Neutralne, a zdrave

CHIA: Sjemenke o kojima svi pričaju

Karolina Krikšić

Foto Istock

Foto Istock

Iako sićušne, ove su sjemenke prava riznica esencijalnih aminokiselina ključnih u izgradnji mišića, a poznate su i kao bogat izvor omega-3 masnih kiselina te kalcija, željeza, magnezija, mangana, fosfora te cinka



O njima svi pričaju, a traga (kad je okus u pitanju) ne ostavljaju. Riječ je dakako o sveprisutnim chia sjemenkama koje će mnogi opisati kao trend i brzo odustati od njih. Šteta! Riječ je o nutritivno iznimno vrijednoj namirnici čiji neutralni okus može biti samo prednost, baš kao i jednostavnost dodavanja ovih sjemenki jelima.


A da nije riječ o tek prolaznom hitu najbolje govori podatak da je chia bila nezaobilazna namirnica Maja i Asteka. Najlogičniji odgovor zašto su je koristili leži u tome da na jeziku plemena Maja, »chia« znači – snaga.


Pomoć pri mršavljenju


Iako sićušne, ove su sjemenke prava riznica esencijalnih aminokiselina ključnih u izgradnji mišića, a poznate su i kao bogat izvor omega-3 masnih kiselina te kalcija, željeza, magnezija, mangana, fosfora te cinka. Gotovo 90 posto ugljikohidrata koje chia sadrži čine vlakna za čiju razgradnju nije potreban inzulin pa se stoga preporučuju dijabetičarima, posebno onima s dijabetesom tipa 2. Osim za održavanje primjerene koncentracije šećera u krvi, chia sjemenke koriste se i za reguliranje probave, pomoć pri mršavljenju (zbog visokog udjela vlakana) te, sukladno značenju njihova naziva, kao nezaobilazna namirnica u prehrani sportaša.


Sadržaj bjelančevina u ovim sjemenkama sličan je kao kod leće i slanutka, a veći nego kod pšenice, kukuruza, riže i ječma. Uz sve to, ove super-sjemenke imaju i antioksidativno i značajno antitumorsko djelovanje.Chia nije prijatelj samo sportašima i onima koji žele izgubiti koji kilogram! Dobro će doći i veganima, osobama koje izbjegavaju gluten, ali i svim drugima otvorenom uma koji žele zdravom namirnicom obogatiti svoju prehranu i probati nešto novo.

Zamjena za jaja




A načina na koji je ove sjemenke moguće servirati, uistinu je puno. Naime, chia sjemenke u svakom obliku imaju jednako visoku nutricionističku vrijednost, a moguće ih je koristi kao brašno, ulje i, naravno, sjemenke.



Proizvodnja ovih sjemenki u svijetu raste iz dana u dan, što se u prvom redu može zahvaliti visokom udjelu omega-3 masne kiseline (čak osam puta više nego u lososa). Nisu zanemarivi ni podaci da ove sjemenke imaju šest puta više kalcija od mlijeka, triput više željeza od špinata, petnaest puta više magnezija od brokule, šest puta više bjelančevina od graha i četiri puta više fosfora od neobranog mlijeka. Chia se danas najviše uzgaja u Latinskoj Americi (Meksiku, Boliviji, Argentini, Ekvadoru i Gvatemali), a u poljoprivredi Argentine chia sudjeluje s čak 24 posto. Osim toga, ova biljku sve češće uzgajaju u Australiji i jugoistočnoj Aziji.


Ulje se obično koristi pri kuhanju ili pak pri pripremi salata, brašno je moguće dodati smjesi za kruh, palačinke i slično. Uobičajena chia zamjena za 1 jaje podrazumijeva jednu žlicu mljevenih chia sjemenki (usitnjene, primjerice, u mlincu za kavu) te tri žlice vode. Sastojke je potrebno promiješati i ostaviti u hladnjaku 15 minuta te koristiti. No osim mljevenih, i cijele sjemenke su pogodne za korištenje pri izradi pekarskih proizvoda i slastica.


Naime, zbog izrazite sposobnosti vezivanja vode (pri čemu svoju masu povećaju i do 10 puta) nakon čega poprime gelastu strukturu, chia sjemenke povećat će viskoznost smjesa kojima slijedi pečenje, zgusnuti jela koja se kuhaju ili pak kratkim hlađenjem bili ključne za pripravku ukusnih deserata i osvježavajućih napitaka.



Jednostavan recept


Nismo vas uvjerili da posegnete za chia sjemenkama? Onda svakako isprobajte najjednostavniji recept za koji vam je potrebno 2 do 3 žlice chia sjemenki, jedna šalica biljnog mlijeka te omiljeno ili voće koje trenutačno imate kod kuće (primjerice, 1 banana). Bananu zgnječiti vilicom, pomiješati s ostalim sastojcima, uliti u čaše ili zdjelice te ostaviti u hladnjaku preko noći ili, ako ste nestrpljivi, jedan do dva sata. Mogućnosti dorade ovog recepta su neiscrpne, a ovise o vlastitim afinitetima – malo zobenog ili rižinog vrhnja (ovisno o mlijeku koji koristite) učinit će desert više kremastim, malo kakaa ili cimeta dat će im novi okus, vanilija u prahu oplemenit će i mirisom…

Napitak s chia sjemenkama


Chia sjemenke moguće je dodati i u običnu vodu, sok, smoothie, jogurt… Jedan od najjednostavnijih i najučinkovitijih napitaka je i onaj što uključuje 1 do 2 žlice chia sjemenki, sok pola limuna, 3 do 5 decilitra (mlake/tople) vode i eventualno žličice slada ili meda. Naime, ovaj napitak izrazito pozitivno utječe na hidrataciju tijela pa se preporučaju sportašima tijekom cijele godine, ali i svima ostalima tijekom ljetnih mjeseci.



Jednostavna jutarnja kaša


Ljeto traži osvježavajuće obroke pa jednim takvim započnite dan. Sastojci: 2 dcl jogurta ili kefira, 1 do 1 i pol žlica chia sjemenki, 1 žlica mljevenog zlatnog lana, šaka badema ili lješnjaka, 1 žličica meda, sezonsko voće Priprema:  U jogurt umiješati chia sjemenke i lan te pustiti da stoji 10 minuta. Zatim umiješati med, mljevene bademe ili lješnjake te nasjeckano sezonsko voće i konzumirati. Od voća je recimo odlična kombinacija banana i jagoda, jagoda i kruški ili same marelice i breskve.