Harrods / Reuters
Žena zatvorenog bankara iz Azerbejdžana Zamira Hadžijeva ima 35 kreditnih kartica te je bjesomučno šopingirala i kretala se privatnim zrakoplovom. No zapitali su je o porijeklu imovine....
‘Dragi, idem u šoping’. Tko zna što je prolazilo glavom bankara kada mu je supruga uputila tu sasvim jednostavnu rečenicu. Jer u ovom slučaju supruga bankara je u deset godina šopingiranja uspjela samo u luksuznom londonskom trgovačkom centru Harrods potrošiti skoro 20 milijuna eura, piše Corriere della Sera.
Riječ je o astronomskoj cifri koja je privukla pažnju britanskih istražitelja, koji su stoga po prvi put primijenili zakon nazvan ‘McMafia law’, koji je stupio na snagu ove godine i koji nalaže otkrivanje porijekla sumnjive imovine te prijeti zaplijenom dobara.
Zakon je to koji je nazvan po knjizi i televizijskoj seriji koja govori o dosegu novog organiziranog kriminala.
Misteriozna žena bankara koja je potrošila čak 16 milina funti u poznatom lancu luksuzne robe “Harrods” je Zamira Hadžijeva (55), pišu britanski mediji te prenosi Blic.
Hadžijeva je porijeklom iz Azerbejdžana, službeno je nezaposlena i majka je troje djece. Njen suprug je Džahangir Hadžijev, bivši direktor državne Međunarodne banke Azerbejdžana, koji je 2016. godine osuđen na 15 godina zatvora zbog sudjelovanja u 100 milijuna funti teškoj prevari, piše “Sun”. Također, kao dio kazne naloženo mu je da plati 39 milijuna funti.
Zamira Hadžijeva imala je 35 kreditnih kartica i putovala je privatnim zrakoplovom.
Džahangir Hadžijev primao je između 25 i 60 tisuća eura plaće, no njegovo je bogatstvo procijenjeno na više od 60 milijuna eura, piše Corriere della Sera.
Gospođa koja je nekontrolirano trošila u Harrodsu živi u Velikoj Britaniji, zahvaljujući vizi koju dobivaju ulagači.
Kupila je kuću u središtu Londona, putem tvrtke registrirane na Britanskim Djevičanskim otocima, plativši depozit od 4 milijuna funti te je u pet godina vratila kredit od 7 milijuna funti.
Ima i kuću na jugoistoku Engleske, te njena imovina vrijedi 22 milijuna funti, odnosno 25 milijuna eura.
Obje kuće su joj sada zaplijenjene, a Zamira Hadžijeva morat će odgovoriti odakle joj sav taj novac.
Britanski istražitelji proučavaju još devet sličnih slučajeva. London je naime postao raj za prljavi novac, a njime se bave bankari, odvjetnici, računovođe, agenti za nekretnine, trgovci umjetninama koji su u službi tajkuna sumnjive prošlosti, obično iz Rusije i okolice.
London ih je sve privukao povoljnim zakonima i tradicionalnom britanskom diskrecijom. No sada se ‘muzika’ mijenja, čemu pridonose i napetosti na relaciji London – Kremlj.
‘Nadajmo se da će vlasti iskoristiti svoje ovlasti’, komentirao je Duncan Hames iz Transparency Iinternationala. ‘Identificirali smo imovinu vrijednu 5 milijardi za koju vjerujemo da je kupljena sumnjivim bogatstvom’.