Veliki odaziv

Djeca iz Dječjeg vrtića “Cvrčak i mrav” iz Triblja napravili najbolji ekološki projekt

Sanja Gašpert

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Njihov projekt pošumljavanja opožarenog područja brda iznad Bribira ispred je ekoprojekta geodetskih tehničara Tehničke škole iz Pule, a treće mjesto osvojili su osnovci iz Karlovca



RIJEKA – Projekt pošumljavanja opožarenog područja brda Barbara iznad Bribira, Dječjeg vrtića Cvrčak i mrav iz Triblja, osvojio je prvo mjesto na natječaju koji je u povodu školske godine 2017/2018., početkom rujna pokrenula Ina u suradnji s Novim listom, a kojim se nagrađuju tri najbolja ekoprojekta osnovnih ili srednjih škola i dječjih vrtića. Drugu nagradu osvojio je ekoprojekt Bijeca 2017., učenika 2. r razreda, smjera geodetski tehničar Tehničke škole Pula, a treće ekoprojekt Starine u novom ruhu, Osnovne škole Dragojle Jarnević Karlovac.


Na natječaj su dostavljene prijave 45 osnovnih i srednjih škole i vrtića iz cijele Hrvatske. Kako je istaknuto u uvjetima natječaja, pod eko projektima podrazumijevaju se svi planirani projekti koji imaju za cilj edukaciju i aktivnosti u svezi očuvanja i poboljšanja kakvoće zraka, tla, voda i mora, uporabe i iskorištavanja otpada, zaštite i očuvanja biološke i krajobrazne raznolikosti, očuvanja životnog (radnog) prostora i drugo.


Komisija u sastavu dr. sr. Koraljka Vahtar-Jurković, pročelnica Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije, Slavica Rukavina, rukovoditeljica Održivog razvoja i zaštite zdravlja, sigurnosti i okoliša Rafinerije nafte Rijeka i Bruno Lončarić, voditelj posebnih projekata Novog lista, jučer je u prostorijama Novog lista odabrala i nagradila tri najbolja ekoprojekta, uz pohvale svim dostavljenim projektima i školama.




– Na natječaj je pristiglo jako puno radova iz različitih područja i različitih tema i gotovo svi su hvalevrijedni, bilo nam je jako teško odabrati tri najbolja – kazala je Slavica Rukavina iz Rafinerije nafte Rijeka.


Koraljka Vahtar-Jurković iz županijskog Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša kazala je kako se svake godine članovi povjerenstva iznenade i razvesele »neiscrpnom vrelu novih ideja koje doista mogu samo djeca i mladi smisliti i provesti ih potpomognuti entuzijazmom njihovih učitelja«.


– Našem smo zadatku pristupili vrlo odgovorno, utvrdivši čak i kriterije odabira najboljih projektnih prijedloga – kazala je Koraljka Vahtar-Jurković te pozvala da projekte prijave i na sljedeći natječaj iduće godine


Prvonagrađeni projekt dobit će 7.000 kuna, drugonagrađeni pet tisuća i trećenagrađeni rad tri tisuće kuna.


. Zato smo ove godine najvrjednijim projektom ocijenili višegodišnje nastojanje naših najmlađih, na pragu ulaska u školu, koji će se tamo već moći pohvaliti da su »pravi ekolozi« i to potkrijepiti činjenicom da imaju posađeno svoje stablo koje će doprinijeti oporavku požarom uništenog prostora. Svake godine nastojimo istaknuti barem jedan projekt vezan uz more, pa smo ove godine najboljim ocijenili projekt srednje tehničke škole iz Pule koji ima neobičnu i zanimljivu temu – arheološko istraživanje podmorja te mu dodijelili drugu nagradu. Projekt karlovačkih osnovnoškolaca koji obnovom starog pokućstva rade na tragu aktualnih načela ponovne uporabe predmeta umjesto stvaranja otpada, zaslužili su našu potporu u materijalu za koji će, vjerujemo, dostajati treća ovogodišnja nagrada.