Reuters
LONDON – Britanski premijer David Cameron rekao je u ponedjeljak na večer predsjedniku Europske komisije Jean-Claudeu Junckeru da Velika Britanija želi novi dogovor o Europi, na sastanku uoči razgovora s čelnicima vodećih članica unije predviđenih tijekom ovog tjedna.
Središnja tema razgovora između Camerona i Junckera za večerom u ponedjeljak u Cameronovoj rezidenciji u Chequersu bila je reforma Europske unije i pregovori o novim odnosima između Londona i Bruxellesa, rekla je glasnogovornica britanske vlade.
»Premijer je naglasio da britanski narod nije zadovoljan statusom quo i da vjeruje da se EU treba promijeniti kako bi bolje reagirala na njegove interese«, pojasnila je.
Juncker je ponovio da želi doći do »pravednog rješenja za Veliku Britaniju i da želi pomoći«, rekla je glasnogovornica, dodajući kako su se dvojica sugovornika složila o potrebi daljnih razgovora kako bi se omogućio napredak.
Cameron je uoči nedavnih parlamentarnih izbora u Velikoj Britaniji obećavao da će ponovno pregovarati o uvjetima britanskog članstva u EU te da će do kraja 2017. održati referendum o ostanku zemlje u Uniji.
Kampanju s ciljem definiranja novog statusa svoje zemlje u EU Cameron je započeo prošlog tjedna na summitu Unije i bivših sovjetskih država u Latviji, gdje je rekao da je uvjeren da će ostvariti svoje zahtjeve iako to neće biti jednostavno.
Prema njegovim riječima, izmjene pravila o socijalnoj pomoći predstavljaju apsolutni preduvjet u novim pregovorima. On želi postići da useljenici iz drugih članica EU čekaju četiri godine prije nego što steknu pravo na socijalnu pomoć u Velikoj Britaniji. Osim toga, namjerava omogućiti izgon nezaposlenih građana EU nakon šest mjeseci bezuspješnog traženja posla.
Cameron kreće na turneju tijekom koje će ovoga tjedna posjetiti pet europskih prijestolnica i s ključnim čelnicima članica EU razgovarati o svojim reformskim planovima.
Najprije će u četvrtak otputovati u Dansku na radni doručak sa svojom danskom kolegicom Helle Thorning-Schmidt, nakon čega će posjetiti nizozemskog šefa vlade Marka Ruttea. U četvrtak je predviđena i večera s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom u Elizejskoj palači u Parizu.
U petak će se Cameron sastati s predsjednicom poljske vlade Ewom Kopacz u Varšavi i s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Berlinu.
Cameronov ured je priopćio da će pravo glasa na referendumu imati samo oni koji inače imaju pravo glasovati na nacionalnim izborima, zatim članovi gornjeg doma parlamenta i građani Commonewealtha u Gibraltaru.
To znači da će na referendumu moći glasovati britanski, irski, malteški, ciparski i drugi građani Commonwealtha stariji od 18 godina i s prebivalištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, kao i građani Ujedinjenog Kraljevstva koji žive u inozemstvu manje od 15 godina, dok drugi državljani EU neće moći pristupiti biralištima.
»To je velika odluka za našu državu, odluka o budućnosti Ujedinjenog Kraljevstva. Stoga mislimo da je važno da o tome odlučuju samo britanski, irski i građani Commonwealtha«, izjavio je neimenovani dužnosnik u Cameronovu uredu.
Građani drugih članica EU koji žive u Velikoj Britaniji mogu glasovati na lokalnim izborima i izborima za Europski parlament.
Vlada će u četvrtak parlamentu predložiti pravila o referendumu, isti dan kad Cameron, čiji su Konzervativci ovog mjeseca ostvarili iznenadnu pobjedu na parlamentarnim izborima, kreće na europsku turneju.