Foto Vedran Karuza
Ideja je da se svake godine, počevši od iduće, izvede po jedna plutajuća platforma veličine 10 x10 metara, sastavljena od prozirnih modula s fotoosjetljivim ćelijama koja bi funkcionirala kao svjetlosna i audio instalacija sa zvučnim efektima potaknutim gibanjem mora
RIJEKA – Zadar ima nadaleko poznate Morske orgulje, a Rijeka bi mogla dobiti Ponton – atrakciju u obliku plutajuće platforme koja bi istodobno funkcionirala kao ambijentalna instalacija i izvedbena pozornica. Najavili su to inicijatori projekta koji su jučer sazvali novinare na riječkom lukobranu kako bi se brodom „Adonis“ otisnuli nekoliko milja od obale, do mjesta gdje bi ova ideja mogla zaživjeti.
Riječ je o skupini riječkih autora koji djeluju u različitim područjima kulture, a čine je: Damir Božić Pišta, Olja Dešić, Branko Lenić, Branko Mijić, Nikica Petković, Melita Sorola Staničić, Deni Šesnić, Žak Valenta te Damir Šegota kao idejni začetnik inicijative.
Njih devetoro udružilo se potkraj kolovoza u interdisciplinarnu umjetničku skupinu Ponton, nakon dvodnevne radionice održane na Krku, na lokaciji Ribarskog muzeja u Buymeru kraj Baške, a u studenom planiraju objaviti i vlastiti manifest.
O svojim nakanama već su obavijestili Odjel za kulturu Grada Rijeke i uspjeli zainteresirati pročelnika Ivana Šarara, na čiju podršku računaju i u realizaciji projekta koji se nadovezuje na jednu od programskih odrednica Rijeke Europske prijestolnice kulture 2020. – element vode.
Ideja je da se svake godine, počevši od iduće, izvede po jedna plutajuća platforma veličine 10 x10 metara, sastavljena od prozirnih modula s fotoosjetljivim ćelijama koja bi funkcionirala kao svjetlosna i audio instalacija sa zvučnim efektima potaknutim gibanjem mora.
Četiri pontona, vidljiva s mora, kopna i svemira sidrila bi se na različitim lokacijama u Riječkom zaljevu, a projekt bi kulminaciju doživio 2020. kad bi se platforme razišle da bi se trajno usidrile u lukama na četiri kontinenta. Istog dana u isto vrijeme pontoni bi bili postavljeni na rijeci Hudson u New Yorku, ispred opere u Sidneyu, na ušću rijeke Sumida u Tokiju i u Kvarnerskom zaljevu. Do tada, a i nakon 2020. na Pontonu bi se održavali različiti programi.
Skupina Ponton za početak razmišlja o interdisciplinarnom umjetničkom projektu na temu vode koji bi ujedinio glazbu, pokret, riječi i vizualnost, ali moguća su i različita druga događanja, s tim da bi fokus bio na inovativnim programima. Zbivanja na pontonu pratila bi se iz brodica, što bi potaknulo novu djelatnost među lokalnim prijevoznicima, a i kad se na njemu ne bi ništa događalo plutajući objekt na moru koji svijetlom i zvukom proizvodi magiju bio bi privlačno mjesto za turističke obilaske i posjete građana.
Financijska konstrukcija projekta za sada nije pobliže razmatrana. Samo je okvirno poznato da se cijena jednog pontona zamišljene veličine kreće između 40 i 50 tisuća dolara, a inicijatori projekta sredstva za realizaciju planiraju namaknuti uz pomoć Grada Rijeke, sponzora i putem EU fondova.