iz berbe 2013. godine. Da bi mogao uopće konkurirati za platinasto odličje, ovaj je teran najprije morao zadovoljiti bodovne kriterije za zlatnu medalju, pa su članovi žirija u drugom krugu ocjenjivanja kušali sva zlatnom medaljom nagrađena hrvatska crna vina, i među njima, u tom svojevrsnom pripetavanju, odabrali ono najbolje.Taj po Decanteru platinasti Benvenutijev teran iz 2013. godine rastao je na položaju Sv. Elizabeta kraj Kaldira. Kontrolirani niski prinos bio je svega jedan kilogram grožđa po trsu, a grožđe je u sasvim zrelom stanju pobrano oko 15. listopada. Nakon maceracije od dvadeset dana ovaj je teran odležao dvije godine u velikim drvenim bačvama, i zatim je napunjen u boce u kojima treba odstajati još šest mjeseci prije puštanja na tržište. Prema procjeni Nikole Benvenutija, ovaj teran ima veliki potencijal odležavanja, mogao bi odstajati još 15-20 godina, te u budućnosti osvojiti još koju Decanterovu medalju, a možda i neku drugu.Drugi ovogodišnji trofej vinarije Benvenuti je zlatna medalja za odležanu malvaziju Anno domini iz 2015. godine, ali na drugom prestižnom svjetskom natjecanju, također londonskom International Wine Challengeu (IWC). Ta je malvazija rasla u najstarijem njihovom vinogradu, sađenom još 1946. godine, ubrana je krajem rujna, macerirala je 15 dana, ležala u velikoj drvenoj bačvi godinu dana, i zatim šest mjeseci u bocama, također stekavši potencijal za dulje odležavanje.


Vino neobičnog naziva


Iako su ove dvije titule postignuća vrijedna divljenja, a nekoliko domaćih vinskih kritičara već je uzdiglo vinariju Benvenuti u rang trenutačno najboljih hrvatskih vinarija, pravi razlog zašto sada pišemo o ovim kaldirskim vinarima je nešto sasvim treće. Naime, od uspješnih se ne očekuje samo da žive na staroj slavi, već da svojom dokazanom i nagrađenom kreativnošću povremeno ponude i nešto novo, jednako dobro ako ne i bolje od onog što je već priznato i nagrađivano. Jedna od upravo takvih zanimljivih i kreativnih novosti koja baš ovih dana iz podruma vinarije Benvenuti izlazi u svijet je vino neobičnog naziva – Caldierosso.Domaćoj vinskoj publici je Caldierosso prvi put prikazan na ovogodišnjem porečkom sajmu Vinistra sredinom svibnja, i u paleti Benvenutijevih vina njegova se etiketa baš posebno isticala neuobičajenom ljubičastom bojom. Caldierosso je crna kupaža sačinjena od po 25 posto sorti teran, merlot, nebbiolo i tempranillo. Posljednje dvije su talijanska i španjolska sorta koju Benvenutijevi tek odnedavno imaju u svojim vinogradima. – Htjeli smo napraviti kupažu koja mora imati u sebi i teran, ali da bude drukčija od drugih, jedinstvena, karakterna i moćna. U ovoj mješavini teran i nebbiolo daju svježinu i mnogo tanina, od tempranilla dolazi bogati ekstrakt, tamna boja i gustoća, a merlot svojom mekoćom sve zajedno idealno spaja, objašnjava Nikola Benvenuti.Prva serija Caldierossa nastala je iz berbe 2015. godine, a pozicije na kojima rastu spomenute četiri sorte razlikuju se po nekoliko desetaka metara nadmorske visine, po izloženosti suncu i vjetru i po drugim mikroklimatskim uvjetima. Sve četiri sorte rastu na bijeloj zemlji. Osim merlota koji raste na najvišoj i najvjetrovitijoj lokaciji ostale tri sorte zasađene su na terasama, a tempranillo je na najnižem i najtoplijem položaju.

