Zlatko Antunović zarobljen je kao 17-godišnjak. »Sjećam se da je jedan po imenu Fabijančić bio sav plav, u masnicama i bilo je vidljivo da je jako ozlijeđen«, prisjećao svog dolaska u zgradu Doma kulture u Dalju koja je srpskoj miliciji služila kao zatvor
DEN HAAG – Drugi dan suđenja Goranu Hadžiću na Haškom sudu (ICTY), prvi svjedok tužiteljstva Zlatko Antunović, koji je u jesen 1991. godine imao 17 godina, u srijedu je opisao premlaćivanja i zlostavljanja kojima je bio izložen tijekom zatočeništva u zgradi Doma kulture u Dalju koja je srpskoj miliciji služila kao zatvor.
“Čuli smo jecaje, tukli su ljude”
“Smijali su se, to im je bila zabava”
Dolazak Arkana
Djevojke starici pendrecima smrskali lice
Tetovaža HDZ-a
Miloševićev čovjek na terenu
Pred Međunarodnim sudom za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji u Den Haagu u utorak je počelo suđenje Goranu Hadžiću, bivšem predsjedniku vlade samoproglašene Srpske autonomne oblasti Slavonija, Baranja i zapadni Srijem (SAO SBZS) i potom predsjedniku samoproglašene Republike Srpske Krajine (RSK). Hadžića ICTY tereti po 14 točaka optužnice za sudjelovanje u udruženom zločinačkom poduhvatu pod vodstvom Slobodana Miloševića s ciljem »trajnog uklanjanja većine hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva iz velikog dijela Hrvatske« kako bi ta područja postala »dio nove države pod srpskom dominacijom«.
Ni spriječio, ni osudio
Kako je u uvodnoj riječi naglasio tužitelj Douglas Stringer, iako je Goran Hadžić posljednji od 162 optužena kojima se sudi pred ovim ICTY-jem, zločini za koje se tereti, a koji su se dogodili prije 21 godinu, bili su prvi zločini počinjeni na području bivše Jugoslavije. Opisujući zločine u Lovasu, Erdutu, Iloku, Tovarniku i drugim mjestima u ljeto i jesen 1991. godine, zaključio je da je »cilj svih tih zločina bio da se unutar Hrvatske stvore teritoriji po strogo nacionalnim linijama«.
»Stvaranje čistih nacionalnih područja povezano je s nasiljem, zločinima, protjerivanjima… s onim što je kasnije postalo poznato kao etničko čišćenje. Etničko čišćenje je tragično povezano s kolapsom Jugoslavije i potom se nastavilo u Sarajevu, Prijedoru, na Kosovu… Ali počelo je u Hrvatskoj, krajem ljeta i u jesen 1991., u mjestima koja nisu tak poznata svijetu«, kazao je tužitelj u uvodnoj riječi, dodajući da će dokazi pokazati da su »ti zločini korišteni kao dio udruženog zločinačkog pothvata«.
Tužitelj je u uvodnoj riječi govorio i o bitki za Vukovar, nazivajući je »jednom od najkrvavijih i nabrutalnijih od Drugog svjetskog rata« te o likvidaciji zarobljenika na Ovčari, optužujući Hadžića da snosi punu odgovornost za te zločine. »Goran Hadžić je imao ovlasti, ali nije ih spriječio… nikada nije čak ni javno progovorio protiv i osudio, što predstavlja oblik poticanja na zločine« , kazao je Stringer, nazivajući Hadžića »glavnim Miloševićevim čovjekom u Hrvatskoj«. Njegove riječi u trenucima kada je iznosio najteže optužbe, Goran Hadžić popratio je ciničnim osmjehom.
Pred sud je izašao i prvi svjedok, Zlatko Antunović iz Erduta, koji je opisao događaje s kraja srpnja 1991. godine kada je počelo granatiranje i uništen Vodovod u Erdutu. Arnautović će svjedočenje nastaviti u srijedu, a ukupno tužiteljstvo planira pozvati u sudnicu 85 svjedoka, od kojih će neki svjedočiti uživo ili djelomično putem pisanih izjava, a tužiteljstvo ima za njihovo ispitivanja pravo potrošiti 175 sati.
Ključna figura
Goran Hadžić, nekadašnji skladištar iz Pačetina, sela nedaleko Vukovara, jedna od ključnih figura srpske pobune u Hrvatskoj postaje na krvavi Uskrs 1991. godine napadom, zajedno s Željkom Ražnjatovićem Arkanom i kninskom milicijom, na hrvatsku policiju na Plitvicama, kada pogiba Josip Jović, prva žrtva Domovinskog rata. Prva optužnica protiv Hadžića podignuta je u lipnju 2004. godine, prva izmijenjena optužnica u srpnju 2011., a druga izmijenjena optužnica u ožujku 2012. godine. Iako je bio uhićen zajedno s Arkanom, vlasti u Zagrebu pustile su Hadžića pa je od podizanja prve optužnice bio u bijegu. Unićen je u srpnju 2011. na Fruškoj gori i prebačen na Haški sud. Pred hrvatskim sudovima osuđen je u odsutnosti na ukupno 20 godina.
Iako slučajno, ali svakako simbolično, suđenje Goranu Hadžiću počelo je točno na 21. godišnjicu pogibije Blage Zadre, legendarnog zapovjednika vukovarske četvrti Borovo naselje.