Podrška Misturinom planu

UN podržao posrednika za Siriju, Venezuela nezadovoljna

Hina

Reuters

Reuters

Vijeće sigurnosti ima 15 članica i izjave usvaja samo konsenzusom. Tekst je pripremilo pet stalnih članica, SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska, nakon brifinga UN-ova posrednika Staffana de Misture prije skoro tri tjedna



UJEDINJENI NARODI  Vijeće sigurnosti UN-a izrazilo je u ponedjeljak potporu mirovnom posredovanju u Siriji, no Venezuela se ogradila od spominjanja u izjavi političke tranzicije i prijelazne vlade.


Vijeće sigurnosti ima 15 članica i izjave usvaja samo konsenzusom. Tekst je pripremilo pet stalnih članica, SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija i Francuska, nakon brifinga UN-ova posrednika Staffana de Misture prije skoro tri tjedna.


De Mistura je predložio da se zaraćene sirijske strane pozove da sudjeluju u radu četiri radne skupine pod vodstvom UN-a koje bi pripremile mirovni plan, s obzirom na to da te skupine nisu spremne na formalne mirovne pregovore.




UN je u izjavi podržao Misturin plan koji bi trebao dovesti do »političkih pregovora i političke tranzicije« na osnovi Ženevske izjave, plana koji su svjetske sile usvojile u lipnju 2012., a koji poziva na političku tranziciju ne rješavajući pritom ulogu sirijskog predsjednika Bašara al-Asada.


Poziva sve strane da provedu Ženevsku izjavu, koja uključuje »uspostavu inkluzivne prijelazne vlade s punim izvršnim ovlastima.«


Veleposlanik Venezuele pri UN-u Rafael Ramirez rekao je da se njegova zemlja ne slaže s tim elementima izjave, ali je izrazio potporu De Misturinim naporima.


»Vijeće mora biti nepristrano i objektivno u pristupu sirijskoj krizi; zanemarivanje legitimiteta vlade predsjednika Bašara al-Asada krši suverenitet tog naroda«, rekao je Ramirez novinarima nakon usvajanja izjave.


Prigovorio je i što 10 izabranih članica vijeća nije sudjelovalo u pripremi izjave te što su uključeni tek nakon što ju je dogovorilo pet stalnih članica.


UN je pozvao glavnog tajnika Ban Ki-moona da u roku 90 dana podnese izvješće o idućoj fazi posredovanja u Siriji.


Vijeće je izrazilo veliku zabrinutost što je sirijski sukob prerastao u najveću humanitarnu krizu na svijetu.


Sukob u Siriji izbio je 2011. kada je vlada odlučila ugušiti prodemokratski pokret. Radikalna Islamska država iskoristila je kaos i proglasila kalifat na teritoriju koji je osvojila u Siriji i susjednom Iraku.Po podacima UN-a, poginulo je 250.000 ljudi, a 7,6 milijuna raseljeno je unutar sirijskih granica, dok je 4 milijuna pobjeglo iz zemlje.