Reuters
»Kako bi se zaštitilo dostojanstvo svake osobe, tražim od Kongresa da usvoji zakon kojim bi se zabranio pobačaj u kasnijim fazama trudnoće kada djeca mogu osjetiti bol u majčinoj utrobi«, naglasio je Trump
Pred kompletnim Kongresom okupljenim u utorak navečer u Washingtonu, američki predsjednik Donald Trump u govoru o stanju nacije obećao je na granici s Meksikom »dati izgraditi zid« koji je uzrok duboke stranačke podjele, te rekao da demokratski pokušaji »smiješnih stranačkih istraga« mogu naštetiti američkom napretku.
Iako je ilegalnu imigraciju nazvao »hitnom nacionalnom krizom«, Trump nije proglasio izvanredno stanje koje bi mu omogućilo da zaobiđe Kongres za financiranje zida.
Umjesto toga, pozvao je republikance i demokrate da postignu kompromis oko pitanje imigracije.
»Imamo moralnu zadaću stvoriti imigracijski sustav koji će štititi živote i radna mjesta naših građana«, rekao je Trump. »Moramo odbaciti politiku osvete, otpora i odmazde i prigrliti bezgranični potencijal suradnje, kompromisa i zajedničkog dobra«.
Istaknuo je da program koji predstavlja »nije ni republikanski ni demokratski. To je program američkog naroda«. »Zajedno možemo okončati desetljeća političkih blokada, izliječiti stare rane, izgraditi nove koalicije, naći nova rješenja«.
Demokratski senator Chuck Schumer rekao je uoči govora kako ima osjećaj da se svake godine »predsjednik budi na dan govora o stanju nacije s nenadanom željom za jedinstvom. Ostalih 364 dana, predsjednik provodi vrijeme dijeleći nas«.
Pelosy je tu i tamo hladno zapljeskala Trumpu, a uglavnom je sjedila prilično kamenog lica.
»Imamo u Kongresu više žena nego ikada prije«, rekao je Trump na što su zastupnice Demokratske stranke ustale i zapljeskale, što je bio rijedak trenutak potpore republikanskom predsjedniku.
S druge strane, njegovi pristaše nakon svakih nekoliko rečenica upućivali su mu pljesak, a više puta su i skandirali »USA, USA«.
Trump je istaknuo da Sjedinjene Države prolaze kroz gospodarsko čudo, da »Amerika pobjeđuje svaki dan. Stanje naše nacije je snažno«.
Rekao je da američko gospodarstvo »izaziva zavist svijeta, vojska je najmoćnija na Zemlji«.
»Gospodarsko čudo se događa u Sjedinjenim Državama i jedina stvar koja bi ga mogla zaustaviti su glupi ratovi, politika i smiješne stranačke istrage«, rekao je.
Stoga je upozorio demokrate da se ne upuštaju u beskonačne istrage koje bi mogle dovesti do slabljenja američkog gospodarstva.
To je izjavio u trenutku kada demokrati koji sada imaju kontrolu nad Zastupničkim domom planiraju seriju istraga njegove administracije a posebni istražitelj bavi se ruskim miješanjem u izbore 2016.
Radi se o drugom govoru o stanju nacije Donalda Trumpa ali je to prvi govor pred podijeljenim Kongresom, gdje republikanci imaju većinu u Senatu a demokrati u Zastupničkom domu.
Da nisam izabran za predsjednika, bili bi u ratu sa Sjevernom Korejom
»Da ja nisam izabran za predsjednika SAD-a sada bi bili, po mojemu mišljenju, u velikom ratu sa Sjevernom Korejom«.
Odnose s Kimom, s kojim se sastao na povijesnom summitu 12. lipnja prošle godine u Singapuru ocijenio je dobrima.
Venezuela, Kina, Iran, Afganistan
Narodu Venezuele Trump je obećao američku potporu u njihovoj želji za slobodom. Sjedinjene Države, kao i još četrdesetak zemalja, priznale su samoproglašenog predsjednika Juana Guaidoa za novog privremenog predsjednika Venezuele do novih izbora.
Govoreći o Kini, Trump je upozorio tu zemlju da više neće moći »krasti radna mjesta i bogatstvo od Amerikanaca« i zatražio od Pekinga »strukturne promjene« kao i da prekine s nepravednim trgovinskim praksama.
»Imam veliko poštovanje prema predsjedniku Xiju (Jinpingu) i radimo s Kinom na novom trgovinskom sporazumu, ali on mora provesti stvarne strukturne promjene kako bi se okončale nepravedne trgovinske prakse, smanjio naš kronični deficit i zaštitila američka radna mjesta«, rekao je Trump koji je s Kinom započeo pravi trgovinski rat.
Trump i Xi dogovorili su tromjesečno primirje na summitu u Buenos Airesu 1. prosinca. Otad se vode pregovori o trgovinskoj ravnoteži, poštivanju intelektualnog vlasništva i prijenosu tehnologije.
Dvojica čelnika trebali bi se sastati u veljači kako bi osobno dogovorili najspornije točke i postigli dogovor.
Trump je osudio »radikalni režim« u Iranu i obećao da se Teheran nikada neće domoći nuklearnog oružja.
»Oni rade loše, loše stvari«, kazao je Trump, optužujući vladu u Teheranu da je antisemitska.
Trump se povukao iz iranskog nuklearnog sporazuma prošle godine, te potom nametnuo nove sankcije Teheranu, za koje kaže da su najstrože ikada nametnute nekoj zemlji.
Na temu Afganistana, rekao je da nije siguran hoće li se postići sporazum, ali i naglasio da vrijedi pokušati. Izrazio je nadu da će pregovori omogućiti SAD-u da smanji broj vojnika u Afganistanu i fokusira se na protuterorizam.
»Moja administracija vodi konstruktivne pregovore u Afganistanu s određenim brojem afganistanskih skupina, među kojima su i talibani«. Kako će pregovori napredovati »bit ćemo u mogućnosti smanjiti nazočnost naših vojnika i koncentrirati se na protuterorizam. Ne znamo hoćemo li doći do sporazuma ili nećemo, ali znamo da je nakon dva desetljeća rata vrijeme da se barem pokuša postići mir«.
Trump je istaknuo da će »nastaviti s vanjskom politikom koja na prvo mjesto stavlja američke interese«. Istaknuo je i da SAD »neće nikada biti socijalistička država«
Zdravstvo
Govoreći o zdravstvu, Trump je rekao da ima namjeru iskorijeniti epidemiju AIDS-a u narednom desetljeću, planira uvesti plaćen roditeljski porodiljni dopust, te zatražiti od Kongresa da zabrani pobačaj u kasnijim fazama trudnoće
»Kako bi se zaštitilo dostojanstvo svake osobe, tražim od Kongresa da usvoji zakon kojim bi se zabranio pobačaj u kasnijim fazama trudnoće kada djeca mogu osjetiti bol u majčinoj utrobi«, naglasio je Trump.
Trump je govorio pred najraznolikijim Kongresom u povijesti: u njemu je sada 127 žena i više od 50 afroameričkih zastupnika.
Demokrati su ovaj put za to izabrali stranačku zvijezdu u usponu Stacey Abrams, koja je nedavno tijesno izgubila utrku za guvernera Georgije. Da je pobijedila, postala bi prva crnkinja na guvernerskoj dužnosti u povijesti te južne države.
Ovako je bila prva Afroamerikanka koja je dala službeni odgovor predsjedniku nakon njegovog govora o stanju nacije.