»Miriše na još«




Svaka od ove četiri sorte pobrana je i vinificirana zasebno, uz 10 dana maceracije, a zatim su vina spojena i spremljena na godinu dana odležavanja u velikim drvenim bačvama. Rezultat je vino vrlo izražene voćnosti, zrelih tanina, jake strukture, a istovremeno vrlo pitko i mekano u ustima. Otvara se postupno, pa ukoliko ga u čaši držite duže vrijeme, čini se kao da svakih nekoliko minuta imate drugo vino. Ljubičasta etiketa asocira na njegove početne mirisne arome ljubičica i crvenog cvijeća, koje prerastaju u raskošni miris zumbula i kestenovog meda. U ustima se razlijevaju arome zrele maline, zreloga tamnog voća, kuhane kadulje, s vremenom nastupaju začinske arome, napose origana, a unatoč jakoj strukturi i izraženim taninima ovo je vino izuzetno pitko. Iako Caldierosso ima 13,5 posto alkohola, ne doživljava se kao posebno jako vino, naprotiv, mekano je, ugodno, »miriše na još«, a na prvi dojam dalo bi se lijepo sljubiti s mesom i povrćem sa žara (hajde da budemo malo sitničaviji: idealna preporuka uz Caldierosso je ledvica odnosno lungić na žaru s pečenom paprikom), a zasigurno bi jako lijepo pasalo i uz bilo koje jelo s crnim tartufima.


Caldierosso je potiho već doživio afirmaciju pred stručnjacima: osvojio je zlatnu medalju na ovogodišnjoj Vinistri, te srebrnu medalju na spomenutom Decanterovom ocjenjivanju, ali je ostao malo u sjeni ona dva jača Benvenutijeva ovogodišnja priznanja.Kako se ovo vino tek pojavilo, u prvoj eksperimentalnoj seriji proizvedeno ga je tek 4.000 boca namijenjenim odabranim restoranima i izvozu, ali braća Benvenuti najavljuju da će Caldierosso postati njihova standardna etiketa i da će ga narednih godina biti i u većim količinama.


Ljubičasta etiketa


Nikola Benvenuti govoreći o svojim vinima i priznanjima koje za njih u zadnjih nekoliko godina u sve većem broju stižu iz zemlje i svijeta, skreće pažnju i na svoje kolege iz susjednih motovunskih vinarija, Marka Fakina i Klaudija Tomaza, koji su također sve uspješniji i sve zapaženiji na domaćoj i svjetskoj vinskoj sceni. Njih trojica, i još nekoliko drugih njihovih kolega, posljednjih godina spontano, svojim rezultatima više nego nekom planiranom kampanjom, afirmiraju motovunsko vinogorje kao specifičnu i vrlo kvalitetnu istarsku vinsku mikroregiju. Prije pedesetak, pa i stotinu godina, motovunska su vina bila poznata, čuvena i cijenjena, ali s raspadom starog kombinatskog proizvodnog sustava i pojam motovunskih vina malo se izgubio, a sada se na velika vrata vraća. Zato i Caldierosso nosi ime po Benvenutijevom zavičaju, mjestu Kaldir, kao hommage mikrolokaciji na kojoj to vino nastaje, i kao primjer kako i vino i njegov zavičaj mogu biti uspješan i kvalitetan brand.Ljubičasta etiketa Caldierossa odlično se slaže s bojom toga vina u čaši Čaša Caldierossa okrenuta prema nebu: gotovo neprozirna boja spoj je osobina četiri kupažirane sorte Nikola Benvenuti s bocom Caldierossa Caldierosso je u čaši, i još kad bi na žaru bila ledvica s pečenom paprikom, užitak bi bio potpun Crna kupaža Caldierosso prvi je put predstavljena na ovogodišnjoj Vinistri Albert i Nikola Benvenuti s teranom iz 2013. i malvazijom Anno domini iz 2015., najboljim hrvatskim crnim i bijelim vinom