Zadržat će na popisu poreznih oaza Američku Samou, Guam i Američke djevičanske otoke, pokazuje dokument Europske unije. Bruxelles redovno ažurira liste, isključujući zemlje koje su poboljšale poreznu regulativu ili dodajući nove
BRUXELLES Ministri financija Europske unije spremaju se izbrisati s popisa poreznih oaza Ujedinjene Arapske Emirate i Švicarsku a zadržat će Američku Samou, Guam i Američke djevičanske otoke, pokazuje dokument Europske unije.
EU je uspostavio crnu i sivu listu poreznih oaza u prosincu 2017. godine nakon što su novinari otkrili složene manevre kojima kompanije i bogati pojedinci nastoje smanjiti porezne obaveze.
Crna lista obuhvaća zemlje koje ne surađuju s EU-om u poreznim pitanjima. Mjesto na crnoj listi za njih znači lošu reputaciju i strože kontrole u transakcijama s EU-om.
Na sivoj su pak listi zemlje koje imaju neadekvatne porezne standarde ali su se obavezale izmijeniti propise u skladu s europskim zahtjevima.
Bruxelles redovno ažurira liste, isključujući zemlje koje su poboljšale poreznu regulativu ili dodajući nove.
Očekuje se da će na sastanku 10. listopada ministri financija EU-a izbrisati s crne liste Ujedinjene Arapske Emirate i Maršalske otoke u Tihom oceanu. U tom bi slučaju na listi ostalo devet zemalja
– Belize, Fidži, Oman, Samoa, Trinidad i Tobago, Vanuatu i tri američka prekomorska teritorija.
Uključivanje američkih teritorija na crnu listu već dugo izaziva napetosti u odnosima SAD-a i EU-a koji su proteklih dana dodatno pogoršani nakon WTO-ova odobrenja američkih kompenzacijskih carina na uvoz iz EU-a zbog nepropisnih europskih subvencija Airbusu.
Ujedinjeni Arapski Emirati trebali bi biti izbrisani s liste budući da su u rujnu usvojili nove propise o poreznim strukturama, stoji u dokumentu EU-a. Ta zemlja inače ne naplaćuje korporativne poreze pa je zanimljiva kompanijama u potrazi za porezima manjim od onih u zemljama u kojima posluju.
Ta činjenica sama po sebi ne bi joj priskrbila mjesto na europskoj list ali je Bruxelles – kako bi smanjio rizik izbjegavanja poreza – zatražio od vlasti da ubuduće registriraju samo one kompanije koje kod njih i posluju.